Европейските акции никога не са били по-евтини спрямо американските, казват анализаторите на Deutsche Bank.

Стратезите, водени от Максимилиан Улиър, посочват, че съотношението цена/капитал между американския S&P 500 и Stoxx Europe 600 сега е най-голямото в историята, с повече от 8 процентни пункта.

Те посочват, че дори да изключат някои акции на „Великолепната седморка“ - като Apple и Nvidia - разликата в оценката остава висока.

Не само това е причината, поради която анализаторите на Deutsche Bank предпочитат акциите на европейския континент, пише MarketWatch.

Екипът на Deutsche Bank вижда по-голям шанс за намаляване на лихвените проценти в Европа, отколкото в САЩ, очаквайки 150 базисни пункта облекчаване на паричната политика от Европейската централна банка.

Икономическите изненади в еврозоната нарастват от септември насам и анализаторите очакват позитивната динамика да продължи, водена от падащи лихвени проценти, по-добри финансови условия и солиден ръст на корпоративните печалби.

Въздействието на втора администрация на Тръмп върху европейските печалби може да не е отрицателно, дори и с новите мита. Анализаторите изчисляват ръст на брутния вътрешен продукт на САЩ от 2,6% през 2025 г., което ще бъде попътен вятър за европейските приходи дори с тарифите, тъй като доставчиците на услуги вероятно няма да са обект на тях, а производителите генерират по-голямата част от приходите на местните си пазари. Анализаторите също така очакват укрепване на долара, което се изразява в по-високи печалби от САЩ, след като европейските компании върнат приходите.

Те очакват в крайна сметка прогнозират 10% ръст на печалбите на европейските компании, с изключение на енергията, през четвъртото тримесечие - много по-високо от консенсуса от 1%. „Положителните изненади в печалбите трябва да подкрепят положителната инерция в европейските акции“, казват те.

В рамките на Европа анализаторите виждат най-доброто съотношение риск/печалба в акциите на Обединеното кралство и най-високия потенциал във Франция, ако има възстановяване в сегмента на луксозните стоки.

За годината анализаторите виждат 16% възвръщаемост за S&P 500 и 15% ръст за Stoxx 600.

По отношение на секторните предпочитания, Deutsche Bank има тежест в здравеопазването, позовавайки се на отрицателната си корелация с доходността на бунда, атрактивното съотношение P/E и стабилния ръст на печалбите. Банката също така остава фокусирана върху свързаните с потребителите сектори - търговия на дребно, както и пътувания и свободно време.

Компаниите с малка капитализация са любимият фактор на Deutsche Bank за следващите 12 месеца, като банката очаква печалбите им да надминат значително тези на гигантите, докато търгува с отстъпка.