Бизнес активността в еврозоната спада рязко през ноември. Композитният PMI индекс достига 48,1 пункта, отбелязвайки най-резкия спад от януари насам. Еврото и доходността на облигациите отслабват, а акциите се оцветяват в червено, като банките регистрират най-сериозни загуби.

Бизнес активността в еврозоната се свива неочаквано през ноември, което се дължи на драстичното влошаване в сектора на услугите.

Флаш индексът на мениджърите по поръчките (PMI) в еврозоната пада до 48,1 пункта от неутралните 50,0 пункта, отчетени през октомври. Това е най-силното понижение от януари насам и не отговаря на пазарните очаквания за непроменено отчитане.

Услугите се влошават, докато производството остава в криза

Секторът на услугите, който е основен двигател на икономиката на еврозоната, се свива за първи път от 10 месеца насам, като PMI индексът спада до 49,2 пункта от 51,6 пункта през октомври.

Производството продължава лошата тенденция, като PMI индексът се понижава допълнително до 45,2, отбелязвайки 20 последователни месеца на спад.

„Производството в еврозоната потъва все по-дълбоко, а сега и секторът на услугите започва да изпитва затруднения след месеци на незначителен растеж“, казва пред Еuronews д-р Сайръс де ла Рубия, главен икономист в Хамбургската търговска банка.

„Всъщност това не е изненада, като се има предвид политическата бъркотия в най-големите икономики на еврозоната напоследък“, добавя той.

Компаниите в целия регион се борят с намаляването на новите поръчки, които спадат за шести пореден месец и с най-бързия си темп през тази година. Поръчките за износ също спадат рязко, което засилва натиска върху предприятията. Слабото доверие кара някои компании да съкращават служителите си.

Ново инфлационно главоболие за ЕЦБ?

Въпреки забавянето на бизнес активността инфлационният натиск отново се появява. Инфлацията на производствените разходи се повишава до тримесечен връх, стимулирана от рязкото нарастване на производствените цени в сферата на услугите.

Производствените цени също се ускоряват в сравнение с октомври, което поставя дилема пред Европейската централна банка.

„Обстановката през ноември е стагфлационна. От една страна, активността намалява повсеместно, а от друга, цените на производствените ресурси и на продукцията се повишават по-бързо“, отбелязва де ла Рубия.

„Инфлацията на продажните цени в сектора на услугите е основното главоболие за ЕЦБ“.

Де ла Рубия предполага, че някои от членовете на ЕЦБ може да се застъпят за пауза на лихвените проценти през декември. Мнозинството обаче вероятно ще подкрепи намаляване на лихвения процент с 25 базисни точки.

Германия и Франция сигнализират за по-дълбоки проблеми

Германия и Франция, най-големите икономики в еврозоната, регистрират по-резки свивания през ноември. Във Франция PMI индексът в сферата на услугите спада до 45,7 пункта от 49,2 пункта през октомври, отбелязвайки най-лошото си представяне от януари насам.

„Френската икономика е разтърсвана от несигурност“, казва пред Еuronews д-р Тарик Камал Чаудри, икономист в Хамбургската търговска банка.

Той изтъква особено тревожните перспективи на фона на продължаващата вътрешнополитическа криза във Франция, която натежава както в сектора на услугите, така и в промишления сектор.

По подобен начин PMI индексът в сферата на услугите в Германия навлиза в контракция за първи път от 9 месеца насам, спадайки до 49,4 пункта от 51,6 пункта през октомври, което не отговаря на пазарните прогнози за 51,6 пункта.

През ноември активността на доставчиците на услуги отбелязва спад за първи път от февруари насам. Компаниите се борят и с нарастващите разходи, особено за заплати“, отбелязва де ла Рубия.

Той добавя: „Политическата несигурност, която се увеличи след избирането на Доналд Тръмп за президент на САЩ и обявяването на предсрочни избори в Германия на 23 февруари, не помага.“

Реакция на пазара: Еврото и банковите акции падат

Неочакваното свиване на бизнес активността в еврозоната през ноември предизвиква вълни на финансовите пазари.

Еврото поевтиня с над 1% спрямо долара и се търгуваше за 1,04 долара, което е най-ниското му ниво от ноември 2022 г. насам, тъй като инвеститорите оцениха очакванията си за ускорено намаляване на лихвите от страна на ЕЦБ.

Доходността на облигациите в еврозоната се понижи повсеместно. Доходността на 10-годишните немски Бундове се понижи с осем базисни точки до 2,25%, докато италианските БТР спадат с пет базисни точки до 3,50%. Френските ОАТ губят седем базисни точки до 3,04%.

Акциите също поевтиняха, като индексът Euro STOXX 50 загуби 0,7%. Италианският индекс FTSE MIB спадна с 1%, френският CAC 40 се понижи с 0,8%. Германският DAX и испанският IBEX 35 спаднаха с 0,5%.

Банковият сектор понесе основната част от загубите, като акциите на Intesa Sanpaolo, Unicredit, Societe Generale, BNP Paribas, Deutsche Bank и Banco Santander загубиха между 2,5 и 4%.

За разлика от тях, акциите на компаниите за комунални услуги като Iberdrola, RWE и E.ON поскъпнаха с 1% до 2,5%, отразявайки предпочитанията на инвеститорите към отбранителни сектори.