Започна предизборната кампания за предсрочния вот на 27 октомври
В изборите ще участват 28 политически формации – 19 партии и девет коалиции
От 00:00 ч. днес официално започна предизборната кампания за предсрочния парламентарен вот на 27 октомври.
Тя ще приключи в 24:00 ч. на 25 октомври 2024 г., като се води на български език, се посочва в хронограмата, публикувана на сайта на Централната избирателна комисия (ЦИК),съобщава БТА.
Гражданите, партиите, коалициите, инициативните комитети, кандидатите и застъпниците имат свобода на изразяване и на предизборна агитация в устна и писмена форма на предизборни събрания, както и чрез доставчиците на медийни услуги.
Предизборните събрания са публични. За реда при провеждането им отговарят организаторите и органите на Министерството на вътрешните работи. Събранията се организират съгласно Закона за събранията, митингите и манифестациите.
В изборите на 27 октомври ще участват 28 политически формации – 19 партии и девет коалиции.
По-рано тази седмица ЦИК определи чрез жребий номерата на партиите и коалициите в бюлетината. Ето коя партия и коалиция с кой номер в бюлетината ще се яви на вота:
1 - Партия „Демократи за отговорност, свобода и толерантност – ДОСТ“
2 - Партия „Глас народен“
3 - Партия „Социалистическа партия „Български път“
4 - Партия „Величие“
5 - Партия „Булгари“
6 - Коалиция „Моя страна България“
7 - Партия „Има такъв народ“
8 - Коалиция „Движение за права и свободи – Ново начало“
9 - Партия „Бригада“
10 - Партия „Партия на Зелените“
11 - Партия „Правото“
12 - Партия „Възраждане“
13 - Коалиция „Алианс за права и свободи“
14 - Партия „Български национален съюз „Нова демокрация“
15 - Партия „Български съюз за директна демокрация“
16 - Коалиция „Синя България“
17 - Партия „Морал, единство, чест“
18 - Коалиция ГЕРБ-СДС
19 - Партия „Атака“
20 - Партия „Народна партия „Истината и само истината“
21 - Партия „Пряка демокрация“
22 - Коалиция „Свободни избиратели“
23 - Партия „България на труда и разума“
24 - Партия „КОЙ – Компетентност, отговорност и истина“
25 - Коалиция „Русофили за България“
26 - Коалиция „Продължаваме промяната – Демократична България“
27 - Партия „Български възход“
28 - Коалиция „БСП – Обединена левица“
Заявления за гласуване зад граница могат да се подават до 1 октомври. До 5 октомври ЦИК ще определи държавите и секциите за гласуване извън граница.
В страната ще бъдат разкрити 11 647 секции по предварителни данни на Главна дирекция "Гражданска регистрация и административно обслужване", като в 9353 ще се гласува с машина. Броят на избирателите по списъци е 6 640 383.
Между 2 млн. и 2 млн. и 200 хиляди българи заявяват, че ще упражнят правото си на глас на изборите на 27 октомври, показват данните от проучване на социологическата агенция „Тренд“ по поръчка на „24 часа", посветено на нагласите на българите на старта на предизборната кампания, съобщиха от агенцията. Изследването е реализирано в периода между 17 и 24 септември 2024 г. чрез пряко полустандартизирано интервю "лице в лице" с таблет сред 1003 души на възраст 18+.
Данните от него показват, че в следващия парламент ще има седем сигурни формации, а още две са с шанс да преминат бариерата от 4%.
Според данните на „Тренд“ ГЕРБ-СДС запазват лидерската си позиция с 24,8%.
Битката за второто място остава с неясен край, посочват социолозите. „Възраждане“ отбелязва лек ръст спрямо последните парламентарни избори през юни и се подрежда на втора позиция с 15,6% от гласуващите. Плътно след тях е „Продължаваме промяната - Демократична България“ с 15,1%.
Коалицията около Ахмед Доган „Алианс за права и свободи“ се ползва с подкрепата на 8,5% от избирателите.
С изравнени позиции - по 6,9 на сто - са "БСП-Обединена левица" и „Има такъв народ“ (ИТН).
Формацията около Делян Пеевски „Движение за права и свободи – Ново начало“ се ползва с подкрепата на 5,8% от заявилите, че ще гласуват на предстоящите избори.
Под чертата остават партията на Радостин Василев МЕЧ с 3,5% и "Величие" - 3,4%, но с шансове за парламентарно представителство.
Делът на респондентите посочили, че ще гласуват с опцията „не подкрепям никого“, е 3,9%, но този процент се разпределя между всички формации.
В проучването бяха тествани две твърдения относно евентуалните компромиси след изборите, допълват от „Тренд“. Твърдението „след изборите партиите трябва да направят необходимите компромиси, за да се състави редовно правителство“ събира подкрепата на 2/3 от пълнолетните българи, докато 19% са на мнение, че „ако след изборите компромисите са твърде големи, по-добре да има отново избори“.
През септември не се наблюдава съществена динамика в оценката за работата на основните институции в страната. Парламентът продължава да се ползва с ниска подкрепа, като само 12% от всички интервюирани изразяват положителна оценка за работата му, докато 80% дават отрицателна оценка.
Вторият служебен кабинет на Димитър Главчев се ползва с 19% подкрепа, а 70% изразяват отрицателно мнение. Регистрираме 38% положителна оценка за работата на президента, докато отрицателната е 49%, посочват още от социологическата агенция „Тренд“.