Сингапур запазва първото си място в класацията на най-влиятелните паспорти в света, след като преди това измести Испания от върха.

Но на почетната стълбичка има изненадващо ново попълнение, което заема второ място от декември 2024 г.

Финландия се изкачва от 13-о място през 2023 г. до 7-о в началото на 2024 г. и се вмъкна точно преди Испания в списъка на VisaGuide.World, който се счита за един от най-надеждните в туристическата индустрия, заедно с индекса Henley Passport Index, съобщава Euronews.

Компанията оценява 199 държави и територии в световен мащаб и базира резултатите си на фактори, включващи безвизов достъп, електронни визи и глобална мобилност.

След това тя използва своя оценка на значимостта на дестинацията (DSS), за да определи уникална стойност на всеки паспорт.

С помощта на тази система VisaGuide.World установява, че сингапурският паспорт официално е най-мощният в света с оценка 91,27 от 100 възможни към декември 2024 г.

На второ място е Финландия с резултат 90,88, следвана плътно от Испания, чийто резултат е 90,87. Следват паспортите на Дания и Италия, съответно с 90,63 и 90,58 точки.

Като цяло това са добри новини за Европа. Има само една държава в Топ 20, която не е на континента и това е Япония, която заема 8-мо място.

През септември миналата година тя е била на 15-то място. Малта, Франция, Австрия и Унгария допълват класацията Топ 10.

Как VisaGuide.World класира паспортите

Публикуваната четири пъти годишно класация изследва броя на дестинациите, до които притежателите на паспорти могат да имат достъп без виза.

VisaGuide.World взема под внимание и други фактори, като създава своя DSS за всяка туристическа дестинация.

Тази оценка отчита вида на политиката за влизане в страната, която всяка държава прилага по отношение на индивидуалния паспорт. Това включва безвизово влизане, електронно разрешение за пътуване (ЕТА), виза при пристигане, електронни визи, одобрени от посолството, пътуване без паспорт или забрана за влизане.

Това означава, че следващата класация може да изглежда много различно, тъй като страните от Шенген въвеждат Системата за влизане/излизане (ETS) и безвизовия режим ETIAS за някои страни извън ЕС, а Обединеното кралство въвежда своята ETA.

DSS също така присъжда точки за БВП на страната, глобалната сила и развитието на туризма.

Не всички от нейните критерии обаче са еднакви. Безвизовият достъп до държава с висок DSS носи на паспорта повече точки в индекса, отколкото влизането в държава с нисък резултат. Фактът, че VisaGuide.World не посочва DSS на всяка държава, означава, че други фактори също могат да повлияят на резултата от индекса.

Защо Финландия се изкачва до върха

Финландия измества Испания от второто място благодарение на това, че притежателите на паспорти могат да пътуват без паспорт до по-голям брой дестинации - 45 в сравнение с 43 за южноевропейската страна.

За разлика от Сингапур и Япония, всички европейски държави в Топ 20 имат голям брой дестинации без паспорт, благодарение на ЕС и Шенген. За тези граждани е възможно да пътуват само с лична карта, което улеснява свободата на придвижване.

Притежателите на испански паспорти също така са намалили броя на местата, до които могат да пътуват без виза - от 160 държави и територии на само 107. Изглежда обаче, че намалението е повсеместно. Притежателите на сингапурски паспорти преди можеха да посетят 164 места без виза, но днес това важи само за 160.

Въпреки че в класацията не се посочва изрично защо това е така, цифрата се променя редовно поради промяната на дипломатическите връзки, взаимните визови политики и политическата и икономическата стабилност на държавите и териториите в световен мащаб.