Потребителските цени в САЩ са се повишили с по-бърз годишен темп през ноември, което напомня, че инфлацията остава проблем както за домакинствата, така и за определящия паричната политика Федерален резерв.

Индексът на потребителските цени показва 12-месечна инфлация от 2,7% след увеличение с 0,3% на месечна база, съобщи Бюрото по трудова статистика в сряда. Годишният процент е с 0,1 процентни пункта по-висок от октомври.

Като се изключат разходите за храна и енергия, основният ИПЦ е 3,3% на годишна база и 0,3% на месечна. Годишният показател е непроменен спрямо преди месец.

Всички числа са в съответствие с консенсусните оценки на Dow Jones, посочва CNBC.

Данните идват преди последната за годината среща на Фед, от която пазарите очакват намаление на референтния лихвен процент по краткосрочни заеми с четвърт процентен пункт. Прогнозите са, че през януари централните банкери ще пропуснат да съкратят лихвите, за да измерват въздействието на досегашното облекчаване на паричната политика върху икономиката.

Днешният доклад допълнително затвърждава перспективите за намаление на 18 декември, като трейдърите повишават коефициентите над 96%, според инструмента FedWatch на CME Group.

Въпреки че инфлацията в САЩ спада от 40-годишния си връх, отбелязан в средата на 2022 г., тя остава над годишната цел на Фед от 2%. Някои финансисти през последните дни изразяват разочарование от устойчивостта ѝ, посочвайки, че може да се наложи забавяне в темпото на намаляване на лихвите, ако не бъде постигнат по-голям напредък.

Ако Фед свали лихвите през следващата седмица, той ще е намалил цял процентен пункт от септември насам.

Голяма част от ноемврийското увеличение на ИПЦ идва от разходите за подслон, които са се повишили с 0,3% и са един от най-упоритите компоненти на инфлацията.

Цените на употребяваните превозни средства са се повишили с 2% на месечна база, докато цените на новите превозни средства са се увеличили с 0,6%.

Разходите за храна са нараснали с 0,4% месечно и с 2,4% на годишна база, докато енергийният индекс се е увеличил с 0,2%, но е намалял с 3,2% на годишна база.

Увеличението на индекса на потребителските цени означава, че средните почасови доходи на работниците остават почти непроменени за месеца, коригирани спрямо инфлацията, но са се увеличили с 1,3% спрямо предходната година.