След десния завой на изборите: Европейските фондови пазари са в тридневна серия от загуби
Анализаторите предполагат, че предстоящото решение за лихвените проценти на Федералния резерв на САЩ потенциално може да смекчи спада
Европейските фондови пазари разшириха загубите си за трети пореден търговски ден на фона на продължаващите изборни сътресения, след като крайнодесни партии неочаквано получиха власт. Френските пазари бяха засегнати най-силно, след като президентът Еманюел Макрон призова за провеждане на парламентарни избори в отговор на значителните печалби от гласовете на крайнодясната партия "Национално обединение".
Френският фондов пазар продължи тридневната си серия от загуби
Разпродажбите се задълбочиха във вторник, като бенчмарк индексът CAC 40 се понижи с 1,33%, допринасяйки за обща загуба от 3,2% през последните три търговски дни. Акциите на френските банки отбелязаха рязък спад, тъй като инвеститорите са загрижени за публичните финанси на страната, особено за способността ѝ да изплаща дълговете си. Акциите на най-голямата френска банка BNP Paribas SA поевтиняха с 9%, а тези на Societe Generale Group - с 12% през последните два дни.
Освен банковия сектор, акциите на френските компании от сектора на възобновяемите енергийни източници също бяха подложени на интензивни разпродажби. Engie и Voltalia се сринаха съответно с 8,3% и 8,7% през последните три търговски дни. Водената от Марин Льо Пен партия е отявлено против плановете на Европейския съюз за преход към зелена икономика. Потенциалното ръководство от крайнодясната партия във Франция може да наруши съществуващите вятърни паркове и проекти за магистрали, посочва пред Reuters Пиер-Александър Рамонденк, анализатор в областта на комуналните услуги и възобновяемите енергийни източници в Alphavalue.
Moody's бие тревога за държавните облигации
Инвеститорите също така продължиха да се отказват от френските държавни облигации, след като рейтинговата агенция Moody's предупреди за "кредитно-негативна" перспектива за страната поради политическата несигурност. Доходността на 10-годишните френски държавни облигации скочи с 35 базисни точки, преди да се оттегли в сряда, достигайки най-високото си равнище от ноември 2023 г. насам. Доходността се движи обратно пропорционално на цените на облигациите.
Същевременно държавните облигации на други големи икономики в ЕС, включително Германия, Испания и Италия, поскъпнаха през изборния период. Обикновено считани за сигурен актив в региона, доходността на германските облигации спадна, докато тази на френските продължи да нараства, в резултат на което разликата в 10-годишните облигации на двете държави стана най-широката от седем месеца насам.
Държавните облигации са дългови ценни книжа, емитирани от дадено правителство в подкрепа на правителствените разходи и задължения. Те често се смятат за нискорискови инвестиции, тъй като са обезпечени с кредита на емитиращото управление в страната. Доходността на държавните облигации е възвръщаемостта, която инвеститорът може да получи, ако облигацията се държи до падежа.
Когато дадена облигация има висок кредитен рейтинг, тя привлича повече инвеститори, търсещи сигурност, особено във времена на икономическа несигурност. Това повишено търсене повишава цената на облигацията и намалява нейната доходност. Обратно, понижаването на кредитния рейтинг на дадено правителство е сигнал за повишен риск, което намалява търсенето на неговите облигации. Цената им спада, а доходността се повишава, тъй като правителството трябва да предложи по-привлекателна възвръщаемост, за да привлече инвеститори.
Заседанието на Фед и връзката с ЕС
Междувременно инвеститорите насочват вниманието си към предстоящото решение на Федералния резерв за лихвените проценти, което може да засенчи въздействието на изборите в ЕС върху местните пазари. Очаква се Фед да предложи гълъбова позиция, което потенциално може да предостави възможност за поевтиняване на различни активи, включително акции, облигации и валути, особено във Франция, посочва Еuronews.
Еврото продължи да отслабва спрямо аналозите от Г-10 за четвърти пореден ден на търговия заради политическото напрежение. Към 04:30 ч. в сряда, българско време, единната валута спадна спрямо щатския долар до 1,0735, което е най-ниската стойност от месец насам.