В бъдещето на програмистите има две опции - привърженици на AI или безработни
Възходът на AI асистенти за кодиране променя начина на работа на разработчиците, а бъдещето на кодирането зависи от неговата достъпност и продуктивност. Освен това бързото нарастване на инструменти с отворен код допълнително променя пейзажа
През последните две години броят на асистентите за кодиране с изкуствен интелект нараства. Конкурентите на OpenAI представиха популярни генеративни инструменти за разработка, като GitHub Copilot и Claude на Anthropic.
Възходът на такива асистенти за кодиране с AI променя начина на работа на разработчиците, а бъдещето на кодирането зависи от неговата достъпност и продуктивност. Освен това бързото нарастване на използването на инструменти без код променя пейзажа.
Много модели като GUI Tower Git, струват между $69 и $99 на потребител годишно. Това е сравнително малка инвестиция в сравнение със заплатите на разработчиците. Други инструменти често са безплатни или с отворен код, което ги прави достъпни без преки разходи.
В САЩ програмистите печелят между $40 000 и $150 000 годишно в зависимост от опита и специализацията, а средната заплата е около $89 190 годишно. В Индия програмистите на пълен работен ден обикновено струват на компаниите между $10 000 и $25 000 годишно, в зависимост от опита.
Освен това инвестирането в тези инструменти може да доведе до значително повишаване на производителността, което бързо компенсира разходите за тях. Например, ако даден инструмент спестява дори няколко минути от времето на разработчика или помага за предотвратяване на грешки, той лесно може да оправдае цената си в сравнение с една заплата.
Икономическите аргументи за инвестиране в софтуерни инструменти са убедителни - разходите са ниски в сравнение с потенциалното повишаване на производителността и подобряване на качеството на софтуера, които те осигуряват.
Субходжит Мондал, основател на SACHI, консултантска компания за таланти, отбелязва, че тези инструменти ще позволят на повече хора да създават софтуер без традиционните умения за кодиране, което ще промени из основи пазара на труда.
Наблюдавайки ясно сегментиране сред търсещите работа през последните три години Мондал казва пред Analytics India Mag, че усъвършенстваните кандидати са в състояние да си осигурят значително увеличение на заплатите. За пореден път това се случва в контекста на пандемията и нарастването на финансирането на стартъпи, което нарушава пазара на труда.
Въпреки това той смята, че кандидатите в началото на кариерата си срещат трудности при пробива си на пазара.
Тъй като изкуственият интелект продължава да подобрява процесите на кодиране, можете да очаквате поевтиняване на разработката на софтуер и развитие на пазара на труда за програмисти, което ще създаде по-достъпна среда за таланти, макар и на по-ниски цени.
Освен това използването на АI за кодиране може да помогне за преодоляване на разликата в опита между младшите и старшите разработчици, тъй като напредъкът обикновено изисква години опит.
Кодирането с AI има недостатъци
Технологичните гиганти разчитат на разработчиците, за да подобрят привлекателността на своите платформи. От друга страна нетехнологичните предприятия търсят повече програмисти, които да стимулират цифровата трансформация с надеждата да увеличат производителността и да привлекат потребители.
„Кодирането също така е пълно с обратна връзка и тестове, които гарантират, че софтуерът работи правилно“, отбелязва Нейтън Бенайч от Air Street Capital.
Според PitchBook разработването на инструменти за кодиране с изкуствен интелект се е ускорило, като около 250 стартъпа ги създават. Макар че водещите технологични компании са в челните редици, според проучване на GitHub над 97% от 2000 респонденти от САЩ, Бразилия, Германия и Индия използват AI инструменти за кодиране на работното си място. GitHub, която е собственост на Microsoft, стартира през 2022 г. Copilot, който генерира код по заявка и има 2 млн. плащащи потребители.
Проучването, анализиращо данни от Microsoft, Accenture и неназован производител на електроника от Fortune 100, установява, че AI инструментите за генериране на код могат да увеличат производителността на разработчиците с 26%.
Ползата от AI в областта на кодирането остава донякъде ограничена. Проучване на Evans Data установява, че 35% от разработчиците твърдят, че инструментите спестяват само 10-20% от времето им, главно чрез генериране на основен код. Тези AI модели обаче не са безупречни.
Анализ GitClear разкрива спад в качеството на кода през последната година, потенциално причинен от използването на модели с изкуствен интелект. Освен това проучване на Synk установява, че повече от половината организации са идентифицирали проблеми със сигурността в генерирания от изкуствен интелект код.
Въпреки че няма стандартно определение, потребителите на GitHub от по-бедните държави са повече от тези от по-богатите. Онлайн форуми като Stack Overflow съдържат огромни архиви от въпроси и отговори, споделени от разработчици.
Привърженици на AI или безработни
Винаги, когато се появи нова технология, непосредственият проблем е загубата на работни места. Исторически погледнато, докато някои работни места изчезват, се появяват нови. Същият дебат се води и в света на генеративния AI, макар че този път въздействието може да е различно.
Много експерти от бранша, интервюирани от OBJECTIVE, смятат, че AI ще увеличи производителността и ще направи работната сила на организацията по-ефективна. Въпреки това в интервю от 2023 г. главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман казва:
„Много хора, работещи върху изкуствения интелект, се преструват, че всичко ще бъде наред, той ще бъде само допълнение и никой никога няма да бъде заменен“.
„Това не е вярно. Определено ще има работни места, които ще изчезнат, и точка.“
Изненадващо е, че Алтман не е единственият главен изпълнителен директор на голяма компания за генеративен изкуствен интелект, който прогнозира загуба на работни места вследствие на изкуствения интелект. Миналата година Емад Мостаке, главен изпълнителен директор на Stability AI, коментира в разговор с анализатори от UBS, че AI може да лиши от работа повечето от разработчиците на свободна практика в няколко страни.
ChatGPT, задвижван от моделите на OpenAI, има впечатляващи възможности за кодиране, след като преминете интервюто за ниво 3 на Google. Обучени в обема на кода, написан от хора, GPT могат да генерират код много по-бързо, като потенциално изместват основните задачи по програмиране.