Европейският пазар остава под натиска на френския хаос, еврото се оттласна от дъното
„Списъкът с мечи фактори за еврото вече е невероятно дълъг - бърза дезинфлация, геополитическо напрежение, забавяне в Китай, местно производство, политически вълнения в Германия и т.н.“, смята изследователски стратег
Европейските фондови пазари продължават да изпитват натиск както поради глобалната несигурност, така и в резултат на френските политически сътресения.
На този фон обаче, еврото успя да се възстанови от двегодишно дъно спрямо долара, пише в седмичния си анализ Euronews.
Основните европейски бенчмаркове бяха смесени тази седмица, като паневропейският индекс Stoxx 600 се понижи с 0,23%, френският CAC 40 с 2%, докато германският DAX се покачи с 0,6%, а британският FTSE 100 спечели 0,2%.
Френските фондови пазари се възстановиха в четвъртък, след като премиерът Мишел Барние се отказа от плановете за повишаване на данъците върху електроенергията, облекчавайки опасенията за колапс на правителството след натиск от крайнодясната партия Национално обединение.
Въпреки това, несигурността продължава, тъй като десницата изисква допълнителни отстъпки по бюджетния план, а крайният срок е понеделник.
Доходността на френските 10-годишни държавни облигации се понижи, тъй като натискът върху продажбата на френските активи временно намаля.
Спредът между доходността на френските и германските 10-годишни облигации, ключов измерител на безпокойството на пазара, се стеснява с четири базисни пункта, но остава близо до десетгодишен връх.
Инвеститорите очакват актуализация на кредитния рейтинг на Франция от S&P Global в петък след понижение през май. Както Fitch Ratings, така и Moody's Ratings също понижиха прогнозите си за доверието във Франция, позовавайки се на съмнения за способността да изпълни целта си за дефицит за 2025 г.
В четвъртък референтната доходност на държавните облигации на Франция съвпадна с тази на Гърция за първи път, предизвиквайки опасения за подобна криза, ако страната не успее да управлява държавните си дългове.
Еврото обаче се стабилизира тази седмица, тъй като слабостта беше оценена на фона на глобалното безпокойство.
Майкъл Браун, старши изследователски стратег, смята, че въздействието върху еврото е ограничено: „Последствията могат да бъдат сравнително ограничени, списъкът с мечи фактори за еврото вече е невероятно дълъг (бърза дезинфлация, геополитическо напрежение, забавяне в Китай, местно производство депресия, политически вълнения в Германия и т.н.“
Еврото се повиши до 0,0670 централноевропейско време, след като падна срещу долара до двегодишно дъно от 1.0330 миналия петък, допълва Euronews.
Междувременно европейският автомобилен сектор продължава да бъде под натиск на фона на заплахата от митата на Тръмп и затегнатите търговски отношения с Китай, като индексът Stoxx 600 в евро се понижи с 0,73% на седмица.
Енергийният сектор също се представи по-слабо, с 1,9% спад на седмица, поради падащите цени на суровия петрол.
Банковите акции също бяха засегнати от френската политическа несигурност, като секторът отбеляза спад от 0,4% спрямо миналата седмица.
Индексът Luxury 10 отчете лек отскок, ръст от 1,6% на седмица поради оптимизма към по-нататъшните мерки за стимулиране на Китай.
На икономическия фронт общата инфлация в Германия нарасна с 2,2% през ноември спрямо 2% през предходния месец, но под очакваните 2,3%. Данните може да показват възходяща тенденция на инфлацията в еврозоната. Пазарите ще следят внимателно предстоящия индекс на потребителските цени (CPI) на еврозоната, който ще бъде публикуван по-късно днес.