Топ 5 на безплатните приложения за водене на бележки в смартфона
Дали ще е за записване на задачи, спонтанно хрумнали гениални идеи или списъка ви за пазар – в днешното забързано ежедневие те могат да са ви много полезни
Обичате ли да си водите бележки? Дори да не обичате, често се налага. Дали ще са свързани със задачи, спонтанно хрумнали гениални идеи или със списъка ви за пазар – в днешното забързано ежедневие те могат само да ви помогнат.
Още повече, че не се налага да си носите специален бележник за тази задача. Съвременните смартфони позволяват, наред с всичко друго, да си водите бележки по бърз и удобен начин. Особено ако имате подходящо приложение.
Затова ZDNET прави списък с пет подходящи такива, които можете да изтеглите безплатно от Google Store.
1. Google Keep
Това приложение е част от екосистемата на Google, така че може да работи съвместно с други платформи на компанията (като Google Docs). Освен това позволява лесно сътрудничество по определени записки с други хора.
Google Keep има функционалност за гласови бележки, рисунки, добавяне на напомняния, архивирани на стари записки, водене на списъци и др. Но това, което най-много много впечатлява в това приложение, е неговата простота.
При някои приложения за водене на бележки изобилието от функции може да се окаже, че пречат. Създателите на Google Keep обаче са нацелили баланса между разнообразие и лекота на използване.
2. MS OneNote
Много хора не са особени фенове на софтуера на Microsoft, но MS OneNote е добро приложение за водене на бележки. То ви позволява да правите традиционни бележки, гласови такива, снимки и рисунки. Неговата най-впечатляваща функция е Notebooks.
С нейна помощ можете да създадете бележник и да събирате свързани бележки в него. Това е чудесен начин да организирате записките си, без да се налага да прелиствате етикети или да търсите заглавия.
Подобно на Keep, уеб версията на OneNote ви позволява впоследствие да работите с бележките си, независимо дали имате телефон с Android или не.
Единственият недостатък на OneNote е, че създаването на обикновена бележка изисква няколко докосвания повече, отколкото би трябвало.
3. ColorNote Notepad Notes
ColorNote също прави воденето на бележки лесна работа. И въпреки че сте малко по-ограничени, отколкото при другите приложения (можете да създавате само бележки и контролни списъци), то също си има своята уникална функция.
С ColorNote можете да прилагате цветове към бележките, за да ги направите по-лесни за намиране. Например можете да направите всичките си списъци за пазаруване зелени, всичките си гениални идеи - черни, всичките си случайни мисли - оранжеви, всичките си списъци за пазар - сини и т.н. След като оцветите записките си, просто трябва да докоснете даден цвят в менюто и ще се появят само тези, които са маркирани с него.
Ако решите да влезете в системата (което можете да направите с профила си в Google), получавате и функцията за заключване на бележките и онлайн синхронизация, както и уиджет за началния екран. ColorNote включва и възможност за споделяне на бележки чрез връзка или QuickShare.
4. Evernote
Макар че Evernote не е толкова популярно приложение, то също е много добро. С него можете да добавяте стандартни записки, снимки, скици и аудио бележки. Освен това то ви позволява да добавяте задачи и да споделяте с други хора чрез връзка, покана за сътрудничество или имейл.
Evernote има система за маркиране (за да можете да категоризирате бележките си), напомняния, възможност за прикрепване на бележка към началния екран (на приложението Evernote, а не на началния екран на Android).
5. Notion
Ако искате истинска мощ в приложението си за водене на бележки, то Notion е отговорът. Нещото, което отличава това приложение от останалите, е огромното количество информация, което можете да добавяте към бележките си. Не само че можете да включите икони, корици, описания, етикети, прикачени файлове, срокове за плащане, но можете също така да добавяте страници към всяка бележка. Това означава, че всяка бележка може да има подбележки. Например можете да създадете бележка, наречена „Книги за написване“, а е нейните рамки да добавяте нова страница за всяка книга, която е в етап на планиране.
То разполага и с шаблони, които можете да използвате, за да създавате различни работни пространства.
Единствената забележка към използването на Notion е кривата на обучение. То може да бъде доста сложно за научаване.