Защо цените на петрола не скачат с много въпреки ситуацията в Близкия изток
Най-голямото движение на петрола през тази седмица дойде в четвъртък, когато цените скочиха с повече от 5%
Цените на петрола скочиха с повече от 5 долара за барел от началото на седмицата на фона на засилващите се опасения, че Израел може да предприеме атака срещу енергийната инфраструктура на Иран. Ралито, което поставя фючърсите на суровия петрол на път да нараснат с около 8% за този период, изненада много пазарни наблюдатели, тъй като изглежда донякъде умерено, като се има предвид какво е заложено на карта.
Енергийните анализатори се питат дали петролните пазари не са твърде самодоволни по отношение на риска от разширяване на конфликта в Близкия изток, особено като се има предвид, че последиците могат да нарушат петролните потоци от ключовия регион износител. Иран, който е член на ОПЕК, е основен играч на световния петролен пазар. Изчисленията сочат, че до 4% от световните доставки могат да бъдат изложени на риск, ако Израел се насочи към иранските петролни съоръжения.
За някои анализатори причината, поради която цените на суровия петрол все още не са се повишили значително, е, че петролният пазар е „къс”. Това се отнася до търговска стратегия, при която инвеститорът се надява да спечели, ако пазарната стойност на даден актив се понижи.
„Съществува много голяма къса позиция, не само при петрола, виждате я и при акциите. Като цяло инвеститорите не харесват това пространство. Защо? Те се опасяват от голямо пренасищане на доставките на петрол през следващата година“, коментира пред CNBC Джеф Къри, главен стратегически директор по енергийните доставки в Carlyle. „Когато погледнем ситуацията днес, тя е коренно различна. Запасите са ниски, кривата е изостанала, търсенето е средно, но сега към това се прибавя и пакетът от стимули на Китай, а и все още има съкращения на производството на ОПЕК“.
По думите му към тези фактори трябва да се добави и потенциален по-широк конфликт в Близкия изток, който може да извади от строя някои енергийни съоръжения.
„Така че краткосрочните перспективи са положителни, поради което предната част на кривата е силна, но в задната част тя е натежала заради опасенията от голямото пренасищане на предлагането“, добавя той.
Пазарът е къс
Амрита Сен, основател и директор на изследователския отдел на Energy Aspects, се присъединява към мнението на Къри.
„Пазарът е толкова къс. Никога досега не сме виждали такива нива на рекордно къси позиции“, казва тя. „Много от търговците на петрол изглежда са заели мечи позиции поради убеждението, че стимулиращото рали на Китай няма да успее да възстанови доверието във втората по големина икономика в света. Пазарните участници също така са склонни да очакват ОПЕК+ да увеличи производството на петрол по-късно през годината. Пазарът просто се е вкарал в този пристъп на мечи настроения, но затова пък, ако той тръгне нагоре, много бързо може да се окажем над 80 долара“.
Фючърсите на международния бенчмарк Brent със срок на валидност през декември се търгуваха с 0,1% по-ниско на ниво от 77,54 долара за барел в петък сутринта, докато тези на американския сорт West Texas Intermediate - на ниво от 73,65 долара, което представлява спад от 0,1% за сесията в четвъртък.
Фундаменталните данни са „всичко друго, но не и окуражаващи”
Най-голямото движение на петрола през тази седмица дойде именно в четвъртък, когато цените скочиха с повече от 5% след коментарите на президента на САЩ Джо Байдън относно възможни ответни действия от страна на Израел след атаката с балистична ракета на Иран по-рано през седмицата. Запитан от репортери дали САЩ биха подкрепили израелски удар по ирански петролни съоръжения, Байдън беше категоричен, че не подкрепя подобни действия.
Тамаш Варга, анализатор в петролния брокер PVM, коментира, че петролният пазар е включил известна рискова премия предвид геополитическите опасения.
„Ето защо петролът е стабилен с поглед нагоре, акциите отслабват, а доларът е силен. Тези опасения обаче ще бъдат значително намалени през следващите дни, освен ако доставките на петрол от региона или трафикът през Ормузкия проток не бъдат съществено засегнати“, добавя той.
Разположен между Иран и Оман, Ормузкият проток е тесен, но стратегически важен воден път, който свързва производителите на суров петрол в Близкия изток с ключови пазари в целия свят.
„При този сценарий основните фактори отново ще се превърнат в движеща сила, а тези фактори не са никак обнадеждаващи“, предупреждава Варга.
Във вторник израелският министър-председател Бенямин Нетаняху обеща да отговори със сила на нападението с балистична ракета от страна на Иран, настоявайки, че Техеран ще „плати“ за това, което той определи като „голяма грешка“. Коментарите му дойдоха малко след като Иран изстреля повече от 180 балистични ракети към Израел.
По време на посещението си в Катар в четвъртък иранският президент Масуд Пезешкян пък заяви, че страната му „не преследва война с Израел“. Той обаче предупреди за силен отговор от страна на Техеран на всякакви по-нататъшни израелски действия.
Бярне Шилдроп, главен анализатор на суровините в шведската банка SEB, също е съгласен с останалите анализатори, че цените на петрола са изненадващо стабилни предвид високите залози.
„Мисля, че определено става дума донякъде за покриване на къси позиции, но ръстът на цените е изненадващо слаб предвид сценариите, които могат да се разиграят в Близкия изток“, казва той.