Politico: Марин льо Пен може би е напът да подпали еврозоната
Крайнодясната Льо Пен и нейната партия обмислят дали да гласуват против бюджета на премиера Мишел Барние, което не само ще сложи край на крехкото му коалиционно правителство, но ще предизвика шокови вълни в цяла Европа
Марин льо Пен може да предизвика криза в еврозоната от типа на гръцката, тъй като се колебае дали да свали новото правителство на Франция.
Европейският съюз е изправен пред политически и икономически сътресения - Германия е засегната от поредица от масови съкращения на работни места, а лидерите се чудят как да се справят с ново президентство на Доналд Тръмп. На този фон пламенната Льо Пен може би е на път да подпали всичко.
Крайнодясната лидерка и нейната партия „Национален сбор“ обмислят дали да гласуват против бюджета на премиера Мишел Барние, което не само ще сложи край на крехкото му коалиционно правителство, съществуващо по-малко от три месеца, но и ще стресне финансовите пазари и ще предизвика шокови вълни в цяла Европа.
„Ако бюджетът остане такъв, какъвто е, ще гласуваме за недоверие“, заяви Льо Пен, след като се срещна с Барние в понеделник сутринта. „Ако правителството се разпадне, президентът на републиката ще трябва да избере нов министър-председател“.
Правителството на центристко-консервативното малцинство на Барние, сформирано, след като президентът Еманюел Макрон неочаквано свика избори през юни, постави като свой приоритет уреждането на катастрофалните публични финанси на страната.
Години на разточително харчене водят до това, че дефицитът на Франция - разликата между разходите и данъците - достигна повече от 6% от цялата икономика, което е два пъти над допустимото от правилата на ЕС.
Досега Льо Пен се съпротивляваше на разрушаването на коалицията. Но тя винаги е казвала, че ще гласува против бюджета, ако не го харесва.
А тя го ненавижда, посочва Politico.
След като дебатите относно бюджета в парламента са към края си, Льо Пен има достатъчно сили, за да срине правителството на Барние и да потопи страната в нова фаза на политически хаос.
„Позицията на Марин льо Пен е безотговорна“, заяви бившият министър-председател Габриел Атал, съюзник на Макрон. „Не можеш да си играеш с бъдещето на страната“.
Но не става дума само за Франция.
„Ако утре правителството се срине заради бюджета, веднага ще настъпи финансова криза“, предупреждава министърът на вътрешните работи Бруно Ретало. „Не си мислете, че Франция е защитена.“
Преди десетилетие огромният публичен дълг на Гърция едва не срина еврозоната с единна валута. Той показа как кризите не могат да бъдат овладяни в една-единствена държава и не беше нужно много, за да започнат да се клатят икономиките и банковите системи на Португалия, Ирландия и Испания. Дори големи държави като Франция и Италия, толкова важни за здравето на блока, усетиха горещината.
Но тогава Германия беше силна под ръководството на своя канцлер Ангела Меркел. Тя можеше да си позволи да спасява закъсали съюзници и разполагаше с политически капитал, за да стабилизира кораба. Сега това вече не е така, тъй като германската икономика е в хаос, а правителството ѝ е в затруднено положение, пише в анализ на Politico.
Volkswagen, най-големият производител на автомобили в Европа, обяви първото закриване на заводи в историята си, което може да доведе до съкращаването на 30 000 работни места след 42% спад на тримесечната печалба. Производителят на стомана ThyssenKrupp също обяви в понеделник, че може да закрие до 11 000 работни места до 2030 г. Хиляди други ще бъдат съкратени в Bosch и Ford.
Миналата седмица Европейската централна банка предупреди, че блокът може да се окаже на ръба на нова дългова криза в еврозоната поради ниския растеж и несигурността на политиката.
Льо Пен, която се готви да се кандидатира за президент на Франция през 2027 г., разкритикува бюджета на Барние, който има за цел да спести 60 млрд. евро, заради планираните по-високи данъци върху електроенергията и предложеното забавяне на инфлационната корекция на пенсиите. Тя също така се обяви против невъзможността да се намалят разходите за бюрокрация и медицинска помощ за мигрантите.
Сблъсъкът с бюджета идва в момент, когато националистическият лидер очаква съдебно решение по обвиненията в присвояване, които са ѝ повдигнати. Льо Пен, заедно с нейната партия - Национален сбор- и още 26 лица са подсъдими за това, че са присвоили средства от Европейския парламент, за да плащат на партийни служители. Всички обвиняеми отричат твърденията.
Решението на Льо Пен относно бюджета ще се следи отблизо от финансовите пазари, които често диктуват начина на действие на правителствата. Пазарите се успокоиха след първоначалното обявяване на изборите от Макрон, но инвеститорите остават напрегнати, тъй като Франция вече се счита за по-лош кредитен риск от Португалия или Испания.
Моментът на истината ще настъпи точно преди Коледа, когато Барние ще трябва да използва конституционен трик, за да приеме бюджета си. Този ход ще му позволи да приеме текста без парламентарно гласуване, но също така ще го изложи на вот на недоверие, който може да му коства работата, посочва Politico.
И точно тогава Марин льо Пен може да нанесе удар.
Всичко може да избухне
Барние вече предупреди, че при преговорите за бюджета на Франция икономическата стабилност на еврозоната е поставена на карта.
„Трябва да спазваме правилата на еврозоната, защото в противен случай, когато една от страните не ги спазва - видяхме какво се случи с Гърция - всичко може да избухне“, каза той в петък на събитие, организирано от френското бизнес лоби Медеф в Париж.
В бележка от миналата седмица рейтинговата агенция Moody's изразява „съмнение относно способността на френските институции да постигат резултати в областта на политиката“ и „очаква дълговото бреме на Париж да продължи да се увеличава“.
„Пристигането на Барние и предложеният от него бюджет успокоиха отново пазарите до известна степен“, казва пред Politico Андреас Ейл, икономист в Института „Жак Делор“, като добавя, че „пазарите ще реагират силно, ако друго правителство предложи силно отклонение от курса на Барние“.
Очаква се във вторник Европейската комисия да одобри многогодишния план за разходите, представен от правителството на Барние, и да очертае списък с реформи. Ако Франция следва препоръките на Комисията за реформи, ще получи удължаване на срока за намаляване на дефицита си от четири на седем години.
Въпросът дали Льо Пен има какво да спечели, като убие правителството на Барние, все още е отворен. Въпреки че тя е изправена пред нарастващ натиск от избирателите си да предприеме действия, да накара правителството да падне би било политически риск.
Въпреки това все повече французи, особено избирателите на Льо Пен, променят мнението си и искат правителството на Барние да падне, според ново проучване на Elabe. Резултатите от общественото мнение като цяло са разделени по въпроса дали Барние трябва да си тръгне.
На този фон, когато бе запитан дали все още ще бъде министър-председател за Коледа, Барние отговори, че „е малко рано“ да се каже.