Групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) преизпълни своите заложени цели за финансиране на сближаването в ЕС през 2023 г. чрез подкрепа на проекти за преодоляване на регионалните различия.

Третият годишен доклад под надслов „Дейността на Групата на ЕИБ в регионите на сближаване в ЕС“ разкрива как целевата подкрепа отключва регионалния потенциал и оказва пряк благоприятен ефект върху живота на хората.

Наред с това в доклада се посочва, че регионалната конвергенция в ЕС изисква засилване на социалните инвестиции и свързаността.

Групата на ЕИБ, която включва и Европейския инвестиционен фонд (ЕИФ), задели през 2023 година 36,2 млрд. евро за проекти в по-слабо развити райони на ЕС, наречени „региони на сближаване‟.

Това представлява почти половината (47 %) от кредитите и инвестициите на Групата на ЕИБ в ЕС през изминалата година. През 2023 г. само кредитите на ЕИБ по линия на политиката на сближаване възлизат на 29,8 млрд. евро, което представлява 45,1% от предвидените за ЕС задължения, като по този начин банката преизпълни поставената цел от 42%.

Кредитирането от ЕИБ за сближаване през 2023 г. достигна своето най-високо равнище в 65-годишната история на банката със значителен превес на финансирането за малки и средни предприятия (МСП) и дружества със средна капитализация.

Подкрепата за действия в областта на климата и устойчивостта на околната среда достигна 60 % от общия размер на задълженията за регионите на сближаване. Петте водещи страни-бенефициери през миналата година са Франция, Испания, Полша, Италия и Гърция.

„Социалното и териториалното сближаване са съществена част от мисията на Групата на ЕИБ и сред нашите главни стратегически приоритети,” заяви президентът на Групата на ЕИБ Надя Калвиньо.

„Независимо, че заложбите са равномерно разпределени, не така стои въпросът с възможностите, а за да подкрепим политиката на ЕС ние се стремим да осигурим възможности там, където има заложби. Важни са всяко място и всеки регион.“

Очаква се подписаните от ЕИБ проекти през 2023 г. да осигурят:

• Достъп на повече от 5 милиона души до по-качествени здравни грижи

• Доставка на електроенергия от възобновяеми енергийни източници за над 6 милиона домакинства

• Достъп до 5G услуги за повече от 6 милиона нови абонати

• Значителна пряка и косвена трудова заетост

„Групата на ЕИБ изпълнява дадените обещания и заделя значими ресурси за сближаването. Наред с финансирането, две трети от нашите консултантски услуги са предназначени за регионите на сближаване и предоставят комплексна подкрепа, съобразена с потребностите на публичните органи, финансовите институции и организаторите на проекти“, заявява вицепрезидентът на ЕИБ Кириакос Какурис.

„Политиката на сближаване е най-видимата проява на солидарност в ЕС и е също толкова важна, колкото ускорения зелен и цифров преход.“

Поетите от ЕИФ задължения по кредитни гаранции, рисков капитал и частно дялово участие в инвестиции в регионите на сближаване през 2023 г. възлизат на 6,8 млрд. евро, което съставлява 49 % от общия размер на задълженията на ЕИФ в ЕС. Петте водещи страни-бенефициери са Румъния, България, Полша, Франция и Италия.

„Постигането на конкурентоспособност и сближаване в ЕС е от съществено значение за изграждане на приобщаващо бъдеще, но и на по-силен ЕС на световната сцена“, по думите на главния изпълнителен директор на ЕИФ Мариут Фалкстед. „През 2023 г. оказахме мащабна подкрепа на малките предприятия в много развиващи се региони в Европа като до голяма степен преизпълнихме нашите цели, а също така дадохме своя значим принос в изграждането на местните финансови екосистеми.“

Новото издание също така очертава важни аспекти на регионалните различия и затвърждава посочените тенденции в Деветия доклад за сближаването на Европейската комисия, който наред с това указва как целевите социални инвестиции и свързаността могат да допринесат за преодоляване на тези различия.

За отстраняване на затрудненията пред сближаването ще са необходими крупни предварителни инвестиции на фона на значителния финансов недостиг. Инвестициите в по-качествени умения и образование, ценово достъпни жилища, свързаност и достъп до услуги ще спомогнат за преодоляване на разлома между регионите на сближаване и останалите в ЕС, за повишаване на благосъстоянието в обществото като цяло и ще дадат тласък на устойчивия растеж.

Най-общо, ЕС разпределя регионите в три групи въз основа на икономическото им развитие: по-слабо развити, в преход и по-развити. Кредитирането от ЕИБ за по-слабо развитите региони възлиза на 17,2 млрд. евро, т.е. 26% от общия размер в ЕС и над показателя за висока ефективност на банката от 21%.

Всички държави от ЕС (с изключение на Люксембург) имат региони на сближаване, включително и региони в преход, а целевите инвестиции в тези райони са решаващи за реализиране на техния потенциал. Независимо от значителния напредък при конвергенцията в ЕС на национално равнище, резултатите по региони в самите страни са разнопосочни.

Подкрепата за политиката за сближаване е сред осемте водещи приоритета на Групата на ЕИБ, според Стратегическата пътна карта за периода 2024-2027 г., която бе бе приета с единодушие през юни от акционерите на поделението за финансиране на ЕС.

Пълният текст на доклада може да видите тук