Иновативни украински дронове притискат Русия в Черно море
Украинските USV доминират в бойните действия в Черно море, което малцина биха предвидили преди години
Темпото на иновациите във войната с дронове в Украйна е като в авиацията по време на Първата световна война. По същия начин, по който самолетите от 1914 г. са несравними с тези от 1918 г., днешните дронове са много по-усъвършенствани и способни от тези през 2022 г. Това важи особено за морската война в Черно море. Най-новият украински надводен дрон (USV) изтласква това развитие още по-напред.
Украинските безпилотни надводни апарати (USV) доминират в бойните действия в Черно море, което малцина биха предвидили преди години. Много по-големите и по-добре оборудвани руски военноморски сили са изтласкани обратно към далечното пристанище Новоросийск. А Русия не можеше лесно да подсили стратегическата си задгранична база в Тартус, Сирия, тъй като корабният ѝ маршрут „Сирийски експрес“ е прекъснат. И двата резултата се дължат до голяма степен на заплахата от украинските американски USV.
Украинските военноморски сили наскоро представиха напълно нов тип апарати, който добавя няколко невиждани досега функции. Този нов дизайн, все още неназован публично, добавя малки въздушни безпилотни летателни апарати, а вероятно и мини, към възможностите на USV. И вече ги е доказал в действие.
Новият USV изглежда по-голям от известните досега дизайни Magura и Sea Baby, което му позволява да разполага с повече системи. Едновременно с това той носи тараниращ заряд в носа и хангар в кърмата, който вероятно е предназначен за поставяне на мини. В средата на апарата има друг покрит хангар, в който са разположени най-малко четири летателни дрона. Те са от типа FPV, което означава, че пилотът носи очила и ги управлява от разстояние.
Иновативният набег върху газови платформи
Уникалните възможности на новия USV позволяват на украинските военноморски сили да извършат сложна атака срещу руски позиции на газови платформи в Черно море. Групите от морски платформи, които покриват северозападната част на басейна, се превърнаха във фронтова линия на морските битки в руско-украинската война. Те се намират по средата между контролираната от Русия и Украйна територия - между Одеса и Крим. И двете страни са ги държали в определени периоди, инсталирайки различни сензорни системи. И двете страни са ги поразявали многократно от 2022 г. насам.
Наскоро Русия се върна на някои от платформите и отново инсталира оборудване за наблюдение и, както се подозира, GPS заглушители. Около 6 декември обаче украинските военноморски сили извършват нов рейд, за да си върнат лукации, използвайки именно новите USV.
Видеоматериал от нападението, публикуван от украинските ВМС, показват многостранна атака. Морските дронове изстрелват безпилотни летателни апарати от типаквадрокоптер, които се използват за разузнаване. Те обаче са използвани и за директна атака на платформите, като някои са насочени директно към руските сензори. Други удрят руския екип, който ги инсталира.
След това, използвайки друга уникална способност, USV се насочват към платформите и пускат дълбочинни бомби към основите на платформата. Те разполагат със закъснители, което позволява на апаратите да се отдалечат на безопасно разстояние преди взрива.
Други USV на украинската армия досега са еднопосочни атакуващи съдове, но този нов тип има възможност да се върне в базата, ако обстоятелствата го позволяват.