Прага - следващата крепост на руските интереси в сърцето на Европа
Андрей Бабиш, който често използва риториката на Орбан и Фицо, отново се издига в националните проучвания в Чехия
Прогнозите сочат, че проруският блок в сърцето на Европа ще се разрасне през 2025 г. Към приятелски настроените към Кремъл централноевропейски лидери като унгарския министър-председател Виктор Орбан и словашкия му колега Роберт Фицо догодина ще се присъедини още едно познато лице. Това е бившият министър-председател на Чехия Андрей Бабиш, който отново се издига в националните проучвания.
Макар че Бабиш, милиардер и политически хамелеон, е по-малко идеологически обвързан от Орбан и Фицо, той насочи партията си твърдо надясно и повтаря риториката на колегите си в Унгария и Словакия. Също като Орбан, той казва, че ако Доналд Тръмп беше президент на САЩ, нямаше да има руска война в Украйна, и вярва, че изборна победа на кандидата на републиканците през ноември ще осигури мир. И подобно на Фицо, чешкият магнат и преди е давал сигнали, че предпочита да намали подкрепата за Украйна, докато тя се съпротивлява на пълномащабната инвазия на Кремъл.
Висши чешки представители се опитват да дискредитират Бабиш - противоречив земеделски магнат, който беше министър-председател от 2017 г. до 2021 г. - като човек в джоба на Орбан, откакто неговата партия „Действие на недоволните граждани“ (ANO) се присъедини към новата крайнодясна, антимиграционна фракция на унгарския лидер „Патриоти“ в Брюксел това лято.
„Движението АНО е просто марионетка на Орбан“, категоричен е чешкият външен министър Ян Липавски пред POLITICO. „Те явно са намерили приятели сред проруските националисти и ксенофобите в Европейския парламент”.
Но според резултатите от последните регионални избори чешките избиратели масово се връщат към Бабиш преди общонационалния парламентарен вот през 2025 г. Бившият министър-председател и неговата опозиционна партия ANO отбелязаха съкрушителна победа в 10 от 13-те региона на страната с 35% от гласовете през септември, което е рязко увеличение спрямо 21% на последните регионални избори през 2020 г. Това беше сигнал за събуждане за настоящата управляваща коалиция - и за Брюксел.
Сегашното правителство на министър-председателя Петр Фиала, консерватор, подкрепящ Украйна, има рекордно нисък рейтинг на популярност от 24% - най-лошият от всички чешки правителства от 2013 г. насам. Това се дължи главно на лошата комуникация и неспазеното обещание да не се повишават данъците.
Тази непопулярност на управляващите в Прага увеличава шансовете на Бабиш да вземе властта, тъй като рейтингът му остава стабилен въпреки участието му в множество скандали. В списъка влиза и проточило се дело за конфликт на интереси във връзка със субсидиите от ЕС, изплатени на неговия селскостопански конгломерат, по което в крайна сметка беше оправдан.
Коалиционни изчисления
Откакто загуби парламентарните избори през 2021 г., 70-годишният Бабиш възприе пламенна риторика, емблематична за крайнодесните лидери - от обвинения към ЕС за високите цени на енергията до поставяне под въпрос на военната помощ за Украйна или изказвания срещу нелегалната миграция. Този проблем той иска да реши чрез разполагане на въоръжени сили по плажовете на Южна Европа.
През годините неговата гъвкава партия е описвана като всичко - от лява до популистка, технократска, всеобхватна, консервативна и крайнодясна. По времето, когато Бабиш загуби надпреварата за президент през 2023 г., той раздухваше страха от война между НАТО и Русия, повтаряйки линия, използвана от Москва и нейния съюзник в Будапеща Орбан.
Връзката с формацията на патриотите в ЕП - крайнодясната Австрийска народна партия също е член и излезе начело на националните избори миналия месец - беше последната капка за по-либералните членове на ANO. Повечето от тях вече са напуснали партията поради несъгласие с нейната политическа посока.
Бившата заместник-председателка на Европейския парламент Дита Шаранзова и евродепутатът Мартина Длабажова се отделиха от ANO миналата година, а заместник-председателката на Европейската комисия Вера Йоурова се раздели с Бабиш точно преди създаването на новия крайнодесен алианс.
Шаранзова коментира пред POLITICO, че „от събитията в Чешката република беше ясно, че движението ANO ще прокарва националистическа политика“.
„По времето, когато Бабиш беше министър-председател, той искаше да състави правителство с крайната десница. Мартина Длабажова и аз отидохме в Прага, за да му кажем, че ако направи това, някои от членовете на партията му ще го напуснат. Той отстъпи и вместо това създаде правителство със социалдемократи“, разказва тя.
На фона на всичко това, дясната ръка на Бабиш и заместник-председател на ANO Карел Хавличек е категоричен, че „е глупост“ да се твърди, че партията му се е придвижила към крайната десница.
„ANO винаги е била и си остава всеобхватна партия“, казва Хавличек. „Ние все още сме същите. Това, което се е променило, е, че някои политици са загубили саморефлексията си и са спрели да възприемат реалността. Мисля, че е легитимно да имаш различно мнение от ръководството на ЕС и не е необходимо подобни хора веднага да бъдат остракирани.“
Петр Павел, проевропейският президент на страната, който спечели президентската надпревара срещу Бабиш през 2023 г., ще се окаже пречка за магната, ако той открито се опита да обърне Чехия на изток. В крайна сметка обаче чешкото президентство няма изпълнителни правомощия, което оставя политическа свобода на действие на министър-председателя.
Според Петр Каньок, директор на Международния институт по политически науки към Масариковия университет в Бърно, една коалиция, съставена от Бабиш и чешки крайнодесни партии като „Свобода и пряка демокрация“ ще му позволи да прави „каквото намери за добре във външната и европейската политика“.
„Правителството със сигурност ще бъде поне риторично подобно на сегашното словашко - антиевропейско, по-националистическо, по-малко проукраинско и пасивно. Чехия просто ще спре да прави днешната сравнително конструктивна политика и ще се върне към разбирането на Бабиш за ЕС като банкомат“, казва той.
Никакво европейско членство за Украйна
Макар че ЕС изглежда амбивалентен по отношение на неотдавнашния подем на крайнодесните популистки сили из целия континент, нарастващият приятелски настроен към Москва блок ще затрудни постигането на консенсус по въпроси като помощта за Украйна, санкциите срещу Русия или миграцията.
Вече има някои признаци за това каква политика ще възприеме ANO спрямо Украйна - критичният външнополитически въпрос, пред който е изправена Европа, тъй като пълномащабната инвазия на руския лидер Владимир Путин наближава третата си годишнина.
У дома Бабиш е казвал, че се надява „Украйна никога да не стане член на ЕС“.
Междувременно в Европейския парламент двама от шестимата евродепутати на ANO се въздържаха при гласуването през септември на необвързваща резолюция, с която се иска страните членки да одобрят използването от Киев на ракети с далечен обсег срещу цели на руска територия. Другите четирима дори не се явиха на гласуването. Те също така се въздържаха или не присъстваха при гласуването на резолюция през юли относно необходимостта ЕС да продължи да подкрепя Украйна.
„Гласуването включваше ангажимент за предоставяне на задължителен дял от БВП на Украйна от държавния бюджет. Защо някой трябва да ни диктува това? Ние сами ще определим как искаме да помогнем“, заяви Бабиш в интервю за чешка медия, когато беше попитан защо неговите евродепутати не са се явили на гласуването.
Ондржей Кнотек, евродепутат от партия АНО, също не е съгласен, че партията е проруска.
„Всякакви опити да ни очернят и да кажат, че сме проруски, прокитайски или, не знам, проантарктически настроени, просто отразяват страховете от факта, че сме формирали третата по сила група в ЕП“, казва Кнотек.
По думите му ANO е проевропейска и в никакъв случай не е екстремистка или крайнодясна.
Това предизвиква подигравки от страна на политолога Каньок, който смята, че новата администрация на Бабиш може да се насочи към „институции като съдебната система и обществените медии“, подобно на сродните му души в Будапеща и Братислава.
„АНО имаха положителна визия, поради което имаха либерални избиратели. Сега това е движение на страха“, категоричен е той.