Минният гигант BHP Group обяви, че няма да направи официална оферта за Anglo American, малко след като последната отхвърли искането за удължаване на преговорите за поглъщане. В изявление, публикувано в сряда следобед, главният изпълнителен директор на BHP Майк Хенри беше категоричен, че компанията не възнамерява да отправи официална оферта за своя конкурент, листван в Лондон.

„Макар да вярвахме, че нашето предложение за Anglo American е убедителна възможност за ефективно увеличаване на стойността и за двете групи акционери, не успяхме да постигнем съгласие с тях по нашите конкретни виждания по отношение на регулаторния риск и разходите в Южна Африка и въпреки стремежа за конструктивно взаимодействие и многобройните искания не успяхме да получим достъп до ключова информация, необходима за формулиране на мерки за справяне с прекомерния риск, който те възприемат“, се казва в изявлението на Хенри, цитирано от CNBC. „Продължаваме да сме на мнение, че нашето предложение е най-ефективната структура за осигуряване на стойност за акционерите на Anglo American, и сме уверени, че работейки заедно с тях, бихме могли да получим всички необходими регулаторни одобрения, включително в Южна Африка“.

Двете компании трябваше да постигнат споразумение до 17:00 ч. лондонско време в сряда след едноседмично удължаване на крайния срок от миналата седмица. BHP поиска допълнително удължаване на преговорите по-рано по време на сесията, като заяви, че „смята, че е необходимо допълнително удължаване на крайния срок, за да се даде възможност за по-нататъшно ангажиране с нейното предложение“. Тя отбеляза, че е предложила редица „социално-икономически мерки“, за да отговори на опасенията във връзка с офертата си, но добави, че е необходимо повече време за обсъждане. Anglo American обаче отговори, че нейният борд „единодушно заключи, че няма основание за допълнително удължаване на крайния срок“.

Последната оферта на BHP оценяваше Anglo American на 38,6 млрд. паунда (49,2 млрд. долара), според предишни изчисления на Reuters. Акциите на Anglo American спаднаха с 3%, докато цената на тези на BHP се повиши с 0,2%.

Предложението за поглъщане на BHP Group, което щеше да доведе до най-голямата сделка в историята на минната индустрия, ако беше прието, е част от усилията за създаване на медодобивен гигант и капитализиране на критичната роля на цветния метал в прехода към зелена енергия. Anglo отхвърли предишните предложения на BHP, като заяви, че те подценяват компанията и нейните перспективи. Британската компания също така изрази загриженост относно исканията да се отдели от две от своите южноафрикански дружества, което според председателя ѝ Стюарт Чеймбърс би създало „значителна несигурност“ и риск за изпълнителните директори на компанията.

Социално-икономическите разпоредби, изложени в последната оферта на BHP, включваха инвестиции в съоръжение за минни изследвания и разработки в Южна Африка, гаранции за местна заетост и благотворителни вноски. Все още не е ясно дали предложенията ще бъдат достатъчни, за да прокарат все пак пътя към първата мегасделка в минната индустрия от години насам.

„Според мен в момента шансът е 50 на 50“, коментира Джон Мейер, партньор и анализатор на минното дело в SP Angel.

Последното предложение на BHP не представлява официална оферта, но Мейер заявява, че е вероятно Anglo да трябва да изрази съгласие, преди да бъде направена окончателна оферта.

„Натискът е върху Anglo American да приеме офертата. В този момент, според мен, BHP ще я официализира", отбелязва той.

По-рано този месец Anglo обяви плановете си да отдели високо цененото си подразделение за диаманти De Beers, както и бизнеса си с въглища за производство на стомана, никел и платина, като част от мащабно преструктуриране на 107-годишния си бизнес. Главният изпълнителен директор на Anglo Дънкан Уанблад заяви, че преструктурирането е част от съществуващите усилия за „рационализиране на бизнеса и осигуряване на по-голяма стойност за акционерите“. Той отбеляза, че графикът е бил ускорен с оглед на офертата на BHP.

Офанзивата за поглъщане проправя пътя към завръщането на мегасделките след повече от десетилетие на затишие в минната индустрия. Неотдавнашното покачване на цената на медта засили търсенето в тази област, като конкурентът на BHP Rio Tinto също разшири дейността си в областта на цветния метал.

Инвеститорите на BHP Group са доволни от развитието

Инвеститорите на BHP Group са приветствали решението на най-голямата минна компания в света да се откаже от плана за придобиване, след като Anglo American отхвърли три предложения, пише, на свой ред, Reuters. Събитията от сряда сложиха край на напрегнатото противопоставяне между двата световни минни гиганта и преговорите, в които акционерите още в началото предупредиха BHP да не плаща твърде много, за да си осигури контрол над Anglo.

„Това беше една от най-добрите възможности за тях. Приветствам ги, че проявиха дисциплина", казва Анди Форстър, старши инвестиционен директор в Argo Investments, който притежава акции на BHP. „Моментът за сделката беше добър, но сложността ѝ, изискваща разделяне на компаниите, и ръстът на цените на медта затрудниха изпълнението“.

Сключването на сделката с Anglo щеше да бъде важна победа за кариерата на главния изпълнителен директор на BHP Майк Хенри, който промени облика на компанията, откакто зае най-високия пост през януари 2020 г., включително закупувайки производителя на мед Oz Minerals за 6,4 млрд. долара миналата година.

„Не мисля, че това се отразява зле на Майк Хенри и BHP. Това беше опортюнистична оферта, в която имаше много смисъл", казва Матю Хаупт, водещ портфолио мениджър в Wilson Asset Management, също инвеститор в BHP.

BHP имаше за цел да получи контрол върху ценните медни активи на Anglo в Латинска Америка и да увеличи достъпа си до метала, който е от основно значение за глобалния преход към чиста енергия и електрически превозни средства, както и върху активите ѝ за металургични въглища в Австралия.

„За нас като инвеститори не беше очевидно, че предложената сделка е много акретивна. Да, тя щеше да донесе повече мед в портфейла, но в зависимост от това какво са платили за нея, не е задължително тя да увеличи цената на акциите", казва Брентън Сондърс, портфолио мениджър на Pendal Group.

Насочването на BHP към Anglo отразява нарастващото предпочитание на добивните компании към закупуване вместо изграждане на активи с цел растеж, като се имат предвид нарастващите разходи за разработване на нови мини и удължаването на сроковете за получаване на регулаторни одобрения, коментират пред Reuters източници от минната индустрия в Пърт. По данни на S&P Global изграждането на нова мина отнема средно повече от 16 години.

„Ясно е, че те продължават да придобиват и ще пресяват другите си цели за изграждане на меден портфейл“, казва Джон Милрой, съветник за частни клиенти в Ord Minnett.

Сега BHP може да се насочи към регистрираната в Лондон Antofagasta или канадската Lundin Mining, които имат медни активи в северната част на Чили, където самата BHP има своите операции Pampa Norte, казва, от своя страна, анализаторът на RBC Каан Пекер.

„Antofagasta е компанията, която има най-много синергии, но те са много скъпи. За повечето от тях ще платите висока цена, така че трябва да имате с какво да ги оправдаете", добавя той.