НАСА отново отложи историческата си мисия Artemis II
Забавянето отчасти се дължи на проблеми с топлинния щит на космическия кораб Orion по време на тестовия полет на Artemis I без екипаж
НАСА обяви нов график за предстоящите си мисии Artemis за изпращане на астронавти на Луната. Това е второто забавяне, след като през януари тази година космическата агенция вече промени графика си. Тя заяви, че сега има за цел да изстреля мисията Artemis II през април 2026 г., както и да отложи мисията Artemis III за средата на 2027 г.
Забавянето отчасти се дължи на проблеми с топлинния щит на космическия кораб Orion по време на тестовия полет на Artemis I без екипаж. По време на тази мисия материалът на топлинния щит се износи по неочакван начин. Данните от вътрешността на капсулата показват, че ако по време на полета е имало екипаж, температурите са щели да бъдат безопасни, въпреки че топлинният щит се е държал различно от очакваното. Но това е нещо, с което НАСА не иска да рискува, когато астронавтите са на борда.
„Виктор, Кристина, Джереми и аз следим всеки аспект на това решение и сме благодарни за откритостта на НАСА да прецени всички възможности и да вземе решения в най-добрия интерес на космическите полети с хора на борда“, каза Рийд Уайзман, астронавтът на НАСА, който ще ръководи мисията Artemis II. „Радваме се, че ще полетим с Artemis II и ще продължим да проправяме пътя за устойчиво човешко изследване на Луната и Марс.“
Другите трима членове на екипажа са Виктор Глоувър и Кристина Кох от НАСА и Джереми Хансен от Канадската космическа агенция.
Предвижда се Artemis II да бъде десетдневна мисия около Луната и да се върне обратно на Земята. Въпреки че екипът няма да кацне на най-познатия ни космически обект, тестовият полет има за цел да събере повече данни за космическата капсула Orion преди мисията Artemis III, при която екипът ще се приземи на южния полюс на Луната.
I, II, III....
Програмата Artemis е амбициозна инициатива на НАСА, насочена към завръщането на човечеството на Луната и установяването на устойчиво присъствие там, което в крайна сметка да проправи пътя за бъдещи мисии с екипаж до Марс.
Официално обявена през 2017 г., нейните цели са да приземи първата жена и първият цветнокож астронавт на Луната, да се изследва нейната повърхност и да се използват нейните ресурси за научни открития и икономически ползи.
Artemis I беше изстреляна на 16 ноември 2022 г. Нейната задача беше да тества ракетата Space Launch System (SLS) и космическия кораб Orion.
След като следващите две излитания бъдат реализирани, идва ред на мисиите Artemis IV и V. Те ще се съсредоточат върху създаването на Лунния портал - малка космическа станция в лунна орбита, която ще подпомага бъдещи мисии и ще улеснява последващи кацания на естествения земен спътник.
Програмата има два основни компонента. Space Launch System (SLS) е най-мощната ракета, създавана някога от НАСА, и е предназначена за извеждане на астронавти на борда на Orion до лунната орбита.
Космически кораб Orion от своя страна може да превозва до четирима астронавти и ще служи като превозно средство за екипаж при лунни мисии.
НАСА работи с различни международни партньори, включително ЕКА (Европейската космическа агенция), Jaxa (Япония) и други, по силата на договорености, известни като споразуменията Artemis. Целта им е да се насърчат съвместните усилия за изследване и да се споделят технологичните постижения.