България е трета по пренаселени жилища в Европа
Живеем в собствени имоти, но без достатъчно пространство, констатира нов доклад
Жилищната криза е все по-сериозен проблем в цяла Европа, характеризиращ се с недостиг и нарастващи наеми.
Приблизително 70% от жителите на ЕС притежават собствени жилища, а останалите 30% живеят под наем. Около 17% от населението на ЕС живее в пренаселени условия, съобщава Euronews.
В Европа жилищният пейзаж е разнообразен, като съществува значително разделение между собствениците на жилища и наемателите. В осем от 36-те европейски държави през 2022 г. над 90% от населението живее в собствени жилища, по данни на Евростат.
В Германия и Швейцария над половината от населението живее под наем
В Германия делът на наемателите през 2022 г. надхвърля 50%, което я прави уникална сред страните от ЕС.
В Швейцария, като се има предвид по-широката Европейска асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), Обединеното кралство и страните кандидатки, делът на наемателите е най-висок – 57,7%.
Собствеността на жилища е по-висока на Балканите
Северна Македония, Албания и Румъния могат да се похвалят с нива на собственост на жилища над 95%.
С изключение на Турция, делът на собствениците е по-висок в балканските страни - тенденция, която обхваща и Унгария, Сърбия, Хърватия и Черна гора.
За разлика от тях страни като Австрия, Турция, Дания, Франция, Швеция и Обединеното кралство са под средния за ЕС процент на притежание на жилище от 69,1%.
Сред "голямата четворка" на ЕС, Испания и Италия са с най-високи показатели, като трима от всеки четирима живеят в собствени жилища.
Публични политики и социални жилища под наем
Европейските държави прилагат различни политически мерки за осигуряване на достъпни жилища. Те включват жилищни помощи, социални жилища под наем и регулации на наемите.
Според доклада на ОИСР "Достъпни жилища" социалните жилища съставляват средно 8% от общия жилищен фонд в ЕС. Това се отнася до жилищни жилища под наем, които се предоставят на цени, по-ниски от пазарните и се разпределят по специални правила, а не по пазарни механизми.
Нидерландия, Австрия и Дания имат най-голям дял на социалните жилища, които съставляват повече от 20% от общия им жилищен фонд.
Обединеното кралство, Франция, Ирландия, Исландия и Финландия имат умерен дял на социалните жилища, вариращ от 10 до 19%. Секторът е сравнително малък в Швейцария (8%) и Германия (2,7%), където над половината от населението са наематели.
Имате ли достатъчно стаи вкъщи?
Качеството на жилищата е от решаващо значение.
ОИСР подчертава, че пренаселените жилища и жилищата с ограничено пространство оказват отрицателно въздействие върху здравето, особено на децата.
Средният брой стаи на човек и степента на пренаселеност са ключови показатели за качеството на жилищата.
През 2022 г. средният брой стаи на човек в ЕС е 1,6, като варира от 2,3 стаи в Малта до 1,1 стаи в Полша, Румъния и Словакия.
Средният брой стаи на човек е по-нисък в страните кандидатки за членство на ЕС на Балканите, което корелира с по-високи нива на пренаселеност. Въпреки високите нива на собственост в балканските страни, пренаселеността остава проблем в тези региони.
Най-малко половината от населението в Черна гора, Албания и Сърбия живее в пренаселени жилища. В ЕС процентът на пренаселеност е 16,8 %.
Сред страните от ЕС най-високи нива на пренаселеност са в Латвия (41,7 %), Румъния (40,5 %) и България (36,2 %), а най-ниски - в Кипър (2,2 %), Малта (2,8 %) и Нидерландия (2,9 %).
Призив за достъпни жилища
През януари 2024 г. в Европейския парламент се събра колектив от 100 доставчици на обществени, кооперативни и социални жилища, заедно с политици и изследователи.
Ръководена от Housing Europe, групата издаде манифест, в който се очертават три стъпки за осигуряване на достъпни и достойни жилища за всички в ЕС:
1. Приемане на нова жилищна парадигма
2. Подкрепа на движението за справедлив енергиен преход
3. Внимание към първопричините за премахване на жилищното изключване
Манифестът призовава за подкрепа на обществените, кооперативните, социалните и водените от общността жилища като основа на националните жилищни системи.