Somerset House: Коя е най-добре пазената тайна на Лондон и Великобритания
Дворецът е бил дом на кралица Елизабет I, а над 150 години там е бил офисът на данъчната служба, чиито служители използвали големия му двор за паркинг. През последния четвърт век, той има нова роля: дом на културни новатори
От стотици години Somerset House е ключова част от лондонския пейзаж със своята величествена архитектура и местоположение в близост до река Темза и Ковънт Гардън.
Новата му роля като център за изкуство и култура обаче не е напълно осъзната, а един от управителите му го определя като „най-добре пазената тайна на Лондон и Великобритания“.
И докато дворът е добре познат като локация за зимна пързалка и летни филмови прожекции, малцина са наясно, че зад дебелите му стени работят стотици художници и творци, разказва CNBC.
С наближаването на 25-годишния юбилей на най-новата му форма, от управата на двореца искат да повишат още неговата популярност. Затова и през 2025 г. са предвидени множество изложби и събития, които ще покажат редица артистични начинания.
„Не е имало момент, в който Somerset House да се разкрие в пълния си блясък. Следващата година е своеобразен закъснял шанс да го направим“, казва Джонатан Рики, директор на Somerset House Trust, организацията, която съхранява опазването на сградата и нейните дейности за обществеността.
Somerset House е претърпял множество трансформации.
Кралица Елизабет I е живяла в него през XVI в., оттогава е бил щаб на военноморските сили, дом на Кралската академия на изкуствата и данъчна служба, преди да бъде напълно преустроен през 1801 г.
„През 1770-1780 година крал Джордж III се нуждае от „офис блок“ за новосформираната си държавна служба. И така, той построява това“, обяснява Рики.
С четири големи крила, обграждащи калдъръмен двор (плюс „ново“ крило, добавено през XIX в.), забележителният ренесансов имот приютява многобройните офиси на данъчната и акцизната служба на правителството на Обединеното кралство в продължение на над 150 години, а в по-ново време дворът дори е бил покрит с асфалт и използван като паркинг.
През 1997 г. сградата получава статут на благотворителна организация след дълга кампания, водена от писателя и редактор на вестници Саймън Дженкинс и филантропа лорд Ротшийлд. „Когато отвори врати за обществеността през 2000 г., тази сграда все още беше пълна предимно с държавни служители“, допълва Рики.
„Моите предшественици трябваше да преговарят с всеки правителствен отдел, за да се отърват от тях“, спомня си той. Данъчният орган - сега известен като „Приходи и митници на Негово Величество“ - окончателно закрива офиса си в Somerset House през 2011 г.
Според председателя на Somerset House Trust Гейл Рийбък, сегашната роля е на „самоподдържащ се дом за културни новатори“. Според нея обаче разнообразните му аспекти не винаги са добре разбрани. Когато през август избухна пожар, имаше „вълна от загриженост“, но „хората се затрудняваха да опишат Somerset House“, коментира тя за новинарските репортажи по онова време.
„В известен смисъл това е наша грешка и нещо, което искаме да поправим. Ние сме много специален творчески клъстер. Това е също така най-добре пазената тайна на Лондон и Великобритания ... наистина е важно трите милиона посетители, които влизат през вратите ни, действително да знаят какво се случва отдолу.“
Somerset House е десетата най-посещавана атракция в Обединеното кралство през 2023 г. с 2,7 млн. посещения според Асоциацията на водещите посетителски атракции.
Рийбък разказва за мрежата от стаи и зони, в които живеят множество артисти и творци, както и за тяхната работа в различни офиси и студиа.
Когато Рики се присъединява към организацията през 2014 г., е попитан какво трябва да „бъде“ Somerset House. „Част от въпроса по отношение на това как би работила като културно пространство е: какво можеш да направиш с много стаи?“, казва той.
Една от първите задачи е да трансформира това, което по същество е дълъг коридор от правителствени офиси, в стаи, които биха харесани от артистите - които сега съставляват Somerset House Studios.
Наемът им се субсидира от дейностите на Somerset House: Повечето от приходите си - 21,2 млн. паунда за финансовата година, приключваща на 31 март 2023 г., сградата получава от собствените си събития като ледената пързалка и изложбите, както и от наемането на пространства за други организации като Панаира за съвременно африканско изкуство.
Понастоящем в Somerset House Studios работят около 60-70 художници, екипи или колективи под ръководството на директора Мери Макпартлийн.
Първият жител на ателието през 2016 г. е британският моден дизайнер Гарет Пю, вторият - композиторът Анна Мередит, а много други работят в областта на визуалните изкуства.
„Повечето от тях се занимават със социално ангажирана работа... или с нововъзникващи, развиващи се и напреднали технологии“, казва Макпартлийн. Художниците са насърчавани да си сътрудничат - на едно високопоставено име е тказано място в студио поради опасения, че няма да бъде достатъчно време там.
„Общността е най-важното нещо. По-голямата част от художниците нямат галерийно представителство - това е толкова несигурно съществуване. Бързо осъзнахме, че дългосрочната подкрепа е нещо, което Somerset House е в състояние да предложи.“, допълва Макпартлийн.
Художниците пребивават между една и седем години, като някои от тях остават и до 10 години.
През 2025 г. Макпартлийн ще бъде куратор на скулптурата The Spell or The Dream на Тай Шани, резидент на ателиетата, която ще е в центъра на двора през август и септември. Тя ще е куратор и на творба на художниците Лидия Урахман и София Ал Мария, която ще изследва идеята за „правото да останеш“, а номинираният за БАФТА режисьор Акинола Дейвис младши ще прожектира нов филм в двора, посветен на „ежедневните ритуали“ на живота на тъмнокожите във Великобритания.
Други акценти за 2025 г. ще включват „Космологии на солта“ - инсталация за вътрешната митническа линия на Индиям необикновената история на дългия 2500 мили жив плет, поставен от Британската източноиндийска компания за налагане на данък върху солта в края на 19 век. Изложбата на хореографа Уейн Макгрегър „Безкрайни тела“, ще бъде кулминацията на 25-годишния празник на Somerset House.
В близост до студията се намира Makerversity - общност от около 300 дизайнери и творци, които споделят работилница за дърво, фотографско студио и други „творчески“ пространства, сгушени близо до долната част на моста Ватерло, на крайната западна граница на Somerset House. Там се намират и The Exchange, пространство за съвместна работа на творци, и Black Business Residency, програма за тъмнокожи предприемачи.