САЩ планират нови санкции срещу танкери, превозващи руски петрол
Русия използва т.нар. сенчест флот от остаряващи кораби, за да заобиколи санкциите, наложени ѝ след нахлуването в Украйна
Администрацията на Байдън планира да наложи още санкции на Русия заради войната ѝ в Украйна, като се насочи към приходите ѝ от полезни изкопаеми. Те ще засегнат танкерите, превозващи руски суров петрол, съобщават източници на Reuters, запознати с въпроса.
Администрацията на президента Джо Байдън се стреми да подкрепи Украйна възможно най-много преди встъпването в длъжност на Доналд Тръмп на 20 януари, като се имат предвид честите оплаквания на лидера на Републиканската партия относно цената на американската помощ за Украйна.
„Това е много съществен пакет. Той обхваща две руски петролни компании, повече от 100 танкера, търговци на петрол, руски застрахователни компании и т.н.“, казва един от източниците, без да назовава имената на субектите.
Не е ясно какъв ще бъде подходът на Тръмп към санкциите срещу Русия.
Администрацията на Байдън планира да въведе такива, насочени към танкери, които превозват руски петрол, продаван над определената от Запада горна граница на цената от 60 долара за барел, твърдят още източниците.
Дори когато прескача ценовия таван, руският суров петрол обикновено се продава с отстъпка спрямо общия пазар, а Китай и Индия са готови да купуват. Администрацията на САЩ е информирала външното министерство на Индия за предстоящите санкции. Вашингтон смята, че изобилието на петрол на пазара и фактът, че цените му са ниски, могат да помогнат на страната да посрещне нуждите си.
Русия използва т.нар. сенчест флот от остаряващи кораби, за да заобиколи санкциите, наложени ѝ след нахлуването в Украйна. Много от тези плавателните съдове са несигурни и често се стига до разливи, заплашващи с екологична катастрофа. След нахлуването на Русия в Украйна през февруари 2022 г. САЩ наложиха санкции на десетки от тези кораби, за да намалят възможностите на Москва да финансира войната. Общият брой на плавателните съдове в сенчестия флот обаче се оценява на стотици,
Миналия месец американският министър на финансите Джанет Йелън коментира пред Reuters, че САЩ разглеждат по-нататъшни санкции срещу танкерите и не изключват такива срещу китайски банки, тъй като се стремят да намалят приходите на Русия и възможността ѝ да прави доставки.
В края на 2022 г. Г-7, ЕС и Австралия наложиха таван от 60 долара на руския петрол, като забраниха използването на западни морски услуги като транспорт, застраховане и финансиране за доставки на петрол на цена, равна или по-висока от тази. Миналия месец британското правителство наложи санкции на 20 кораба и две търговски компании за предполагаемо участие в търговията с руски петрол.
Русия е сред трите най-големи производителки в света.