Италианският флаг е трицветен. Защо екипите на футболистите са сини
Независимо дали става въпрос за футбол, колоездене, баскетбол, волейбол, лека атлетика или други спортове, италианските участници винаги са адзури
Наричат играчите от националния отбор по футбол на Италия адзури, а прозвището им се дължи на небесния нюанс синьо, с който се изявяват на терена.
Всъщност, независимо дали става въпрос за футбол, колоездене, баскетбол, волейбол, лека атлетика или други спортове, италианските участници винаги са адзури.
И тук логично идва въпросът, защо след като флагът на Бел Паезе е в червено, бяло и зелено, спортните им посланици по света винаги са в небесно синьо?
Великата игра
Първият национален отбор по футбол на Италия е създаден през 1910 г.
Поради липсата на единодушие за цвета на екипите между независимите тогава региони, отборът дебютира и печели на 15 май 1910 г. мача срещу Франция с бели фланелки.
На 6 януари 1911 г., по време на приятелски мач срещу Унгария (загубен от Италия с 1:0), националният отбор облича за първи път синя фланелка – наситено синьо като мантията на Дева Мария, смятана за покровителка на кралската династия на Савоите.
На гърдите е изобразен бял кръст на червен фон, гербът на Савойския дом, както наричат династията.
Така първоначално приетият в чест на Савоите цвят се превръща в основен за екипите на националния отбор по футбол с много кратко прекъсване през 30-те години, когато тимът играе с изцяло черна фланелки по желание на Бенито Мусолини, пише taste-italy.be.
Преходът от бяло към синьо обаче не е бърз.
На Олимпийските игри в Стокхолм през 1912 г. най-често използваният цвят все още е белият, който се запазва и през следващите години, въпреки че CONI (Италианският национален олимпийски комитет), създаден през 1914 г., препоръчва приемането на новия цвят още от самото начало.
Едва на Олимпийските игри в Лос Анджелис през 1932 г. всички италиански спортисти са облечени в синьо и той става национален цвят.
През 1946 г. Италия става република, но футболната фланелка остава небесно синя. Гербът на Савоите е заменен с трикольорния флаг в бяло, червено и зелено.
След футболистите италианските спортисти в други дисциплини постепенно възприемат светлосини екипи на международната арена.
Има две изключения, в които "адзурите" са носили зелена фланелка на стадиона. Първото е през 1954 г. на спечелена приятелска среща срещу Аржентина, чийто отбор също е в синьо.
Второто е от близкото минало – за квалификацията за Европейското първенство срещу Гърция през 2019 г., но тогава не минава без спорове.
Тъй като зеленият цвят е на младежкия национален отбор, а голяма част от групата на тогавашния треньор Манчини включва младежи, зеленото изглежда правдоподобно за спонсора Puma. Много фенове обаче не смятат така и отборът е залят от италиански гняв и неодобрение.
"Да носиш фланелката на "адзурите", подчертава самияъ Манчини в свое интервю, "е мечтата на всяко дете, което започва да играе футбол, мечта, която имах щастието да осъществя и която продължих да живея с ентусиазъм и страст. Синият цвят обединява играчи и фенове, символ е на единство и сплотеност, способен да сближи далечни поколения и който ни кара да се чувстваме неразделна част от един отбор".
Buon compleanno maglia Azzurra! Oggi compie 112 anni, nei prossimi giorni verrà svelata la nuova divisa firmata adidashttps://t.co/4EIexjTUHu pic.twitter.com/IoWOH6B9Hi
— FIGC (@FIGC) January 6, 2023
Алтернативни теории
През годините са възникнали редица теории, свързани със синия цвят, пише италианският портал за Олимпийските игри olympics.com/it.
Някои твърдят, че изборът е взаимстван от типичния цвят на френския национален отбор: синьото. Всъщност спортистите отвъд Алпите са известни като les bleus, сините.
Отборът на страната, която ще бъде домакин на Олимпийските игри след по-малко от месец винаги е използвал синята фланелка като отличителен знак, който присъства и в националния ѝ флаг.
Според друга теория синьото се отнася до цвета на морето, обграждащо италианския полуостров, както и до ясното му небе.
Друга хипотеза е, че синьото е избрано случайно като алтернатива на бялото, за да се виждат по-добре играчите на терена. Но това са само хипотези: официалната история на синия цвят за италианския отбор датира от времето на династията на Савоите.
От "синьото на Савоите" до "синьото на Армани"
Това е девизът на италианските атлети от Олимпиадата в Париж 2024.
За пореден път задачата за създаване на екипите на италианската делегация е на модния гений Джорджо Армани.
Великият дизайнер представи униформите EA7 Emporio Armani за френските олимпийски и параолимпийски игри по време на ревюто Emporio Armani Uomo пролет/лято 2024, в която участваха шестима олимпийски и шестима параолимпийски спортисти от различни спортове.
Олимпийският и параолимпийският комплект се допълва от шапки, маратонки, както и от чанти, раници и всякакви аксесоари.
Sport e stile 💙🇮🇹
— CONI (@Coninews) June 17, 2023
Svelate oggi a Milano le divise EA7 Emporio Armani, Official Outfitter dell’#ItaliaTeam ai Giochi Olimpici di Parigi 2024. In passerella tanti azzurri.
👉 https://t.co/V2UBS9IL5E#EA7 #RoadToParis2024 pic.twitter.com/HZNO7oUf1y
Сътрудничеството на Армани с CONI и CIP (Италианския параолимпийски комитет) е дългогодишно: Той облича италианския отбор и в Лондон 2012, Сочи 2014, Рио 2016, Пьонг Чанг 2018, Токио 2020 и Пекин 2022. След Париж 2024 г. взаимоотношенията ще продължат със зимните олимпийски и параолимпийски игри в Милано Кортина 2026 г.
"Партньорството ми с CONI и CIP започна през 2012 г. и продължава с взаимно удовлетворение", казва Армани. "Винаги намирам за стимулиращо да търся нови решения за екипите на спортистите, които трябва да съчетават елегантност на стила и практичност на използването. За отбора на Италия в Париж създадох функционални, но елегантни облекла, предназначени да отличават отбора и да предават силно чувство за принадлежност на нашите спортисти".