Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. положи основите на първия си европейски завод в Източна Германия, докато Европа се стреми да осигури доставките си на чипове на фона на нарастващото напрежение между САЩ и Китай.

„Ние сме зависими от полупроводниците за нашите устойчиви технологии на бъдещето, но не трябва да сме зависими от други региони на света по отношение на доставките“, заяви германският канцлер Олаф Шолц, който във вторник присъства на церемония по повод началото на строителството на завода за 10 млрд. евро в Дрезден, предава Bloomberg. Около половината от средствата ще бъдат покрити от държавни субсидии.

Германия е начело на усилията на Европейския съюз да произвежда една пета от полупроводниците в света до 2030 г., като блокът се стреми да изгради капацитет след прекъсванията от пандемията и проблемите между Вашингтон и Пекин. САЩ, Япония и други страни също отпускат субсидии за производството на чипове, с цел да локализират производството на компонентите, които контролират всичко - от най-съвременния изкуствен интелект до ежедневните джаджи.

TSMC е най-големият производител на чипове в света, като Apple и Nvidia разчитат на него за най-важните и съвременните си продукти. Компанията ще подкрепи проекта в Дрезден със 70% дял в завода, който ще произвежда чипове за автомобилния и промишления сектор.

Главният изпълнителен директор на TSMC Си Си Уей присъства на събитието заедно с председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и ръководителите на Infineon Technologies AG, NXP Semiconductors NV и Robert Bosch GmbH, които притежават по 10% дял в предприятието.

Планира се производството да започне до края на 2027 г.

Правителството на Шолц планира да похарчи 20 млрд. евро за насърчаване на вътрешното производство на чипове. Това включва завода на TSMC и 10 млрд. евро помощ за планирания завод на Intel Corp. в Магдебург.

Новият завод на тайванският производител ще помогне на Европа да намали зависимостта си от Азия при вноса на жизненоважни технологии и идва, след като германските производители на автомобили, включително Volkswagen и Porsche, изразиха интерес към увеличаване на местното производство на полупроводници.

Чиповете се превърнаха в основен приоритет за правителствата по целия свят, когато пандемията разкри колко уязвими са икономиките от прекъсвания на веригата за доставки. Недостигът на полупроводници затвори автомобилни заводи по целия свят и отне години, за да бъде отстранен.

Нарастващият геополитически разрив между Вашингтон и Пекин повиши залозите. Китай е най-големият пазар за чипове и се стреми да произвежда повече и по-сложни продукти на вътрешния пазар. В отговор на това САЩ се опитват да ограничат развитието му с контрол върху износа и мита, като се позовават на съображения за национална сигурност.

Напрежението около Тайван, където е базирана по-голямата част от дейността на TSMC, допринесе за разширяването на компанията в чужбина. Пекин смята острова за част от своята територия и икономическа блокада или конфликт около него биха нарушили значително глобалната верига за доставки.

Тази година TSMC откри първия си завод в Япония и обеща да построи три модерни фабрики в американския щат Аризона с общи инвестиции над $65 млрд.