Европейските акции отварят на червено, пазарите осмислят позицията на Фед
В сряда Федералният резерв на САЩ запази основния си лихвен процент непроменен на равнище между 5,25% и 5,5%. Прогнозите са, че ще има едно понижение на лихвите през тази година и четири през 2025 г.
Европейските фондови пазари започнаха търговската сесия с понижение в четвъртък сутринта, като френският CAC 40, германският DAX и лондонският FTSE 100 отвориха на червено, въпреки че в сряда възобновиха ралито си.
Технологичните акции заеха водеща позиция след по-хладните от очакваното данни за инфлацията в САЩ, докато основните бенчмаркови индекси обърнаха загубите, причинени от предизборната тревога в началото на седмицата, като в сряда Euro Stoxx 600 се повиши с 1,01%, DAX - с 1,49%, а CAC 40 - с 0,97%. Отскокът подсказа, че спадът на европейските пазари е предоставил възможност за купувачите на понижения на фона на траекторията на централните банки за намаляване на лихвените проценти.
В сряда Федералният резерв на САЩ запази основния си лихвен процент непроменен на равнище между 5,25% и 5,5%. Прогнозите са, че ще има едно понижение на лихвите през тази година и четири през 2025 г. Въпреки по-бавната от очакваното облекчаване на паричната политика, централната банка потвърди, че работи по въпроса.
Миналата седмица Европейската централна банка постигна първото намаление на лихвените проценти от 2019 г. насам. По това време Централната банка на Канада също понижи основния си лихвен процент на фона на охлаждащата се инфлация и опасенията за икономическо забавяне. Швейцарската национална банка беше първата централна банка, която намали лихвения си процент през март.
Английската централна банка е готова да вземе решение през следващата седмица, като очакванията са, че тя ще последва ЕЦБ и ще намали процентите от 5,25 на 5.
Трейдърите на облигации прогнозират още намаления през тази година
Срещата на Фед предизвика рязък спад в доходността на облигациите в световен мащаб. Според инструмента CME Fed Watch Tool вероятностите за понижение на лихвените проценти през септември и декември са съответно 56% и 42%, което предполага, че търговците на облигации смятат, че през тази година може да има повече от едно понижение.
Доходността на 10-годишните държавни облигации на САЩ се понижи с 10 базисни точки, или 0,1%, до 4,31%, което доведе до подобно движение и на европейските пазари, особено във Великобритания. Британският 10-годишни облигации спаднаха с 14 базисни точки до 4,13%, което е най-ниското ниво от близо месец насам. Страната отчете стабилен растеж на БВП през април, което засили очакванията, че през следващата седмица Английската централна банка ще започне понижаване на лихвените проценти.
Еврозоната също последва световната тенденция, като 10-годишния германски облигационен заем се понижи с 9 базисни точки, а доходността на френския и италианския му аналог спадна съответно с 9 и 15 пункта.
Това показва, че централните банки намаляват ликвидността, което може да продължи да стимулира рисковите активи, особено пазарите на акции, пише Euronews.
Технологичните акции демонстрират устойчивост
В сряда технологичните акции доведоха до широки печалби на фондовите пазари от двете страни на Атлантическия океан. Секторът обикновено се възползва от по-ниските лихвени проценти поради чувствителността си към нивата на корпоративния дълг.
В индекса Euro Stoxx 600 основните технологични компании постигнаха по-добри резултати от бенчмарка, като ASML се повиши с 2,75%, SAP SE скочи с 3,42%, а Siemens AG - с 3,27%. Европейските фондови борси затвориха преди Уолстрийт, така че регионалните пазари изпреварващо реагираха на оптимизма, свързан с очакванията за намаляване на лихвените проценти от Фед.