Русия развива таен проект за военни дронове в Китай?
G3 може да измине около 2000 км с полезен товар от 50 кг, според докладите на компанията „Купол“ към руското военно министерство
Според източници от европейска разузнавателна агенция и документи, цитирани от Reuters, Русия е създала оръжейна програма в Китай за разработване и производство на безпилотни летателни апарати с голям обсег на действие, които да бъдат използвани във войната срещу Украйна.
Според един от документите „Купол“, дъщерна компания на руското държавно оръжейно дружество „Алмаз-Антей“, по-рано тази година е разработила и изпробвала в полет нов модел дрон, наречен „ Garpiya-3“ (G3), с помощта на китайски специалисти.
В последваща актуализация компанията съобщава на министерството на отбраната на Русия, че е в състояние да произвежда безпилотни летателни апарати, включително G3, в голям мащаб в завод в Китай, така че оръжията да могат да бъдат използвани в „специалната военна операция“ в Украйна - терминът, който Москва използва за войната.
Китайското министерство на външните работи е категорично пред информационната агенция, че не знае за такъв проект, като добавя, че в страната има строги мерки за контрол върху износа на безпилотни летателни апарати.
Фабиан Хинц, научен сътрудник в Международния институт за стратегически изследвания, базиран в Лондон мозъчен тръст в областта на отбраната, коментира, че доставката на дронове от Китай за Русия, ще бъде значително събитие, ако бъде потвърдена.
„Ако погледнете какво е известно, че Китай е доставил досега, това са предимно стоки с двойна употреба - компоненти, подкомпоненти, които могат да се използват в оръжейни системи“, казва той. „Това е, което е съобщено досега. Но това, което наистина не сме виждали, поне в публичните източници, са документирани трансфери на цели оръжейни системи.“
Все пак Самюъл Бендет, старши научен сътрудник в Центъра за нова американска сигурност (CNAS), базиран във Вашингтон мозъчен тръст, акцентира, че Пекин ще се замисли дали да се открие за международни санкции заради подпомагане на военната машина на Москва и че е необходима повече информация, за да се установи дали Пекин е домакин на производството на руски военни дронове.
Миналата седмица американски официални лица изразиха загриженост относно китайската подкрепа за руската военна машина, но не представиха конкретна информация.
G3 може да измине около 2000 км с полезен товар от 50 кг, според докладите на „Купол“ към министерството. Образци на G3 и някои други модели безпилотни самолети, произведени в Китай, са били доставени в Русия за по-нататъшно тестване, отново с участието на китайски експерти, става ясно от доклада на компанията.
„Купол“ е приела седем военни дрона, произведени в Китай, включително два G3, в централата си в руския град Ижевск, сочат документите, разгледани от Reuters, представляващи фактури, изпратени през лятото от друга руска компания, която според източниците от европейските разузнавания служи като посредник с китайските доставчици. Във фактурите, едната от които изисква плащане в китайски юани, не са посочени дати на доставка, нито са идентифицирани китайските участници.
Доставката на образците на безпилотните летателни апарати в „Купол“ е първото конкретно доказателство за трансфер на цели военни системи, произведени в Китай, в Русия от началото на войната в Украйна през февруари 2022 г. Пекин многократно е отричал, че Китай или китайски компании са доставяли на Русия оръжия за употреба в Украйна, като е заявявал, че страната остава неутрална. Той дори определя позицията си в контраст с други държави с „двойни стандарти по отношение на продажбите на оръжие“, които според него са „наляли масло в огъня на украинската криза“.
Русия и Украйна се надпреварват да увеличават производството на безпилотни летателни апарати, които се превърнаха в изключително ефективни оръжия във войната.
Дейвид Олбрайт, бивш оръжеен инспектор на ООН, който оглавява изследователската група на Института за наука и международна сигурност и е извършил задълбочено проучване на китайско-руското сътрудничество в производството на безпилотни летателни апарати, казва, че „Купол“ може да заобиколи западните санкции срещу Москва, като създаде производствено предприятие в Китай, където ще има достъп до модерни чипове и експертен опит.
Но Бендет от CNAS посочва, че Пекин има причина да действа внимателно: „Официалното съществуване на фабрика, която произвежда безпилотни летателни апарати за руснаците, излага Китай на някои от най-тежките последици от санкциите, а не е ясно до каква степен страната би била готова да се изложи на тях.“
Сравним с американския Reaper
Според докладите на „Купол“, изпратени до министерството на отбраната на Русия, G3 е усъвършенствана версия на безпилотния самолет Garpiya-A1. Той е преработен от китайски експерти, които са работили по чертежите на първата модификация.
„Купол“ казва също така, че в рамките на осем месеца проектът ще бъде готов за производството на проектиран в Китай ударен безпилотен летателен апарат REM 1 с полезен товар от 400 кг. Според източниците от европейските разузнавания тази система ще бъде подобна на американския безпилотен самолет Reaper.
Те твърдят, че друга руска отбранителна компания, наречена ТСК „Вектор“, е действала като посредник между „Купол“ и китайските доставчици. Те са работили с китайската Redlepus TSK Vector Industrial, базирана в Шънджън.
Друг документ показва, че трите организации планират създаването на съвместен руско-китайски център за изследване и производство на дронове в специалната икономическа зона Кашгар в китайската провинция Синдзян. В него се казва, че „Базата за изследване и производство на съвременни безпилотни летателни апарати“ с площ 80 хектара ще може да произвежда 800 безпилотни летателни апарата годишно. Не е посочен срок, в който тя ще започне да функционира.
Миналата седмица руският президент Владимир Путин заяви, че неговите военни са получили около 140 000 безпилотни летателни апарата през 2023 г. и че Москва планира да увеличи този брой десетократно през тази година.