Европейските акции остават на червено, погледът се обръща от Макрон към Уолстрийт
Първоначално Stoxx 600 се отърси от негативните настроения от понеделник, но отново се върна към загуби
Европейските акции се търгуват разнопосочно във вторник, тъй като инвеститорите очакват следващото заседание на Федералния резерв и данните за инфлацията в САЩ.
Първоначално Stoxx 600 се отърси от негативните настроения от понеделник, но отново се върна на червено, като в 11:30 ч. българско време се търгуваше с 0,37% по-ниско. Банките продължиха загубите, като се понижиха с 1,1%. Най-впечатляващото представяне от днес е британският стартъп за компютри Raspberry Pi, който поскъпна с 39% при пазарния си дебют на лондонската борса.
Регионалните пазари се понижиха в понеделник, като търговците реагираха на изборите за Европейски парламент и на решението на френския президент Еманюел Макрон да свика предсрочни избори, след като дясната партия "Национално обединение" постигна силни успехи. Stoxx 600 затвори със спад от 0,27%, като акциите на производителите на храни и напитки бяха водещи по отношение на загубите - с 1,2%. Френският индекс CAC 40 се понижи с 1,4% в понеделник, като френските банки рязко поевтиняха. Societe Generale и BNP Paribas спаднаха съответно със 7,5% и 4,7%.
Еврото се понижи с 0,51% спрямо щатския долар и 0,57% спрямо британския паунд. Единната валута продължи да спада във вторник, след като предишния ден достигна най-слабото си ниво от месец насам. 10-годишните френски облигации се търгуваха при най-високата си доходност в сравнение с аналогичния германски дълг от октомври насам.
Сега вниманието на пазарите се насочва към последното решение на Федералния резерв на САЩ за лихвените проценти и индекса на потребителските цени за май, които ще бъдат публикувани в сряда. Данните за инфлацията в САЩ може да се окажат ключов тест за пазарите, особено след като силният доклад за заетостта от петък продължи да подсказва, че институцията е склонна да се въздържи от понижаване на лихвите.
Инвеститорите ще следят отблизо актуализираните прогнози на Фед за времето и честотата на намаляване на лихвените проценти, известни като "точкова диаграма". Според инструмента CME FedWatch Tool пазарите вече очакват само едно понижение на лихвите през тази година - през ноември.
Благоприятни прогнози в турбулентни времена
Растящите печалби ще доведат до нови рекорди на европейските акции до средата на 2025 г., смятат стратезите на Citigroup, които очакват индексът STOXX 600 да се повиши с 11% до 580 пункта след солидната си серия през тази година.
Паневропейският индекс е нараснал с 9% от началото на годината, след като през май достигна невиждано високи нива, като водещи са секторите на технологиите, банковото дело и здравеопазването.
Стратезите, ръководени от Беата Мантей, казват, че остават окуражени от положителната динамика на печалбите и благоприятните макроикономически условия в региона с първото намаление на лихвените проценти от ЕЦБ миналата седмица, съобщава Bloomberg.
Що се отнася до секторите, Citi продължава да предпочита технологиите, промишлените предприятия и здравеопазването и повишава препоръката си за туризма. Анализаторите остават предпазливи по отношение на автомобилите, телекомуникациите и комуналните услуги, докато намаляват оценката си за строителните материали.