Как американски апелативен съд отвори вратата за корпоративна диктатура над интернет
Правната битка за неутралността на интернет и засиленото регулиране на монополните практики приключва временно с решение на Шести окръжен апелативен съд на САЩ
Шестият апелативен съд в САЩ нанесе сериозен удар върху неутралността на интернет мрежата, като отмени ключови правила, въведени от администрацията на Байдън, предава Wired.
Тези регулации трябваше да гарантират, че интернет доставчиците няма да фаворизират определени приложения или сайтове за сметка на други. Решението бележи края на десетилетна битка за по-справедлив интернет и повдига въпроси за бъдещето на потребителските права.
Федералната комисия по комуникации (FCC) се стреми да ограничи практиките, при които доставчиците умишлено забавят скоростта за определени потребители или сайтове. Тези защити са въведени по време на кабинета на Обама, но впоследствие бяха премахнати през 2017 г. при управлението на Тръмп.
Какво означава това?
Вероятно в краткосрочен план нищо няма да се промени – доставчиците едва ли веднага ще започнат да забавят YouTube, за да насочат потребителите към техните собствени платформи. По-важното обаче е как съдът стига до това решение.
Шестият апелативен съд се позовава на прецедент, поставен от скорошно дело на Върховния съд – Loper Bright Enterprises срещу Raimondo. Това решение премахва доктрината на Chevron, която изискваше съдилищата да се съобразяват с регулаторите при неясни закони.
Сега правните институции сами решават как да тълкуват закона, а това ограничава влиянието на регулаторните органи.
Решението е тревожен сигнал за бъдещето на регулациите и потребителските права, пише Wired.
„За разлика от предишни случаи, разглеждани от Окръжния съд на Вашингтон съгласно доктрината на Chevron, вече не отдаваме значение на тълкуването на закона от FCC“, гласи решението на съда. „Нашата задача е да определим 'най-доброто тълкуване на закона' още в самото начало.“
С други думи, съдът заменя експертното мнение на FCC със собственото си.
„Това е тъжен ден за демокрацията, когато големите корпорации могат да изберат съдилища, благоприятни за индустрията, за да отменят едни от най-важните правила за защита на потребителите в историята“, казва Еван Гриър, директор на организацията за дигитални права Fight for the Future.
Според нея решението е тревожен сигнал за бъдещи съдебни решения, благоприятни за корпоративните интереси – не само в телекомуникациите, но и в технологии, околна среда, здравеопазване и други области, където законите са неясни.
Критиците на доктрината на Chevron твърдят, че Конгресът твърде често е делегирал отговорността за тълкуване на политики на неизбрани бюрократи във федералните агенции.
Сега, според Джон Бъргмайър, правен директор на Public Knowledge, алтернативата е ясна: „Първият съдебен състав, който разглежда даден случай, може да формира национална политика.“
Решението оставя малко опции за противодействие.
Една от тях е Конгресът да приеме закон, който изрично да дава на агенциите правото да интерпретират закони. Но това изглежда малко вероятно при републиканско мнозинство, което често е скептично към федералната администрация.
Конгресът можеше да превърне неутралността на мрежата в закон, вместо да оставя темата в ръцете на Федералната комисия по комуникации (FCC).
Докато не се приеме закон на федерално ниво, регулаторната несигурност ще продължи, а съдилищата ще са все по-склонни да вземат решения вместо регулаторите – особено след като Върховният съд им дава зелена светлина.
Има и добра новина: през 2018 г. Калифорния прие свой собствен закон за неутралност на мрежата, който влезе в сила изцяло през 2021 г., след множество правни битки. Тъй като интернет не спира на границите на отделните щати, този закон осигурява известна защита за американците.
„Законът в Калифорния е доста добър“, казва Джон Бъргмайър от Public Knowledge. „Но национално решение би било по-добрият вариант.“
Така че, поне засега, някакви защити за неутралността на мрежата в САЩ все още съществуват.