От 1 януари 2025 г. Румъния и България официално ще станат пълноправни членове на Шенгенското пространство, което позволява свободно движение между държавите членки на ЕС за 450 милиона граждани.

Двете страни са членки на Блока от 2007 г., но тъй като не бяха част от зоната без граници, от пътниците все още се изискваше да показват паспорти при влизане.

Сега граничният контрол ще бъде опростен, пише в анализ Euronews след голямата новина за отпадането и на сухопътния граничен контрол и пълноправното членство в Шенген, което беше потвърдено на 12 декември.

Още през 2011 г. Европейската комисия (ЕК) установи, че двете източноевропейски държави са готови да станат членки на Шенген. Въпреки това, нито една от тях не получи незабавно разрешение за влизане в групата, припомня медията.

Първоначално редица държави, включително Германия и Франция, отхвърлиха съвместната им кандидатура заради проблеми с управлението и имиграцията, като отлагаха присъединяването година след година. Но съпротивата постепенно отслабна.

Миналата година Нидерландия - една от последните две страни, които се въздържаха - оттегли ветото си, оставяйки Австрия като единствената, която все още се противопоставя. През ноември и тя оттегли ветото, като остави пътя свободен за присъединяването на Румъния и България.

Въпреки съпротивата на Австрия срещу членството на Румъния и България в Шенген, ЕК отмени проверките по въздух и море през март тази година, което беше сигнал за предстоящи по-големи промени.

Ще трябва ли паспорт за влизане в Румъния и България?

Когато Румъния и България се присъединят към Шенгенската зона от новата година, пътуването ще бъде по-лесно. Но въпреки че те ще бъдат пълноправни членове, ЕК все още не е готова да премахне всички гранични проверки.

Проверките по сухопътните граници между Унгария и Румъния и между Румъния и България ще се запазят за „поне“ шест месеца, за да се „предотврати всяка сериозна заплаха за обществения ред и вътрешната сигурност“.

Това решение, вероятно е взето, за да се успокои Австрия, допълва Euronews. То означава, че ако пътувате с кола или пристигате с влак или автобус в Румъния и България, все още ще трябва да носите паспорта си.

Пътниците, пристигащи по въздух или море от други страни от Шенгенското пространство, обаче вече няма да трябва да показват паспорти при пристигане. Пътниците от полети, круизи и фериботи също няма да бъдат подлагани на паспортни проверки.

Пътуващите без гражданство на ЕС трябва да знаят, че престоят в България и Румъния се брои за време в Шенгенската зона, което не може да бъде повече от 90 дни в рамките на 6 месеца.

Ако пътник прекара 30 дни в България или Румъния и влезе в друга шенгенска държава, като Гърция например, тези 30 дни ще се зачетат към максималния 90-дневен престой в Шенгенската зона.

Превишаването на това ограничение може да доведе до санкции, включително глоби или забрана за повторно влизане.

Колко държави са в Шенгенската зона

Последната държава, която се присъедини към Шенгенската зона, беше Хърватия през 2022 г.

Всяка година в рамките на тази зона се осъществяват 1,25 милиарда пътувания, а 3,5 милиона души пресичат границите на нейните държави членки всеки ден.

Сега, включително Румъния и България, Шенгенската зона включва 29 държави.

От тях 25 принадлежат към ЕС, а четири са асоциирани държави в Европейската асоциация за свободна търговия: Норвегия, Исландия, Швейцария и Лихтенщайн.

Шенгенското пространство е създадено през 1995 г. след подписването на Шенгенското споразумение 10 години по-рано между петте държави-членки на Европейската икономическа общност: Германия, Белгия, Франция, Люксембург и Нидерландия.

Следват няколко други споразумения до разширяването през 2007 г., когато в зоната за свободно движение се включват още девет държави.