Турският президент Реджеп Тайип Ердоган настоя за осезаемо и незабавно подобряване на отношенията между Турция и Европейския съюз по време на срещата си с Урсула фон дер Лайен, която беше съсредоточена върху прехода на властта в Сирия и съдбата на бежанците.

Турция беше обявена за страна-кандидатка за членство в блока още през 1999 г., но след като премина през множество възходи и падения, кандидатурата беше спряна през 2018 г. поради продължаващото отстъпление от демокрацията и потискането на основните права, отбелязва Euronews.

Оттогава Брюксел се опитва да укрепва по-тесни връзки с Анкара поради стратегическата и икономическата стойност на страната, като същевременно държи процеса на присъединяване твърдо във фризера.

„Повече от всякога има нужда от по-силни и по-институционални отношения между Турция и ЕС“, заяви Ердоган редом до Фон дер Лайен в края на срещата им в Анкара и допълни: „Можем да развием сътрудничеството си с формула, от която печелят всички.“

Ердоган призова директно лидерите на ЕС, които ще се срещнат в четвъртък за еднодневна среща на върха, да премахнат „всички ограничения“ в двустранните отношения, да възобновят политическия диалог на високо равнище (преустановен през 2019 г.), да актуализират митническия съюз между ЕС и Турция (в процес на разработване от 2016 г.) и да ускорят издаването на визи като прелюдия към безвизово пътуване - отдавнашна цел на Анкара.

В дневния ред на срещата на върха обаче, Турция не фигурира като тема за обсъждане.

„Общите ни интереси не трябва да бъдат в плен на ограничените програми на някои членове“, заяви президентът, очевидно позовавайки се на Гърция и Кипър - двете държави членки, с които Турция има исторически обтегнати отношения.

Коментарите му се основават на важната роля на Турция в региона, която значително се разшири след падането на автократичния режим на Башар Асад в Сирия.

Турция е основният поддръжник на Сирийската национална армия - опозиционна група, базирана в Северна Сирия, която взе участие в офанзивата, довела до свалянето на Асад, и действа като посредник между западните съюзници и Хаят Тахрир аш Шам (HTS) - бунтовническата сила, която ръководи смяната на властта.

Освен това Турция е приела около 3,2 милиона сирийски бежанци.

В резултат на тази влиятелна позиция през последните дни Ердоган прие редица гости на високо равнище, сред които Урсула фон дер Лайен, унгарският премиер Виктор Орбан и държавният секретар на САЩ Антъни Блинкен.

„Неотдавнашните събития затвърдиха позицията на Турция като ключова страна“, допълни той в изявление пред медиите, в което не бяха зададени въпроси.

Съобразявайки се със залозите в играта, Фон дер Лайен се нее даде конкретни обещания, които нейната изпълнителна власт може да не е в състояние да изпълни. „Нашите отношения са колкото богати, толкова и сложни. Но едно нещо е ясно: те се движат напред“, заяви тя.

Акцент в нейното изказване беше новината за отпускане на допълнителни 1 млрд. евро за подпомагане на сирийските бежанци в Турция, които могат да бъдат адаптирани „според развитието на нещата на място“. (От 2011 г. насам ЕС е предоставил на Турция близо 10 млрд. евро за подпомагане на миграцията.)

Тези 1 млрд. евро могат да бъдат използвани и за управление на връщането на сирийските бежанци в родината им - нещо, което държавите членки вече обсъждат вътрешно. Фон дер Лайен подчерта, че нестабилността в епохата след Асад прави невъзможно принудителното депортиране.

„Липсата на предвидимост изисква максимална предпазливост. Едно нещо е много ясно: всички връщания трябва да бъдат доброволни, безопасни и достойни.“

Председателят на ЕК обеща да възобнови преговорите за „модернизиран митнически съюз“ с Турция, но отбеляза, че „напредъкът ще изисква по-сериозни усилия“ за премахване на търговските бариери. Тя спомена въпроса за визите само мимоходом.

Фон дер Лайен засегна две ключови теми, които Ердоган напълно избегна: заобикалянето на санкциите на ЕС срещу Русия, за което Анкара е обвинявана, и обединението на Кипър. Турция е единствената държава в света, която признава североизточната част на Кипър, известна като Севернокипърска турска република.

„Предстои ни много работа. Очаквам с нетърпение да продължим доброто си сътрудничество както в подкрепа на политическия преход, воден от Сирия, така и в задълбочаване на отношенията между Турция като страна кандидатка за членство в Европейския съюз.“

Срещата се състоя часове след като WSJ съобщи, че американски официални лица са все по-притеснени, че Турция скоро може да започне „пълномащабно нахлуване“ на територията, държана от сирийските кюрди, които са подкрепяни от Вашингтон. Говорител на ЕК не коментира новината, но заяви, че „териториалната цялост“ на Сирия трябва да се зачита.