Новината, че Тейлър Суифт и Травис Келси са забелязани на пристанището на малкия бахамски остров Харбър (5 квадратни мили), беше посрещната с недоумение от туристите и с ужас от местните жители, притеснени, че тяхното райско кътче става следващия Сейнт Барт.

Свръхбогатите посетители, основно американци, канадци и британци, са гръбнакът на икономиката тук.

"Само на този остров има 20 милиардери. Трафикът започва да става непоносим", споделят местните.

Но какъв трафик, след като повечето хора се движат с колички за голф?

С население само 1800 души остров Харбър и единственият му град, Дънмор Таун, прави Сейнт Бартс (11 000 души) да изглежда като центъра на Манхатън, отбелязва CNBC.

И тук идва логичният въпрос: Защо някой неприлично богат, особено Тейлър Суифт и още куп милиардери, идват в тази малка точка? Защо пристанището е пълно с огромни яхти?

Харбър дори не е точно остров. Той е по-скоро част от друг остров, Елеутера, на около 60 мили североизточно от Насау. Трябва да долетите до Елеутера, да вземете такси до пристанище на няколко мили и след това да вземете водно такси до остров Харбър.

Но точно тази недостъпност е основен аргумент в полза на малката група хора, които могат да се настанят на острова и да си позволят да платят високите цени.

Ключовата дума е "малък".

Най-големият хотел разполага с 41 стаи, а останалите около десетина имат по-малко. Общо на целия остров има не повече от 250 хотелски стаи.

Малко вероятно е тук да се настани голяма световна верига. Инфраструктурата едва ли може да поддържа голям хотел. За сметка на това, има оживен бизнес с отдаване под наем на малкото къщи на острова.

Ето и част от основните причини милиардерите да се връщат, без никакво желание да го популяризират за туристи:

Розови пясъци: На острова е един от най-изумителните плажове в света.

Той е наистина розов, благодарение на разлагащите се черупки на микроскопични морски обитатели. Остава бял, на стотици метри от брега, няма водорасли, скали, нищо, само синя вода.

Може дори да пояздите кон нагоре-надолу по цялата трикилометрова отсечка.

Заведения: Как е възможно на остров с няколкостотин посетители да има толкова много уникални ресторанти?

Queen Conch или Ma Ruby сервират страхотна карибска храна и са известни със своя "Чийзбургер в рая" (Сервира се върху кифличка в стил брьош и се предполага, че е спечелила похвалите на Джими Бъфет).

Има страхотна италианска храна в Aquapazza и класически карибски месни и рибни ястия в Latitude 25 в хотел Coral Sands или в стилния Dunmore, или в Malcolm 51 в луксозния комплекс Pink Sands Resort, или в Rock House, или в The Landing, или във Valentines…

Имоти: Местен капитан н лодка обича да се шегува, че "милионерите живеят от северната страна, милиардерите – от южната, а всички останали - по средата".

Твърди се, че собственици на имоти тук са Бил Гейтс, Рон Пърлман, Бари Дилър, Даян фон Фюрстенберг и др. Но в Дънмор Таун има и скромни, едноетажни и двуетажни къщи, които греят в синьо, жълто, червено, истинска експлозия от цветове.

Църквите: Разходете се в неделя и ще чуете камбаните. Населението е религиозно: 90% принадлежат към някакво вероизповедание, макар че то е предимно протестантско (баптисти и англикани), римокатолици, малко Свидетели на Йехова, гръцки православни и други.

В Божията църква Лайтхаус проповядва пастор Самюъл Хигс и хор, който разтърсва с госпъл музика от старата школа. Мик Джагър и Лени Кравиц също са се отбивали тук.

Местните жители: Бахамският народ е известен със своята топлота и дружелюбност, които се проявяват в изобилие на малък остров като този.

Само кимнете на някого и той ще спре и ще ви каже: "Добро утро! Как сте?" Те се усмихнат винаги истински, никога с лицемерие или просто от възпитание.

Въпреки че местните жители се оплакват от трафика и милиардерите, правителството на Бахамите няма да затвори вратата за тях.

Туризмът формира 50% от БВП и осигурява заетост на близо 70% от работната ръка. Благодарение на този приток, доходът на глава от населението е третият най-голям в Западното полукълбо (след САЩ и Канада).

Според скорошен доклад на Карибската туристическа организация, посещенията на туристи са се увеличили с 14,3% миналата година.

Снимки: harbourislandguide.com