В петък японските акции бяха начело на ръста в Азия, очертавайки най-добрата си седмица от четири години насам. Основният индекс Nikkei 225 се повиши с над 3%, след като през нощта ръст на Уолстрийт показа, че новите икономически данни намаляват опасенията за рецесия в САЩ.

Продажбите на дребно в Съединените щати са се увеличили с 1% през юли, надминавайки прогнозата на Dow Jones за ръст от 0,3%. Седмичните молби за помощи при безработица са спаднали през седмицата.

„Солидните данни за продажбите на дребно и за молбите за помощи напомнят, че небето не пада за американската икономика“, посочва пред CNBC главният икономист на Wolfe Research Стефани Рот. „Да, икономическата инерция се е охладила, но не изглежда да се насочваме към рецесия в близко бъдеще.“

В Азия вътрешният износ на Сингапур, който не е свързан с петрола, през юли регистрира ръст от 15,7% на годишна база, след като през юни се понижи с 8,8%, надминавайки очакванията в предварителната анкета на Reuters за ръст от 1,2%. Общата търговия в региона нараства с 13,7% през юли 2024 г., надграждайки увеличението от 1,2% през юни, благодарение на ръст както на износа, така и на вноса.

Южнокорейският Kospi се върна от официална ваканция и се търгуваше с 1,75% по-високо, докато индексът с малка капитализация Kosdaq се повиши с 0,94%.

Австралийският S&P/ASX 200 отбеляза по-малък ръст от 1,18%. В петък управителят на Reserve Bank of Australia Мишел Бълок коментира, че макар пазарите да са повишили очакванията си за намаляване на лихвите след резултатите за инфлацията в САЩ и Австралия, все още е „преждевременно“ да се мисли за това. По думите ѝ инфлацията все още е „твърде висока“ и не се очаква да се върне в горната част на целевия диапазон - от 2% до 3% - до края на следващата година.

„Обстоятелствата, разбира се, могат да се променят и перспективите са несигурни. Но въз основа на това, което Управителният съвет знае в момента, той не очаква, че ще бъде в състояние да намали лихвените проценти в близко бъдеще“, категорична е тя.

Хонконгският индекс Hang Seng се повиши с 1,69%, докато индексът CSI 300 в континентален Китай отбеляза незначителен ръст.

В САЩ промишленият индекс Dow Jones скочи с 1,39%, а S&P 500 затвори с 1,61% ръст, което е покачване за шести пореден ден. Технологичният Nasdaq Composite се повиши с 2,34%.

Новите заеми в Китай достигнаха 15-годишно дъно

Новите банкови заеми в Китай са спаднали до 15-годишен минимум през юли, което според някои анализатори е знак за продължаваща слабост на икономиката. Други обаче посочват, че инвеститорите „не трябва да изпадат в паника“, тъй като сезонността и регулациите са допринесли за неочакваното забавяне.

Новите заеми във втората по големина икономика в света възлизат на едва 260 млрд. юана (36,28 млрд. долара), което е спад с 88% спрямо предходната година и не отговаря на очакванията за 450 млрд.

Ирис Тан, старши анализатор в Morningstar, обяснява, че спадът се дължи на отслабването на търсенето и на разходите както сред бизнес организациите, така и сред домакинствата.

Тя отбелязва, че краткосрочните заеми на домакинствата са намалели значително, което свидетелства за продължаваща слабост и на потребителското доверие, и на разходите. Корпоративните кредити са продължили да се увеличават, но с по-бавни темпове, главно благодарение на сконтираните банкови облигации.

За спада на кредитите в икономика №2 в света допринасят и други фактори извън икономическата слабост. Тан отбелязва, че спадът на краткосрочните корпоративни заеми се дължи на регулаторните мерки, които предотвратяват „самоциркулацията“ на пари във финансовата система. Тази практика се отнася до големи предприятия, които заемат пари на много ниска цена и ги влагат в други банки като високодоходен структуриран депозит вместо да извършват операции или инвестиции.

Жасмин Дуан, старши инвестиционен стратег в RBC Wealth Management Asia, от своя страна, казва: „Новите кредити не са отишли в реалната икономика, а отиват във всички тези финансови арбитражи. Затова Китайската народна банка е категорична, че не трябва да обръщаме прекалено голямо внимание на общия ръст на кредитите, защото в миналото много от тях не са отивали в реалната икономика.“

Според Тан от Morningstar пазарът „не бива да изпада в паника“ от внезапните колебания в месечните данни, тъй като юли обикновено е слаб месец за кредитния растеж. Тя изтъква, че в сравнение с 2023 г. растежът на банковите кредити от началото на годината остава до голяма степен стабилен - 8,7% спрямо 8,8% през юни.

„Това е в съответствие с насоките на правителството за забавяне на кредитния растеж. Смятаме, че по-бавният, но все пак разумен растеж на кредитите, е от полза за банките, тъй като намалява потреблението на собствен капитал и понижава рисковете от ирационална ценова конкуренция за нов растеж на кредитите“, казва тя.