Ралито на Уолстрийт продължава, S&P 500 и Dow достигнаха рекордни върхове в сряда
Super Micro Computer, Corning и Palantir Technologies се повишиха с над 4%. Palantir достигна рекорден връх, докато Corning се търгуваше на най-високото си ниво от 2001 г.
Основните борсови индекси в САЩ затвориха с повишения в сряда, добавяйки към големите печалби от предишната сесия, докато инвеститорите очакват ключови икономически данни и корпоративни новини през следващите дни.
S&P 500 и Dow Jones Industrial Average достигнаха рекордни върхове при затваряне, покачвайки се съответно с 0,7% и 1%, а Nasdaq Composite спечели 0,6%.
Технологичните акции с голяма капитализация бяха смесени в сряда. Microsoft, Apple и Amazon завършиха солидно нагоре, докато любимите на AI инвеститорите Nvidia, Meta Platforms и Alphabet загубиха позиции.
Сред другите забележителни технологични компании, Super Micro Computer, Corning и Palantir Technologies се повишиха с над 4%. Palantir достигна рекорден връх, докато Corning се търгуваше на най-високото си ниво от 2001 г.
Акциите на круизните оператори също се повишиха след положителни коментари от анализатори на Citi. Norwegian Cruise Line Holdings поведе S&P 500 нагоре с печалби от 11%, а акциите на Royal Caribbean Cruises и Carnival се повишиха съответно с 5,3% и 7,0%.
Акциите на Boeing паднаха с 3,4%, след провал на преговорите между компанията и синдиката, представляващ стачкуващите работници.
Инвеститорите се подготвят за началото на сезона на печалбите, който започва в петък, когато няколко големи банки ще публикуват своите тримесечни резултати. Събитието robotaxi на Telsa и „Advancing AI“ на Advanced Micro Devices ще привлекат значителен интерес в четвъртък.
Колкото до календара на икономическите данни, очаква се публикуването на внимателно наблюдавани данни за инфлацията, седмичните молби за безработица и най-новите данни за потребителските настроения в САЩ.
Очаква се докладът за индекса на потребителските цени в САЩ в четвъртък да покаже, че потребителските цени са се повишили с 0,1% през септември, което е спад от увеличение от 0,2% през август, според проучване на икономисти от Dow Jones Newswires и The Wall Street Journal.
Това би означавало, че потребителските цени са се повишили с 2,3% през последната година, което е спад от 2,5% годишно увеличение през август. Това би било ново дъно от февруари 2021 г. и една стъпка по-близо до целта на Федералния резерв от 2%.
Ако докладът отговаря на очакванията, това ще бъде най-новото доказателство, показващо, че инфлацията се връща към умерено темпо, след като се повиши непосредствено след пандемията.
Пазарните играчи ще следят отблизо коментарите на представители на Фед, докато търсят допълнително потвърждение, че американската икономика е на стабилна основа, като същевременно търсят улики за това колко агресивна ще бъде централната банка на САЩ в намаляването на лихвените проценти след съкращението миналия месец за първи път от четири години.
Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която е чувствителна към очакванията за посоката на лихвените проценти, се повиши до 4,07% от 4,03% - на най-високото си ниво от началото на август. Доходността скочи над 4% в понеделник за първи път от два месеца, тъй като участниците на пазара намалиха очакванията си за големи намаления на лихвените проценти през следващите месеци след по-силния от очакваното доклад за работните места от миналата седмица.
Фючърсите на суровия петрол се понижиха леко, след като паднаха с повече от 4% във вторник, тъй като опасенията относно потенциалното въздействие на конфликта в Близкия изток върху доставките на петрол намаляха, поне временно.
Фючърсите на златото се понижиха леко до около 2630 долара за унция, докато биткойнът падна с 2% до около 60 800 долара.
Европейските фондови борси също закриха вчерашната търговска сесия с растеж, като общоевропейският Stoxx 600 регистрира ръст от 0,66% до 520,05 пункта.