Как емоционалната интелигентност превръща една компания в желано работно място
Наличието на лидери, които имат това умение, създава по-успешни и по-щастливи екипи
С нарастващия темп на развитие на технологиите изграждането на силна и ефективна корпоративна култура става все по-важно. Бързо променящите се пазари и все по-разнообразната работна сила могат да затруднят организациите да намерят твърда основа, от която да работят.
Способността да разбираме собствените си емоции и успешно да се ориентираме в широкия спектър от емоции на другите е от решаващо значение за развитието на добри работни взаимоотношения между хората.
Fast Company разговаря по темата със Зак Блуменфелд и Ник Ломбардино, съоснователи на CultureCon, която се стреми да насърчава положителната промяна в културата на работното място. Блуменфелд казва, че емоционалната интелигентност е нещо, върху което неговата организация акцентира.
„В CultureCon ние подчертаваме, че лидерите, които развиват емоционална интелигентност, създават среда, в която доверието процъфтява и се приемат различни гледни точки“, казва той.
Проучванията показват, че емоционалната интелигентност има значително влияние върху ангажираността на служителите, сътрудничеството и изграждането на ефективни екипи. Когато тези елементи работят заедно, ефективността и производителността се увеличават. Това не само прави организациите по-конкурентоспособни и успешни, но намалява текучеството и увеличава удовлетвореността и благосъстоянието на служителите. Това води до устойчив растеж, повече иновации и превръща компаниите в предпочитано работно място.
„Налице е все по-голямо признание, че самоосъзнаването не е от полза само за отделните хора - то е от полза за цялата организация“, казва Ломбардино.
Инвестирането в емоционалната интелигентност е един от най-ефективните начини, по които една организация може да изгради от хората сплотена и ангажирана работна сила. Ето защо емоционалната интелигентност е толкова важна за изграждането на силни и устойчиви култури, според двамата експерти:
Изгражда самосъзнание
Корените на емоционалната интелигентност идват от повишаването на самосъзнанието. Това помага на хората да разберат своите емоции, ценности, силни и слаби страни. Разбирането на начина, по който се представяме пред другите, и по-доброто осъзнаване на това, откъде идват те, значително увеличава способността ни да работим ефективно с тях. По-доброто самоосъзнаване увеличава способността ни да посрещаме положително промените, да работим в области на самоусъвършенстване и личностно израстване.
Повишава уменията за общуване
Когато повишим осъзнатостта си за себе си и за другите, способността ни да бъдем разбрани (и да разбираме другите) се увеличава. Това води до по-ефективна и ясна комуникация, както и до по-малко недоразумения и защитни реакции. По-малко време, прекарано в конфликти и объркване, води до по-малко търкания, по-голяма продуктивност и по-ефективно сътрудничество.
По-бързо и по-ефективно вземане на решения
Емоциите ни влияят на всички нива на вземане на решения. Когато осъзнаем ролята, която играят те, ставаме по-добри в ориентирането си в тях.
Макар че не можем да премахнем всички недоразумения или отбранителни реакции на работното място, емоционалната интелигентност ни дава инструменти не само за разпознаване на случващото се, но и ни помага да гарантираме, че всеки може да се чувства чут и уважаван. Разбирането на нашите ценности, както и зачитането на тези на другите, като гарантираме, че те се чувстват чути, ни помагат да намалим отрицателните последици от решенията.
Това е особено важно, когато вземаме решение, което не е популярно, но трябва да бъде взето в името на общия интерес на организацията. Когато хората чувстват, че са били изслушани, те по-лесно продължават напред и е по-малко вероятно да таят неприязън към тези, които вземат решението, с което не са съгласни.
Повишаване на съпричастността
Разпознаването на това, което другите чувстват, ни помага да им предложим подкрепа и утеха. Това създава усещане за сигурност, което, ако липсва, може да накара хората да напуснат работното си място. Усещането за сигурност и за това, че колегите и ръководителите ни подкрепят, води до повишаване на мотивацията, допълнителни дискреционни усилия и работно място, на което хората с нетърпение очакват да отидат всеки ден.