Борсовите индекси в САЩ отново напреднаха, но тарифните планове на Тръмп засегнаха някои акции
Акциите на General Motors паднаха с 9% след новината, че новоизбраният президент на САЩ планира да наложи строги мита върху вноса от Мексико и Канада. GM произвежда значителен брой превозни средства в Мексико за продажба в САЩ
Основните борсови индекси в САЩ се повишиха във вторник, като S&P 500 напредва за седма поредна сесия.
Широкият индекс и Dow Jones Industrial Average добавиха съответно 0,6% и 0,3%, достигайки исторически върхове при затваряне. Nasdaq Composite също нарасна с 0,6%.
Акциите на технологичните компании с голяма капитализация бяха предимно по-високи във вторник. Microsoft и Amazon се повишиха съответно с 2,2% и 3,2%, Nvidia, Apple, Alphabet и Meta Platforms също напреднаха. Tesla завърши малко по-ниско, добавяйки към спада от предишната сесия.
Eli Lilly и Novo Nordisk спечелиха съответно 4,6% и 1,5%, подсилени от новината, че администрацията на Байдън предлага разширяване на обхвата на лекарства за отслабване като Ozempic и Mounjaro в рамките на програмите Medicare и Medicaid, което ги прави по-достъпни на милиони нови пациенти. Акциите на Amgen паднаха с 4,8%, след като биотехнологичната компания обяви разочароващи резултати от изпитвания за лекарство за отслабване.
Търговците на дребно бяха сред големите движещи сили във вторник, след като отчетоха тримесечни резултати. Акциите на Dick's Sporting Goods затвориха с 1,4% по-ниско, след като поскъпнаха със 7% в началото на търговията, а Best Buy и Kohl's паднаха съответно с 4,9% и 17%.
Акциите на General Motors паднаха с 9% след новината, че новоизбраният президент Доналд Тръмп планира да наложи строги мита върху вноса от Мексико и Канада. GM произвежда значителен брой превозни средства в Мексико за продажба в САЩ.
Биткойн се търгуваше на около $92 100, падайки за втори пореден ден, след като достигна рекорд от малко под $100 000 в петък. Въпреки неотдавнашния спад, биткойнът спечели около 35% след изборите в САЩ поради оптимизма, че Белият дом на Тръмп и Конгресът ще прилагат политики, които са от полза за класа активи.
Фючърсите на златото се повишиха с 0,5% до около 2630 долара за унция, възстановявайки част от загубите от предишната сесия, докато фючърсите на петрола леко се понижиха.
Доходността на 10-годишните държавни облигации се повиши до 4,30%, след голям спад в понеделник. Доходността се покачва стабилно в продължение на няколко седмици, тъй като пазарните участници пренастроиха очакванията си за това колко агресивен ще бъде Федералният резерв при намаляване на лихвените проценти.
Фондовите борси в Европа закриха вчерашната търговска сесия със спад на индексите, тъй като като инвеститорите осмисляха евентуалните последици от заплахите на избрания за президент на САЩ Доналд Тръмп да наложи нови вносни мита на стоките от Китай, Мексико и Канада, обобщава CNBC.
Общоевропейският Stoxx 600 регистрира спад от 0,5%, като акциите на производителите на автомобили загубиха 1,7%, притиснати от страхове, че глобалната търговска война ще разтърси сектора. Книжата на Stellantis спаднаха с близо 5%, след като компанията обяви, че закрива завод в Лутън.
Ще приложи ли Тръмп действително новия си тарифен план?
Дали новоизбраният президент на САЩ ще наложи наистина новите си тарифни предложения е належащ въпрос за траекторията на икономиката.
В понеделник вечерта Тръмп обеща да въведе нови високи мита върху продукти от Мексико, Канада и Китай в първия си ден на поста. Митата ще налагат 25% такси върху вноса от Мексико и Канада и допълнителни 10% върху китайски стоки.
В публикация в своята платформа Truth Social Тръмп обяви, че новият кръг от мита ще остане в сила „до момента, в който наркотиците, по-специално фентанилът, и всички нелегални чужденци спрат това нашествие в нашата страна!“
В миналото политиците са използвали заплахата от мита като инструмент за преговори с други страни. Това кара някои икономисти да смятат, че съобщението от понеделник вероятно е „разменна монета“.
„Като се имат предвид щетите, които подобни тарифи биха нанесли, особено на Канада и Мексико, като се имат предвид тесните им търговски връзки със САЩ, съобщението изглежда по-скоро като ход за предприемане на действия по граничните въпроси и след това обявяване на политическа победа за президента, отколкото като фактическа търговската политика на администрацията“, пише Ейвъри Шенфелд, главен икономист на CIBC World Markets, цитиран от Investopedia.
Какво биха стрували тарифите на САЩ?
Икономисти предупреждават, че митата в крайна сметка ще бъдат платени от американците, тъй като търговците на дребно често прехвърлят увеличените разходи за внос на потребителите. Икономистите на Deutsche Bank прогнозират, че инфлацията ще бъде 3,7% през 2025 г., ако новият тарифен план бъде приложен. Това е повече от предишната им прогноза от 2,6%.
Рискът от повишаване на цените е друга причина, поради която икономистите смятат, че най-новото търговско предложение никога няма да бъде прието.
Главният икономист на KPMG Даян Суонк написа в X, че митата могат да струват много на икономиката на САЩ, независимо дали се прилагат или не, тъй като заплахите ескалират политическата несигурност.