Убийци на гиганти: 3 подхода, които компаниите трябва да заимстват от стартъпите
Те могат да трансформират всяка една организация и да я подготвят за бъдещето на динамичния бизнес пейзаж
Корпоративните лидери все по-често трябва да се съобразяват с новата реалност, че една стартираща компания с екип от 100 души може да промени изцяло тяхната индустрия. С несравнима гъвкавост и лазерен фокус върху иновациите, тези „разрушители“ предефинират значението на думата „конкуренция“ и могат да се движат изключително бързо.
Днешните малки, гъвкави стартъпи не са просто пазарни играчи, а убийци на гиганти. Те не са обременени от наследени системи и раздута бюрокрация и могат да решават проблеми по-бързо и по-умно, отколкото преди време някой си е мислил, че е възможно. Най-добрите „разрушители“ знаят как да мащабират своите иновации, като същевременно запазят гъвкавостта си - ключ към процъфтяването на днешния пазар, управляван от AI.
Стартиращите компании се състезават с гигантите от години, а AI промени изцяло играта. Netflix надмина Blockbuster, като се насочи към стрийминга, преди гигантът дори да осъзнае, че пазарът се променя. Airbnb предефинира индустрията на хотелиерството, оставяйки глобалните вериги тепърва да осмислят какво се случва. И двете компании в крайна сметка се разраснаха, но на днешните стартъпи не им се налага стават големи, за да имат огромно въздействие.
Благодарение на напредъка в изкуствения интелект и роботиката, малка, фокусирана компания вече може да автоматизира сложни процеси, да изгражда управлявана от данни стратегия в реално време и да предоставя глобални решения, като същевременно остава стройна и пъргава. Това е нов свят, в който ловкостта надделява над размера.
Fast Company описва три ключови подхода на стартиращите компании, които могат да трансформират всяка една организация и да я подготвят за бъдещето на динамичния бизнес пейзаж.
1. Скоростта убива, но само ако си бавен
Стартъпите живеят или умират, като вземат критични решения за часове, а не за седмици. Предприятията трябва да развият тази скорост, за да останат актуални. Гъвкавостта не е само бързо вземане на решения - става въпрос за мобилизиране на вашата работна сила за ефективно посрещане на новите предизвикателства.
Reckitt, например, първоначално има за цел да ускори набирането на таланти. Докато копаят по-дълбоко, те откриват, че истинската гъвкавост идва от изграждането на цялостна екосистема за такива. Чрез създаването на прозрачна, гъвкава работна сила и разбиване на силозите компанията се трансформира в организация, която може да преразпредели таланти мигновено и да се адаптира към промените на пазара толкова бързо, колкото стартираща компания от 100 души. Този пример показва силата на добре организирания вътрешен пул от таланти.
2. Общ език за работа
Структурната гъвкавост също е изключително важна. Най-успешните стартиращи компании комбинират постоянни служители, такива с гъвкава заетост и дигитални възможности, за да останат ефективни.
Предприятията трябва да възприемат този подход, като разработят „един общ език за работа“. Това гарантира, че задачите, ролите и уменията са безпроблемно съчетани между различните отдели, насърчавайки ефективността и адаптивността.
С използването на предварително изградена рамка компаниите могат да елиминират силозите и да създадат общ език, понятен за всички. Той осигурява споделено разбиране на работата на детайлно ниво, свързвайки задачи, умения и възможности в цялата организация.
3. Използвайте данните за действие, а не само за анализ
Големите организации често са богати на данни, но са бедни на информация. Въпреки че събират планини от такива, те често не успяват да ги превърнат в смислени действия. Стартъпите, от друга страна, използват данните като катализатор за вземане на решения в реално време.
Предприятията трябва да преодолеят тази празнина. Чрез създаване на ясен, взаимосвързан изглед на задачите, уменията и ролите, те могат да преминат отвъд статичните отчети към динамични прозрения, които директно помагат за изграждане на стратегията.
Ако успеят да направят това, лидерите могат бързо да преразпределят таланти, проактивно да се справят с пропуските в уменията и да подготвят своята работна сила за бъдещето, за да се адаптират към внезапните пазарни промени.
Бързите и адаптивните изяждат бавните
В днешния бизнес пейзаж не е най-важно да бъдеш най-голямата риба, а да бъдеш най-бързият и най-адаптивният. Гигантите, които се научават да мислят и действат като стартиращи компании – стройни, базирани на данни и целенасочени – ще бъдат тези, които ще водят бъдещето. Пътуването започва с възприемането на гореописаните гъвкави стратегии, овластяването на работната сила и изпреварване на конкуренцията.