Какво e Wi-Fi 8 и защо се смята за истинска революция в безжичните комуникации
Вместо да се стреми към по-високи скорости, каквато беше целта на Wi-Fi 7, Wi-Fi 8 е проектиран да осигурява по-постоянна и надеждна връзка
Официално Wi-Fi 8 е известен като IEEE 802.11bn или Ultra High Reliability (UHR) Wireless Local Area Network (WLAN). Ключовата дума в това многозначително име е надеждност (reliability). Вместо да се стреми към по-високи скорости, каквато беше целта на Wi-Fi 7, Wi-Fi 8 е проектиран да осигурява по-постоянна и надеждна връзка.
Все пак Wi-Fi 8 ще бъде много по-бърз - до 100 гигабита в секунда (Gbps). Това увеличение на скоростта ще бъде постигнато с помощта на технология, която вече се използва в някои реализации на 5G, наречена милиметрови вълни (mmWave). Поне такава е теорията. На практика mmWave обещава да бъде трудна за прилагане. Много специалисти очакват, че ако се появи, това ще се случи в още по-късен протокол, наречен Wi-Fi 8E. Той обаче не се очаква в рамките на това десетилетие.
Стабилността на Wi-Fi 8 е важна, защото макар сигналът на Wi-Fi 7 да е изключително бърз - може да достигне 1,9 Gbps - понякога е нестабилен. По-специално, когато се използва свръхвисокоскоростната 6 GHz лента на Wi-Fi 7, понякога се наблюдава невъзможност за поддържане на стабилни връзки. Освен това преносът на данни от главния рутер към неговите сателити понякога се нарушава. Другите честотни ленти работят отлично, но ако държите на скоростта (а ако не държите на нея, защо ще използвате Wi-Fi 7) - тази нестабилност може да бъде дразнеща.
Голяма част от проблема не е свързан със самия протокол, а с фърмуера. Добрата новина е, че Wi-Fi 8 се очаква да стабилизира безжичните преживявания, като даде приоритет на надеждността и ефективността пред суровата пропускателна способност. И тъй като производителите на рутери продължават да усъвършенстват своите реализации на Wi-Fi 7, тези устройства също ще станат по-стабилни.
Wi-Fi 8 ще поддържа същата максимална скорост на физическия слой от 23 Gbps като Wi-Fi 7, използвайки познатите честотни ленти 2,4 GHz, 5 GHz и 6 GHz. Истинската иновация се крие в начина, по който бъдещият стандарт оптимизира тези съществуващи ресурси, за да осигури превъзходно потребителско изживяване.
ZDNET описва как ще изглеждат тези подобрения.
Coordinated Spatial Reuse (Co-SR)
Една от отличителните характеристики на Wi-Fi 8 е Co-SR. Тази технология позволява на точките за достъп динамично да регулират своята изходна мощност въз основа на близостта на устройствата и другите точки за достъп. Тази възможност трябва да намали смущенията и претоварването на Wi-Fi. Co-SR има потенциала да повиши общата пропускателна способност на системата с 15-25%, което води до по-малко прекъснати връзки и по-бързо време за реакция, дори в пренаселени мрежи.
Coordinated Beamforming (Co-BF)
Въз основа на по-ранни иновации в областта на Wi-Fi, Co-BF позволява на няколко точки за достъп да работят заедно, като насочват сигналите по-ефективно към активни устройства. Този напредък би трябвало да е особено полезен в пренаселени среди и може да подобри пропускателната способност с 20 до 50% в мрежови конфигурации.
Co-BF може да доведе до истинска промяна в реални условия.
Dynamic Sub-Channel Operation (DSO)
DSO представлява още един скок напред, като динамично разпределя честотната лента между устройствата въз основа на техните възможности и нужди. Надеждата е, че тази технология може да повиши пропускателната способност с до 80% и да осигури по-бърз трансфер на данни. Дори половината от тази цел да бъде постигната, би било голяма стъпка напред.
Надеждност и потребителско изживяване
Фокусът на Wi-Fi 8 върху надеждността се простира отвъд специфичните функции, изброени по-горе. Новият стандарт има за цел да използва наличния спектър по-ефективно, което ще позволи на повече устройства да се свързват едновременно без спад в производителността. Тази възможност е от решаващо значение за справяне с предизвикателствата, породени от нарастващия брой свързани устройства в домовете и предприятията.
Надеждността и ефективността на Wi-Fi 8 ще открият нови възможности за усъвършенствани приложения. Със своя потенциал за по-ниска латентност и по-стабилни връзки този стандарт може да промени правилата на играта за технологии като виртуална и разширена реалност, игри в реално време и индустриална автоматизация.
Въпреки че Wi-Fi 8 обещава вълнуващи постижения, важно е да се отбележи, че все още сме далеч от това да видим технологията в нашите домове и офиси. IEEE планира да финализира и представи стандарта до 2027 г. Първите съвместими с Wi-Fi 8 продукти се очаква да бъдат пуснати на пазара в началото на 2028 г. И въпреки че производителите много обичат да продават оборудване, преди стандартите да бъдат финализирани, за да изпреварят конкуренцията, експертите съветват потребителите да изчакат до официалната поява на стандарта.
Wi-Fi 8 може да не предлага грабващите заглавието увеличения на скоростта на предишните поколения. Неговият фокус върху надеждността, ефективността и потребителското изживяване обаче представлява зряла еволюция на безжичната технология. С нарастването на зависимостта ни от безжичната свързаност тези подобрения вероятно ще повлияят значително на ежедневието ни повече от увеличаването на скорост само по себе си.