Инфлацията в САЩ се е повишила през октомври, докато Федералният резерв търси улики за това с колко трябва да намали лихвените проценти на следващите си срещи.

Индексът на цените на личните потребителски разходи (PCE), широкообхватна мярка, която Фед предпочита като измерител на инфлацията, се е увеличил с 0,2% на месечна база, показвайки 12-месечна инфлация от 2,3%, съобщи Министерството на търговията в сряда. И двете нива са в съответствие с консенсусната прогноза на Dow Jones, въпреки че годишният процент е по-висок от нивото от 2,1% през септември.

Числата показват, че нивото на инфлация сеотдалечава още повече от целта на Фед от 2%, което може да убеди централната банка да намали лихвените проценти по-малко агресивно. Инфлацията вероятно ще продължи да се повишава до края на годината, посочва MarketWatch.

Като се изключат храните и енергията, базовата инфлация показа още по-силни стойности, с увеличение от 0,3% на месечна база и годишно - от 2,8%. Тези данни също оправдават очакванията. Годишният процент е с 0,1 процентни пункта над предходния месец. Фед гледа на този показател като на по-точна мярка и по-добър предсказател на бъдещата инфлация.

Цените на услугите генерират по-голямата част от инфлацията за месеца, като се повишават с 0,4%, докато стоките поевтиняват с 0,1%. Цените на храните са слабо променени, докато тези за енергия спадат с 0,1%.

Представители на Фед целят инфлация от 2% годишен темп. PCE инфлацията е над това ниво от март 2021 г. и достигна връх от около 7,2% през юни 2022 г., което накара централните банкери на САЩ да предприемат агресивна кампания за повишаване на лихвените проценти. Те няма да определят следващата си стъпка, докато не видят последните доклади за инфлацията и заетостта в началото на декември.

Tемпът на инфлация спадна значително, откакто Фед започна да затяга мерките, но остава неприятен проблем за домакинствата и фигурира на видно място в президентската надпревара. Въпреки забавянето си през последните две години, кумулативните въздействия на инфлацията удрят силно потребителите, особено тези в долния край на скалата на заплатите.

Потребителските разходи все още са стабилни за октомври, въпреки че се понижават малко спрямо септември. Текущите разходи в долари са се повишили с 0,4% спрямо месеца, в крак с прогнозите, докато личните доходи са скочили с 0,6% - доста над очакваните 0,3%, показва докладът.

Икономиката на САЩ нараства с 2,8% през третото тримесечие - и все още е силна

Малко по-рано ревизирани данни показаха, че ръстът на брутния вътрешен продукт на САЩ, официалната карта на икономиката, остава непроменен спрямо първоначалната оценка от 2,8% миналия месец. Икономисти, анкетирани от MarketWatch, прогнозираха БВП да остане същият.

Потребителските разходи, които са в основата на растежа на БВП, са се увеличили с 3,5%, което е спад от първоначалната оценка от 3,7%. Потребителските разходи представляват повече от две трети от всичко, което се случва в икономиката.

Фиксираните бизнес инвестиции са ревизирани нагоре, показвайки увеличение от 1,1% вместо 0,3%.

Корпоративните печалби междувременно падат с 0,3% през третото тримесечие след ръст от 3,6% през второто тримесечие.

Повечето други числа в доклада за БВП на САЩ са слабо променени.