Германското правителство ще инвестира милиарди в местния сектор на полупроводниците в опит да засили глобалната си конкурентоспособност и да намали зависимостта от страни като Китай и САЩ.

Германия планира да инвестира приблизително 2 млрд. евро в сектора на полупроводниците в страната под формата на субсидии, съобщава Bloomberg. Очаква се това да помогне на компаниите да модернизират значително настоящите си производствени мощности.

По-рано този месец Министерството на икономиката на страната поиска от компаниите за полупроводници да представят своите заявления за субсидии. Точната сума на грантовете обаче все още предстои да бъде определена. Това вероятно ще бъде решено след следващите избори в страната, които се очаква да се проведат през февруари 2025 г.

Този ход следва последното спиране на плановете на Intel да инвестира приблизително 30 млрд. евро в завод за полупроводници, който трябваше да бъде разположен в Магдебург. Това е сериозен удар за Германия, тъй като този проект беше представен като един от най-големите заводи за полупроводници в страната.

Други компании, като ZF Friedrichshafen AG и Wolfspeed Inc, също отложиха плановете си за производство на чипове в Германия, което допълнително отслаби местния сектор на полупроводниците.

През последните няколко години Германия, наред с няколко други големи европейски икономики, инвестира значителни средства във вътрешната си полупроводникова промишленост в опит бързо да увеличи производството на сложни продукти.

Очаква се това да допринесе значително за глобалната конкурентоспособност на страната, както и да намали зависимостта от страни като САЩ и Китай. Ескалиращото търговско и геополитическо напрежение между Китай и САЩ, най-вече по отношение на Тайван, също допринесе за тази належаща необходимост ключови европейски държави да развиват собствена индустрия за полупроводници и изкуствен интелект. Това се дължи най-вече на нарасналите опасения, че Китай ще използва усъвършенствани технологии за военни и шпионски приложения.

В подкрепа на това бяха създадени актове като Закона за европейските чипове, който работи за подобряване на полупроводниковата промишленост на ЕС като цяло, като целта е до края на десетилетието делът на Европа на световния пазар на полупроводници да нарасне до 20%.