Нарастващото напрежение в световната търговия представлява риск за икономиката на еврозоната, констатира централната банка на блока в своя шестмесечен доклад Financial Stability Review, публикуван в сряда.

Европейската централна банка също така заявява, че слабият растеж вече е по-голяма заплаха от високата инфлация в 20-членната еврозона. По последни данни икономическият растеж в нея достига двугодишен връх от 0,4% през третото тримесечие, а общата инфлация - 2% през октомври.

Според ЕЦБ финансовите пазари са преживели „възобновяване на волатилността“ след публикуването на предишния ѝ доклад през май. Централният трезор отбелязва, че по-нататъшни колебания са „по-вероятни от обикновено“ заради разтеглените оценки и концентрацията на риска.

„Нарастването на глобалното търговско напрежение и възможното по-нататъшно засилване на протекционистките тенденции по света пораждат опасения за потенциалното неблагоприятно въздействие върху глобалния растеж, инфлацията и цените на активите“, се казва във Financial Stability Review.

Макар че победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ не се споменава изрично в съобщението на ЕЦБ, държавите по света се подготвят за неговия план за налагане на общи мита от най-малко 10% върху целия внос в САЩ, който предполага и много по-високи ставки за някои държави, като Китай например. Според икономисти верижният ефект от прилагането на тези мерки може да повлече еврото, ако забавянето на износа подтикне ЕЦБ да намали лихвените проценти още повече и по-бързо.

В разговор със CNBC вицепрезидентът на ЕЦБ Луис де Гиндос посочва, че президентството на Тръмп ще натрупа още несигурност върху европейските перспективи.

„Мисля, че е много важно да се подчертае, че развитието на инфлацията е положително. Но едновременно с това перспективите за растеж не са много добри“, казва той, добавяйки, че според прогнозите на Европейската комисия растежът в еврозоната ще бъде под 1% през 2024 г. и малко над 1% през 2025 г. „По отношение на активността имаме много крехка ситуация. Потребителите не увеличават потреблението си.“

По думите му освен всички друго има и много несигурност.

„Имате геополитически рискове, ситуацията в Украйна, ситуацията в Близкия изток, както и политиките, които новата американска администрация може да приложи в бъдеще. Това е още един слой несигурност по отношение на бъдещето на европейската икономика“, предупреждава де Гиндос.

В доклада се изтъква и загрижеността от нарастващите разходи за обслужване на държавния дълг и слабите фискални основи на няколко държави членки на еврозоната. Други опасения включват високите разходи по заемите и слабия растеж, които се отразяват негативно на корпоративните баланси, както и кредитните рискове за малките и средните предприятия и домакинствата с по-ниски доходи, ако растежът се забави повече от очакваното.

„В контекста на повишената макрофинансова и геополитическа несигурност може да настъпи внезапен рязък обрат в рисковите нагласи предвид високите оценки на активите и концентрираните рискови експозиции във финансовата система“, се посочва още в доклада на ЕЦБ.