Етерът далеч не е забравен - втората по големина криптовалута се готви за скок
Борсово търгуваните фондове, втората фаза на бичия пазар и тласък от Тръмп са сред водещите причини анализаторите да очакват наваксането на Етер
Макар че досега през тази година представянето на Етериум изостава от това на Биткойн, втората по големина криптовалута в света по пазарна капитализация вероятно ще навакса забавянето си по време на президентството на Доналд Тръмп, смятат някои играчи от индустрията.
През тази година етерът е поскъпнал с 50%, което е по-малко от ръста на Биткойн от 128%, според данни на Dow Jones Market Data. Скокът на втората по големина криптовалута е засенчен и от този на конкурента му Солана, който се е повишил със 134% от началото на годината досега. Докато Биткойн опреснява рекордния си връх и тества 100 000 долара, етерът се търгува на около $3 419 в понеделник, което е на повече от 30% разстояние от историческия му връх над 4 800 долара, достигнат през ноември 2021 г.
Тъй като криптовалутите навлизат във втората фаза на бичия пазар, етерът вероятно ще получи тласък, според Юпитер Джън, партньор по ликвидни фондове и изследвания в Hashkey Capital. В исторически план етерът има тенденция да се представя по-слабо от биткойн в първата фаза на бичия пазар, казва Джън пред MarketWatch.
Участниците в криптоиндустрията често разделят представянето на Биткойн на четиригодишни цикли, като всеки от тях има четири фази: пробив, хайп, корекция и натрупване.
Тази година е първата фаза на бичия пазар на Биткойн или периода на пробив в четиригодишния цикъл, отбелязва Джън. Алткойните обикновено се представят по-слабо през такъв период, но след това надминават Биткойн през хайп периода, според Джън.
Междувременно доминацията на Биткойн, мярка за относителния пазарен дял в широкия криптопазар, остава на високи нива.
„Ако искаме да видим, че сезонът на алткойните се случва, ще трябва да видим как доминацията на биткойна достига високо ниво и след това намалява. Когато този спад се случи, алткойните, включително етерът, ще започнат да надминават лидера след известно време“, казва Джън.
Според Десислава Оберт, старши анализатор в Kaiko, етерът може да получи тласък и ако борсово търгуваните фондове, инвестиращи в криптовалутата, видят повишен интерес при президентството на Тръмп.
Настоящите ETF-и за Етер не стейкват токена, в който инвестират, което е отстъпка от страна на емитентите поради регулаторната несигурност. Това намалява привлекателността на ETF-ите за Етер за някои институционални инвеститори, казва Оберт пред MarketWatch.
Стейкингът е процес, при който инвеститорите блокират своите криптовалути, за да подсигурят блокчейна на Етериум и да получат възнаграждения. Понастоящем стейкингът на Етер генерира възвръщаемост от 3,2%, според Еthereum Foundation, която поддържа блокчейна.
Тази ситуация може да се промени, тъй като инвеститорите очакват по-благоприятна регулаторна среда след завръщането на Тръмп в Белия дом, посочва Оберт.
Етериумът също може да стане по-привлекателен, ако администрацията на Тръмп подкрепя в по-голяма степен растежа на децентрализираните финанси, казва пред MarketWatch Федерико Брокат, ръководител на бизнеса в САЩ в мениджъра на криптоактиви 21Shares.
Децентрализираните финанси, или DeFi, са събирателен термин за финансови услуги, изградени върху блокчейн, които позволяват транзакции от типа „peer-to-peer“ и елиминират посредниците.