Справедливо ли е Карини да получи премия на победителка след като се отказа от битката с Хелиф?
На италианската боксьорка ще бъде връчена паричната награда, която би спечелила, ако беше станала олимпийска шампионка, обяви IBA
Президентът на Международната боксова асоциация (IBA) Умар Кремльов обяви, че на Анджела Карини ще бъде връчена паричната награда, която би спечелила, ако беше станала олимпийска шампионка, съобщава IBA на сайта си.
IBA наскоро обяви плановете си да награди всички боксьори, които спечелят златен медал на Игрите, с 50 000 долара.
Италианката се отказа от битката си с Имане Хелиф от Алжир след само 46 секунди.
Карини, която беше обляна в сълзи след това, каза, че не може да продължи от притеснения за безопасността си.
"Боли толкова много. Сърцето ми е разбито. Излязох на ринга, за да почета баща си. Много пъти са ми казвали, че съм боец, но предпочетох да спра заради здравето си. Никога не съм понасяла такъв удар", заяви италианката.
"Не можех да гледам сълзите й. Не съм безразличен към подобни ситуации и мога да ви уверя, че ще защитим всеки боксьор", каза Кремльов в изявление.
„Не разбирам защо убиват женския бокс. Само отговарящи на условията спортисти трябва да се състезават на ринга в името на безопасността", добави той.
Кремльов каза още, че IBA ще даде премия и на Ситора Турдибекова от Узбекистан, която загуби от тайванката Лин Ю-тин в петък.
Хелиф и Лин Ю-тин, които бяха дисквалифицирани от миналогодишното Световно първенство поради неспазване на критериите за полова идентичност, са в центъра на скандала на игрите в Париж, който насочи светлината на прожекторите към положението на жените, които принадлежат към малка група хора, родени с разлики в половото развитие или DSD. Това означава, че те имат различна репродуктивна анатомия, хромозомни модели или други черти, които може да не съответстват на типичните дефиниции за женски или мъжки. Тези разлики могат да варират значително и някои хора никога не знаят, че са с DSD. Нито Хелиф, нито Лин се идентифицират като транссексуални.
Карини никога не е обвинявал директно Хелиф в нищо. Влиятелни фигури в социалните медии обаче бързо разгорещиха полемиката.
Експертите не са съгласни относно това колко разпространен е статусът DSD. Някои смятат, че процентът е само 1 на 6 000, според други достига до 1,7% от населението.
Най-известният случай досега беше този на Кастър Семеня, двукратната олимпийска златна медалистка на 800 метра от Южна Африка, която има DSD, което ѝ дава естествено повишени нива на тестостерон. Световният ръководен орган на леката атлетика отговори на нейното господство през 2019 г., като намали своите прагове на тестостерон за атлетки, състезаващи се на дистанции между 400 метра и една миля. Семеня осъди ограниченията като несправедливи.
По отношение на Хелиф и Лин Ю-тин, IBA заяви, че миналогодишната им дисквалификация не се основава на тест за тестостерон, а на отделен тест, за който не посочи много подробности.
„Този тест категорично показа, че и двете спортистки не отговарят на необходимите критерии за допустимост и беше установено, че имат конкурентни предимства пред други състезателки“, каза IBA в изявление.
25-годишният Хелиф започва да се занимава с бокс, след като гледа Олимпийските игри в Рио през 2016 г. За да плаща билетите си за автобуса, който пътува 10-12 км от селото, в което живее, до фитнеса, тя е продавала скрап за рециклиране, докато майка и продавала кус-кус. Хелиф достигна четвъртфиналите в леката категория (60 кг) на Олимпийските игри в Токио през 2021 г., като загуби от бъдещата шампионка Кели Харингтън от Ирландия.
Объркващият въпрос е, че боксът е един от редките спортове на Олимпиадата, който не се контролира от собствен световен ръководен орган. Това е така, защото МОК лиши IBA от статута му преди година заради опасения относно корупцията и проблемите на управлението. Вместо това, олимпийският бокс се ръководи директно от МОК, който има различен набор от стандарти по отношение на половите тестове.
МОК няма планове да преразгледа мястото на Хелиф и Лин на Игрите и отхвърли решението на IBA да ги забрани през 2023 г. като „внезапно и произволно“ и без надлежен процес.
МОК добави, че двете боксьорки "се състезават в международни състезания по бокс от много години в женската категория".