Когато шофьор щурмува с колата си празничен коледен базар в германския град Магдебург малко след 19 ч. в петък, оставяйки петима убити и повече от 200 ранени, страната изглеждаше изправена пред повторение на най-лошата си ислямистка терористична атака в новата история.

И все пак профилът на заподозрения, който стана известен появява часове след драмата, рисува изненадващ портрет – този на саудитски изгнаник и антиислямски активист. Това оставя Германия объркана и несигурна какви поуки трябва да се извлекат от драмата, пише The Wall Street Journal.

Атаката беше извършена само ден след християнска служба в Берлин в памет на жертвите на ислямистка атака на 19 декември 2016 г., когато тунизиец, който се беше заклел във вярност на Ислямска държава, мина с камион през коледен базар в столицата. Жертвите тогава бяха 13.

По-рано тази година четирима души бяха убити при две ислямистки атаки, които зачестиха през последното десетилетие в Германия. Службите за сигурност специално предупредиха за много висока заплаха от ислямски нападения на коледните базари в навечерието на празничния сезон.

Часове след нападението властите съобщиха, че заподозреният, задържан от полицията на място, е Талеб Ал Абдулмохсен - 50-годишен гражданин на Саудитска Арабия. Той живее в Германия от 2006 г. и е работил като психиатър в Бернбург, южно от Магдебург, столицата на източногерманската провинция Саксония-Анхалт.

Националността, възрастта и професията на мъжа не съответстват много на профила на заподозрените ислямистки нападатели в страната през последните години. Те бяха предимно млади, наскоро пристигнали от страни като Сирия и Афганистан, с кратка история на дребни престъпления. Анис Амри, нападателят от 2016 г., който беше убит от италианската полиция, докато бягаше, беше наркодилър, посещаваше радикална джамия в Берлин, която беше под наблюдение от службите за сигурност.

„Трябва да разберем напълно извършителя, неговите действия и мотиви и след това да отговорим с необходимите правни и други последствия“, каза канцлерът Олаф Шолц пред журналисти. Той каза, че очаква броят на жертвите да нарасне през следващите дни предвид броя на ранените.

Германският експерт по тероризма Петер Нойман заяви в социалната мрежа X, че досега не се е сблъсквал с извършител на масово насилие с подобен профил.

Профилът на Талеб в Х е изпълнен с коментари, фокусирани върху антиислямски теми и критики към религията, както и с поздравления към мюсюлмани, отрекли се от вярата. Той също така се описва като бивш мюсюлманин.

Той е бил критично настроен и към германските власти, казвайки, че са се провалили в борбата срещу „ислямистите в Европа“. Той също така е изразявал подкрепа за крайнодясната и антимигрантска партия „Алтернатива за Германия“ (AfD).

„След 25 години в този „бизнес“ си мислиш, че вече нищо не може да те изненада. Но 50-годишен саудитски бивш мюсюлманин, който живее в Източна Германия, обича „Алтернатива за Германия“ и иска да накаже Германия за нейната толерантност към ислямистите - това наистина беше пропуснато от радара ми“, пише Нойман в коментар.

Заподозреният е избягал от Саудитска Арабия, защото е отхвърлил исляма - престъпление в близкоизточното кралство, което прилага строга версия на ислямския закон, казва служител по сигурността, цитиран от WSJ.

Роден в малцинствено шиитско село в страна с мнозинство от сунити, Абдулмохсен е известен извън малката саудитска общност в Германия като антиислямски активист и борец за правата на жените. Неговият профил в социалната медийна платформа X има повече от 43 000 последователи преди атаката.

Той ръководи уебсайтa wearesaudis.net, предлагащ съвети за саудитци и други кандидати за убежище, особено тези, които искат да се дистанцират от исляма, обяснявайки как да се ориентират в западните системи за убежище.

„Аз съм най-агресивният критик на исляма в историята. Ако не ми вярвате, попитайте арабите“, казwа той в пространно интервю от 2019 г. за консервативния всекидневник Frankfurter Allgemeine Zeitung.

В интервю от тази година за Jerusalem Post той казва, че прекарва от 10 до 16 часа на ден, помагайки на хора в Близкия изток, които са се отказали от исляма, да намерят убежище на Запад.

Той критикува германските закони за речта на омразата, които забраняват изказвания срещу определени религиозни или етнически групи. През август той публикува видео, генерирано от изкуствен интелект, на което Илон Мъск критикува законодателството за задушаване на свободата на словото.

Профилът на Абдулмохсен в X показва, че около времето на атаката в Магдебург той е публикувал повторно това и други собствено направени видеоклипове и аудиозаписи, в които твърди, че е бил цензуриран и преследван от Германия, която според него е извършила „умишлени престъпления“ срещу саудитски бежанци като него. Той твърди, че германската полиция, прилагаща „социалистическите закони“, е изпратила „човек с нож“, за да открадне данни от дома му, и казва, че Берлин е отговорен за смъртта на Сократ, древногръцкия философ.

По ирония на съдбата вчера милиардерът Мъск написа в своята мрежа X, че само крайнодясната партия „Алтернатива за Германия“ може да „спаси“ страната.

AfD е на второ място в германските социологически проучвания с около 19 %, два месеца преди предсрочните избори, които се очаква да се произведат на 23 февруари.

Традиционните германски партии обаче изключват сътрудничество с тази политическа сила, която е разследвана като предполагаема дясноекстремистка група от националните разузнавателни служби.

Кандидатката на AfD за канцлер, Алис Вайдел, отговори на Мъск: „Да! Вие сте напълно прав.“

Някои от по-ранните коментари на заподозрения за атаката в Магдебург също са в подкрепа на антиимиграционната партия AfD. Той коментира и политиката на САЩ, критикувайки демократите за предполагаемото отхвърляне на християнското наследство на Америка. Банерът на неговия X профил показва автоматично оръжие, украсено със знаме на САЩ.

През последните месеци, Абдулмохсен изглежда става все по-възмутен и се съсредоточава върху това, което описва като преследване от германските власти. Той твърди в свои публикации, че Берлин преследва политика на „ислямизация“.

Обявява в X, че „Германия преследва саудитски жени, търсещи убежище, във и извън Германия, за да унищожи живота им“. А на уебсайта си той призовава жените да не кандидатстват за убежище в Германия, защото властите в Берлин се стремят да превърнат Германия в ислямска страна – известна крайнодясна теория на конспирацията. Няколко германски правозащитници публикуват в X, че са го блокирали или го игнорират, след като той става все по-непостоянен в своите коментари и съобщения.

Саудитското правителство е предупредило Германия за заподозрения четири пъти между ноември 2023 г. и септември 2024 г., според германски служби за сигурност и правителствени служители. Саудитските власти твърдят, че той е опасен и възможна заплаха за саудитските дипломати.

Германия е отхвърлила предупреждението, тъй като властите са смятали, че саудитците са се прицелили в дисидент, който твърди, че е изоставил исляма - акт, известен като вероотстъпничество, което на теория се наказва със смърт според правната система на кралството, посочва WSJ.

Нападението от петък отбелязва голямо препятствие за агенциите за сигурност в Германия – една от най-смъртоносните масови атаки, откакто крайнодесен активист застреля девет души в западния германски град Ханау през 2020 г.

Нетипичният профил на заподозрения може да обясни защо властите не са го държали в полезрението си, въпреки че многократно предупреждаваха за висока опасност от ислямистки атаки тази година.

Четири дни преди Коледа властите в цялата страна в събота разпоредиха засилени мерки за сигурност около коледните базари в цялата страна, като някои пазари бяха затворени.

Шолц отхвърли твърдението на Мъск, че само крайнодясна партия може "да спаси Германия"

Относно паралелната история, свързана с коментара на Мъск за AfD, канцлерът на Германия Олаф Шолц отхвърли късно вчера твърдението на милиардера, че само крайнодясна партия може "да спаси Германия", и добави, че всеки има право на мнение, "включително и мултимилиардерите".

Запитан относно коментара на Мъск по време на съвместна пресконференция с естонския министър-председател Кристен Михал, Шолц отговори: "Всеки има право на мнение - включително и мултимилиардерите, но това мнение не непременно е правилно и не непременно съдържа добър политически съвет. Заявявам категорично, че всички демократични партии в Германия виждат нещата по различен начин", добави канцлерът, цитиран от Associated Press.

Гражданите на Германия ще дадат своя глас на предсрочни избори на 23 февруари, след като управляващата трипартийна колаиция на Шолц се разпадна миналия месец покрай спор по въпроса за съживяването на икономиката на страната.

Шолц се надява на втори мандат, но социологическите проучвания показват, че опозиционният десноцентристки консервативен блок Християндемократически/Християнсоциален съюз (ХДС/ХСС) е начело в подкрепата сред избирателите, а левоцентристките социалдемократи на канцлера изостават с голяма разлика, отбелязва AP.

"Алтернатива за Германия" се движи добре в анкетите на агенциите за проучване на общественото мнение, но тяхната кандидатка за канцлерския пост - Алис Вайдел, няма реални шансове, тъй като другите партии отказват да работят с нея и партията ѝ, посочва AP.