Черен облак е надвиснал на хоризонта на фондовия пазар - новият рекорд за всички времена за индекса SKEW на CBOE.

Много пазарни коментатори предполагат, че това показва убеждение сред трейдърите, че събитие като Черен лебед, например срив, става по-вероятно, пише пазарният експерт Марк Хълбърт за MarketWatch.

Новият връх на SKEW всъщност означава точно обратното - че по-голямата част от трейдърите са станали дори по-бичи, отколкото са били преди (в което се крие истинската причина за притеснение).

Как се изчислява SKEW? Въпреки че математиката в изчислението на индекса е сложна, тя на практика измерва разликата между (а) консенсусното очакване на мнозинството от трейдърите и (б) мнението на едно супер мечи малцинство. Индексът SKEW нараства, когато разликата между вярванията на тези две групи относно пазара се разширява.

Има два начина, по които това разпространение може да се разшири. Единият е малцинството със супер мечи нагласи да стане още по-мечи настроено, докато консенсусното мнение на мнозинството трейдъри остава горе-долу същото. Коментаторите предполагат, че именно това се е случило, когато тълкуват високото четене на SKEW. Това обяснява защо някои инвеститори стават по-притеснени, че може да има срив, обяснява Хълбърт.

Другият начин SKEW да се повиши е сред малцинството с мечи нагласи да няма промяна, докато всички останали стават още по-бичи. В този случай, вместо по-високото ниво на SKEW да показва, че мечото малцинство е станало по-притеснено от срив, това означава, че консенсусът сред мнозинството търговци е знак за по-малко притеснение.

Разбира се, има значителни разлики за инвестиционните последици от тези две възможности.

Две са причините, поради които можем да бъдем уверени, че най-високото ниво на SKEW за всички времена означава, че трейдърите са станали по-малко притеснени от събитие като Черен лебед. Първото е месечно проучване, проведено от Робърт Шилър от Йейлския университет, наречено “U.S. Crash Confidence Index”. То показва, че отделните инвеститори сега са по-малко притеснени от възможен срив, отколкото когато и да било през последните 15 години. Би било странно, ако данните на Шилър показват почти рекордно ниска загриженост за срив, докато данните на CBOE показват точно обратното, отбелязва експертът на MarketWatch.

Втората причина, поради която новият връх на SKEW отразява по-малко, отколкото повече загриженост за пазарен срив, е, че индексът в миналото постоянно се покачваше в синхрон с бичите пазари. Това е така, защото консенсусът на Уолстрийт става все по-възходящ с нарастването на пазара, като по този начин се разширява разликата между консенсусните очаквания и тези на супер мечото малцинство.

Тази тясна връзка между бичи пазари и нарастващ индекс SKEW е очевидна от корелацията между двата показателя през последните 15 години. Коефициентът на корелация е 56,3% между S&P 500, проследяваща 12-месечна възвръщаемост, и тази на индекса SKEW, който е много значим от статистическа гледна точка.

И така, въпреки твърденията за обратното, Уолстрийт очевидно не се притеснява от пазарен срив. Именно това е причината, поради, която трябва да се тревожим, завършва Хълбърт.

В четвъртък основните борсови индекси в САЩ паднаха от рекордните си върхове, тъй като инвеститорите очакват внимателно наблюдавания доклад за работните места през ноември, който трябва да бъде обявен днес.

S&P 500 и Nasdaq Composite се понижиха с по 0,2%, а Dow Jones Industrial Average загуби 0,6%.

Акциите на Synopsys паднаха с 12%, водейки до спада на S&P 500, след като производителят на софтуер за проектиране на чипове обяви разочароваща перспектива. Акциите на Fiserv паднаха с 5,5%, след като главният изпълнителен директор на компанията за финансови технологии Франк Бисиняно беше избран от новоизбрания президент Доналд Тръмп за ръководител на Администрацията за социално осигуряване.

Акциите на UBER и Lyft се понижиха с около 10%, тъй като Waymo, компанията за автономно шофиране, собственост на Alphabet, майка на Google, обяви планове да разшири услугата си с роботаксита в Маями, което потенциално ще отслаби бизнеса със споделено пътуване.

Технологичните акции с голяма капитализация бяха смесени. Tesla поведе печалбите, поскъпвайки с 3,2%, след като Bank of America повиши ценовата си цел за акциите на производителя на електромобили. Apple, Microsoft и Amazon също напреднаха. Nvidia, Alphabet, Meta Platforms и Broadcom завършиха сесията по-ниско.

Акциите в криптосектора се повишиха рязко в началото на търговията в четвъртък, в съответствие с движението на цената на биткойн над $100 000, преди да отстъпят, след като печалбите на цифровата валута спаднаха. Акциите на MicroStrategy, един от най-големите притежатели на дигиталната валута в света, паднаха с 4,8%, след като поскъпнаха с цели 10% по-рано, докато cyrpto exchange Coinbase и Mara Holdings завършиха съответно с 3,1% и 4,5 % надолу.

Биткойнът все пак печели около 40% след изборите.

Доходността на 10-годишните съкровищни облигации, която корелира с пазарните очаквания за посоката на лихвените проценти, остана малко променена на 4,18%.

Председателят на Фед Джером Пауъл каза в сряда, че централната банка може да си позволи да бъде предпазлива при намаляването на лихвените проценти предвид продължаващата сила на икономиката. Последното заседание на Фед за определяне на политиката за годината е насрочено за 18 декември.

Фючърсите на златото паднаха с 0,8% до 2655 долара за унция.