За малки и големи: 9 инициативи на КиберКЛУБ, които повишават киберсигурността в България
Всички те целят създаването на общности, които да повишат знанията на бизнеса и обществото у нас относно рисковете в киберпространството
Какво е да си етичен хакер и как може човек да стане такъв? Какви са тенденциите в света на технологиите? Какво е Zero-trust и как да се защитим в дигиталното пространство в един свят без граници? Какви са промените в ландшафта на киберсигурността?
Отговорите на всички тези въпроси даде тазгодишното издание на „Кибер Коледа 24“, организиранo от КиберКЛУБ, Cyber Security Talks Bulgaria (CSTB) и XRS - Bulgarian XR Society.
Но това далеч не беше всичко. Организаторите предствиха и девет инициативи, които реализират в партньорство с различни организации.
Demystifying Wi-Fi е инициатива, насочена към безопасността при употребата на безжични мрежи. Тя беше представена от Янко Спасов, консултант по киберсигурност и дигитална трансформация, който демонстрира пред препълнената зала как може да бъде компрометирана една Wi-Fi мрежа.
Последиците от това могат да бъдат както изтичане на критични потребителски данни, така и по-сериозни проблеми като кражба на идентичност.
Никола Илчев, експерт по електронна търговия и организатор на Balkan eCommerce Summit, пък разказа за Cyber for eCommerce. Съвместен проект на eCommerceAcademyBG и КиберКЛУБ, той е насочен към киберхигиената на онлайн магазините.
„Електронната търговия позволява на потребителите да пазаруват от удобството на своя дом или офис. Но се сблъскахме с един проблем – на октомврийската конференция на организацията един голям български бизнес разказа как е станал жертва на кибератака. Така разбрахме, че голяма част от българските компании за електронна търговия и хората, които обработват големи масиви потребителски данни, всъщност не са информирани по проблемите, свързани с информационната сигурност“, обясни мотивацията, която стои зад тази инициатива, Никола Илчев.
В рамките на следващата година в програмата на Cyber for eCommerce са заложени редица събития, в които eCommerceAcademyBG и експерти от КиберКЛУБ ще информират онлайн търговците как да бъдат по-защитени - те, информацията, с която боравят, и техните клиенти.
КиберКЛУБ Академия е друг проект, в който КиберКлуб си партнира с Fortinet, Bulhack и още около 40 организации с цел да вдъхнови и подготви следващото поколение професионалисти в киберсигурността чрез достъпно и качествено образование, практически умения и общностна подкрепа. Той стартира след миналогодишното издание на форума „Кибер Коледа“ и има четири основни елемента - кариерно ориентиране, кариерни пътеки, менторски програми и платформа за намиране на правилния стаж или работа.
Инициативата предоставя безплатно сертифициране от Fortinet в сферата на киберсигурността за студенти и докторанти, както и менторска помощ от Bulhack.
„С програмата ние целим да помогнем на всеки човек, който има нужда да бъде напътстван в сферата на киберсигурността. Да му покажем нашите виждания за нещата, да му споделим нашия опит, за да може той да достигне до мястото, до което иска“, акцентира по време на събитието Кристиян Кадиев, CISO на Bulhack.
Cyber for kids е насочена към най-уязвимите сред най-уязвимите – децата, лишени от родителски грижи. Инициативата стратира през февруари 2024 със среща с децата в дома за сираци в Брацигово. На нея експерти по киберсигурност им разказват какво е киберхигиена, колко важни са паролите в интернет, какво да споделят и какво да не споделят. А ентусиазмът на малчуганите ги мотивират да превърнат това еднократно по замисъла си събитие в кауза.
„Много хора всяка година посещават поне няколко събития, свързани с бизнес – нови клиенти, нови сделки, нови методи да опазят киберсигурността на своята компания. Но все по-рядко се замисляме кой пази най-уязвимите – децата. Затова стартирахме тази инициатива с КиберКЛУБ. С нея успяхме да докажем, че не е необходимо да инвестираме хиляди левове, за да им помогнем, а просто да имаме желание и да инвестираме част от времето си“, категорична беше Елена Костадинова, която изготвя цялостната стратегия за позициониране на продуктите за киберсигурност на Telelink Business Services.
След срещи с младежи от различни възрастови групи от София, Перник и Брацигово, екипът на Cyber for kids се насочва към Велико Търново и Трявна.
Но киберсигурността придобива още по-голям смисъл в контекста на различните технологии. Именно върху тази връзка с една от най-иновативните сфери – добавената реалност – се фокусира инициативата XR Talks Bulgaria. Тя се реализира чрез серия от безплатни събития и лекции, които разкриват различните аспекти на технологията.
„През изминалата година успяхме да доведем в България двама международни лектори, които са изключително добре запознати с всички сфери на добавената реалност. Единият - Андрес Леон-Гаяр - дойде чак от Лима, Перу, за да представи своя опит в създаването на общности и виртуални реалности“, разказа Моника Манолова част от екипа на инициативата и Global Alliance for Digital Education and Sustainability (GADES).
Вторият водещ лектор, с който българската XR общност има възможност да се запознае през тази година, е Валентино Мегале, ръководител на един от най-успешните стартъпи за здравеопазване и обезболяване с помощта на AR. Екипът си е поставил за цел тези срещи да продължат и през 2025.
Въпреки че стартира от панел за жените в технологиите по време на пролетното събитие на КиберКЛУБ- Community Day, впоследствие инициативата AdaptNation далеч надхвърля тази тема.
„Това е организация, която е социален технологичен дипломат. В нея се срещат позиции не само от гледна точка на технологиите и иновациите, но има и социален елемент на включване на учащи и то не само жени. Тук идеята не е да се слагат червени линии между двата пола“, посочи Росина Чолеева, доскорошен председател на ISACA Chapter Bulgaria. „Това е подадена ръка за взаимопомощ, за обучение. С нас се свързват студенти и ученици, които търсят начин да си намерят стажове, тъй като не знаят откъде да започнат. Те имат нужда някой да им даде правилния съвет. Върху това ще акцентираме в AdaptNation“, допълни организатора на най-голямата международната конференция на тема "Жените, ръководещи технологиите - българският принос в киберсигурността" през изминалта година.
Така стигаме до Train The Trainers КЛУБ и идеята на Красимир Трайков, обучител по киберсигурност, който си поставя за цел да демократизира достъпа до знания за своята тема посредством споделяне на добри практики и подкрепяща мрежа от експерти.
„Трябва да разпръснем знанието, което сме акумулирали в себе си, до възможно най-голям процент от хора, така че те също да се чувстват защитени в собствената си среда, без значение дали става дума за компании, общности, град или село“, сподели мотивацията си той.
По думите му всеки може да стане обучител – „не е нужно да имате дълбоки технически познания, нужно е само малко психология и нещата ще станат“.
„Всеки може да влезе в нашата общност, дори да е човек, който току що е чул за информационна сигурност. Ние ще дадем възможност на всеки един да бъде обучен, стига да иска, за да започне да предава знанието сред останалите“, добави той.
Същата е мисията и на проекта КиберЗНАМ next-gen trainers. Той подготвя ученици как да обучават своите връстници и вече има пилотно издание, реализиран съвместно с Професионална гимназия по високи технологии „А. С. Попов“.
„За да обучаваш някой, трябва да говориш на неговия език. Да му грабнеш вниманието. Когато научим младите хора как да станат обучители и какви добри практики да ползват, идеята е те да ги пречупят през своята призма и всеки да стане обучител - ние обучаваме 10 човека, а те по още десет“, разкри концепцията Антон Пулийски, основател на КиберКЛУБ.
Но КиберЗНАМ има и друг аспект – да повиши осведомеността на подрастващите относно киберзаплахите при използването на различни технологии като дронове, роботи, изкуствен интелект и др. Чрез нея екипът на КиберКЛУБ се стреми да информира младите хора за рисковете в цифровия свят и да предостави насоки за безопасно поведение в интернет.
Всички тези инициативи целят създаването на общности, които да повишат знанията на бизнеса и обществото у нас относно рисковете в киберпространството. А дали ще успеят, зависи не само от техните създатели, но и от всички нас.