Анализаторите на Уолстрийт отново участват в дългогодишна празнична традиция: намаляват своите прогнози за това колко печалби очакват да пожънат най-големите американски компании през следващата календарна година.

Прогнозите към 15 ноември са, че членовете на S&P 500 ще генерират печалби от средно $274,96 на акция през 2025 г., според данни на FactSet. Това е по-ниско от очакваните през юни $279,68 и оценката за $276,66 от края на септември.

Това, че прогнозите за печалбите за следващата година намаляват, не е необичайно само по себе си. Ревизиите надолу в перспективите за печалбите са нормални за курса през четвъртото тримесечие, въпреки че тазгодишните спадове в прогнозите настъпват с малко по-бързи темпове от обикновено, според Джон Бътърс от FactSet, цитиран от MarketWatch.

Прогнозите за календарната 2025 г. са паднали с 0,6% от началото на четвъртото тримесечие, което е равно на средния спад за цялото четвърто тримесечие през последните 15 години, според Бътърс. То обаче е малко по-бързо от средното темпо от последните пет години.

Обикновено инвеститорите пренебрегват тези ревизии, предпочитайки да изчакат, докато компаниите докладват действителните си резултати, преди да реагират.

Но тъй като S&P 500 в момента се търгува при исторически високите 22 пъти над прогнозите за бъдещите печалби, по-нататъшните спадове могат да демотивират инвеститорите заради разбитите надежди за двуцифрен ръст на печалбите, коментира MarketWatch.

Анализаторите на Уолстрийт все още очакват печалбите на компаниите от S&P 500 да нараснат с общ темп от 12% през 2025 г., според данни на FactSet. За сравнение, за календарната 2024 г. очакванията са за нарастване с 9,4%.

Ако тази тенденция продължи, може да увеличи неотдавнашния натиск, пред който са изправени акциите, смятат някои експерти. Пазарът се понижи миналата седмица, тъй като инвеститорите смятат, че Федералният резерв може да предприеме по-бавно намаляване на лихвените проценти.

Да бъдеш принуден да се съобразяваш с възможността за по-малки печалби в допълнение към по-високи за по-дълго време лихвени проценти може да доведе до мощна комбинация, която да надвие биковете, поне временно.

Има още една причина, поради която ревизиите привличат повече внимание тази година. Очакваше се ръстът на печалбите на S&P 500 най-накрая да се разшири отвъд шепата големи технологични имена през 2025 г.

Но тези очаквания сега са донякъде смекчени, тъй като анализаторите наскоро намалиха прогнозите си за акциите в секторите на здравеопазването, потребителските стоки, материалите, енергията и комуналните услуги, докато перспективите за печалбите на компаниите за технологични и комуникационни услуги всъщност се подобряват.

Намаляването на очакванията за печалбите на компаниите с малка капитализация също подкопава аргументите за траен отскок в този ъгъл на пазара, въпреки че напоследък той показа някои признаци на живот.

Струва си да се отбележи, че прогнозите за бъдещите печалби, събрани от FactSet, се различават от ценовите цели за цялата година за S&P 500, които макро стратезите на Уолстрийт обикновено публикуват по това време на годината.

Много банки и изследователски центрове наскоро повишиха перспективите си за S&P 500 след победата на новоизбрания президент Доналд Тръмп по-рано този месец.

Може би още по-голямото безпокойство за инвеститорите е какво може да се случи, след като компаниите започнат да отчитат печалби през следващата година. Докато компаниите обикновено надминават очакванията на Уолстрийт, всеки признак, че това може да не се случи, би подкопало акциите.

Много анализатори очакват, че най-големите американски компании няма да имат проблеми да отговорят на очакванията за двуцифрен ръст на печалбата през 2025 г., но други са по-скептични, като твърдят, че ускоряването на темпа на растеж не съответства на траекторията на икономиката.

Има и друг риск за печалбите, който също вероятно не е бил отчетен в очакванията на анализаторите.

Остава значителна несигурност около политическия дневен ред на втората администрация на Тръмп. От една страна, намаляването на корпоративните данъци и дерегулацията, биха могли да повишат печалбата на компаниите, помагайки за повишаване на оценките още повече.

В същото време заканата на Тръмп да налага мита върху стоки, внасяни от американски търговски партньори, може да доведе до търговска война, която би била особено сериозен проблем за акциите на компаниите с голяма капитализация, които генерират значителна част от печалбите си в чужбина.