Още намаление на лихвите? Фед е готов, но не съвсем
Управителят на централната банка на САЩ сравни усилията за понижение на инфлацията с ММА битка
Управителят на Федералния резерв Кристофър Уолър очаква намаление на лихвения процент на заседанието през декември, но е загрижен за последните тенденции в инфлацията, които биха могли да променят мнението му.
„Въз основа на икономическите данни, с които разполагаме, и на прогнозите, които показват, че инфлацията ще продължи да се понижава до 2% в средносрочен план, понастоящем съм склонен да подкрепя намаляване на основния лихвен процент на заседанието ни през декември“, заяви Уолър пред форум за паричната политика във Вашингтон.
Той обаче отбеляза, че „решението ще зависи от това дали данните, които ще получим по-рано, ще ни изненадат в посока нагоре и ще променят прогнозата ми за пътя на инфлацията“.
Уолър цитира неотдавнашни данни, показващи, че напредъкът към понижаване на инфлацията може би „се забавя“, отбелязва CNBC.
През октомври предпочитаният от Фед индикатор за инфлацията - ценовият индекс на разходите за лично потребление - показа, че общата инфлация се е повишила до 2,3% на годишна база, а базисните цени, които изключват разходите за храна и енергия, са се повишили до 2,8%.
Фед си поставя за цел да достигне ниво от 2%.
Въпреки че данните съответстваха на очакванията на Уолстрийт, те показаха увеличение спрямо предходния месец и бяха доказателство, че въпреки напредъка, целта на централната банка се оказа непостижима.
„Като цяло се чувствам като ММА боец, който продължава да държи инфлацията в задушаваща хватка, но тя продължава да се изплъзва в последния момент“, обясни Уолър, визирайки смесените бойни изкуства.
„Но нека ви уверя, че подчинението е неизбежно - инфлацията няма да се измъкне от ринга.“, допълни той.
Пазарите очакват Фед да намали с още четвърт процентен пункт овърнайт лихвения процент на заседанието си на 17-18 декември. Това ще последва намалението с половин пункт през септември и с четвърт пункт през ноември.
„С днешна дата клоня към продължаване на започнатото завръщане на паричната политика към по-неутрална среда“, обясни Уолър и допълни, че ще следи внимателно постъпващите данни за заетостта и инфлацията.
Тази седмица Бюрото по трудова статистика ще публикува доклади за свободните работни места и заплатите в неселскостопанския сектор, като последният ще бъде публикуван, след като през октомври увеличението беше с незначителните 12 000, което се дължеше главно на трудови стачки и климатични проблеми.
Дори и при забавянето на напредъка по отношение на инфлацията Уолър смята, че по-широкото икономическо възстановяване го кара да мисли, че ще бъде уместно да продължи облекчаването на паричната политика.
„След като намалихме със 75 базисни точки, смятам, че доказателствата са силни, че политиката продължава да бъде значително рестриктивна и повторното намаляване ще означава само, че не натискаме толкова силно педала на спирачката“, допъли той.
Президентът на Фед в Ню Йорк Джон Уилямс също изрази увереност, че инфлацията върви към понижение, и заяви, че все още смята, че с течение на времето ще е вероятно политиката да се постави в по-„неутрална“ позиция, без да предоставя конкретни данни за това.