Политически хаос и икономическа стагнация сриват френския индекс CAC 40
Френският фондов пазар все повече отблъсква инвеститорите, регистрирайки 3% загуба за годината в сравнение с 6% ръст на регионалния Stoxx Europe.
Френските акции са напът да постигнат най-слабото си годишно представяне от дълбоката криза в еврозоната, тъй като притесненията на инвеститорите относно митата и политическите сътресения се съчетават с недостатъчното търсене на луксозни стоки.
Парижкият индекс CAC 40 е спаднал с 3% тази година, в сравнение с 6% ръст на регионалния Stoxx Europe 600, след като силното начало на годината, предизвикано от високите продажби на компании като LVMH, се стопи.
Инвеститорите са отблъснати от политическата криза, слабото търсене на ключовия експортен пазар в Китай и лошото представяне на вътрешната икономика. Перспективата за търговска война, след като новоизбраният президент на САЩ Доналд Тръмп заплаши с мащабни мита върху европейски стоки, допълнително влоши настроението.
„Толкова много неща се случват по едно и също време, че хората искат да стоят настрана от френските имена“, казва пред Financial Times Ролан Калоян, ръководител на отдела за европейска капиталова стратегия във френската банка Société Générale.
„Този спад е доста забележителен.“
Според някои анализатори политическите сътресения са натежали върху френския пазар, като Франсоа Байру стана четвъртият министър-председател на страната през тази година. Тази криза засили дебата за това как страната ще се справи с нарастващия бюджетен дефицит.
Безпокойството на инвеститорите относно фискалната ситуация в страната вече води до повишаване на разходите по 10-годишните ѝ заеми над 3% през тази година, а допълнителният марж, който Франция плаща спрямо референтния германски дълг, достига най-високите си нива от дълговата криза в еврозоната насам.
По-рано този месец Moody's понижи кредитния рейтинг на Франция след вота на недоверие към правителството на напускащия премиер Мишел Барние, като се позова на „значително по-слаби“ икономически перспективи.
Спадът на цените на френските акции е в ярък контраст със съседна Германия, където ръстът на фондовия пазар от 18,7% през тази година не се поддава на мрачните настроения, обхванали местната икономика.
Компаниите за луксозни стоки, които са в основата на CАС 40, изпитват затруднения, тъй като стана ясно, че икономическото възстановяване на Китай след пандемията е спряло.
Нарастването на китайската средна класа през този век промени приходите на компаниите за луксозни стоки, като потребителите се стичаха както в европейските, така и в азиатските столици, за да купуват дизайнерски чанти и други маркови продукти.
След това пандемията увеличи покупките, тъй като скучаещите купувачи, останали у дома, харчеха пари за аксесоари и първокласен алкохол. Печалбите на компании като LVMH, както и на гиганта в областта на красотата L'Oréal, нараснаха с двуцифрени числа.
Но китайските купувачи ограничават разходите си поради опасения от потенциално рязко икономическо забавяне.
Все пак повече от една пета от съставляващите САС 40 са компании за потребителски стоки с тежка експозиция към Китай, включително LVMH и Kering - които са се понижили съответно с 12 и 40% тази година.
Емануел Кау, анализатор в Barclays, отбелязва, че пазарът е „раздвоен“ по въпроса дали компаниите за луксозни стоки ще се възстановят през 2025 г. или приходите отново ще отслабнат. Той прогнозира ръст на сектора от едва 3% през следващата година при постоянни валутни курсове.
„Това беше година на болката“, добавя той.
Това е комбинация, която поставя САС 40 напът да се превърне в единствения голям фондов пазар в света, който ще завърши годината на отрицателна територия. Френските банки и застрахователи, които съставляват 10% от бенчмарка, спадат рязко, тъй като са изложени на забавянето на икономическия растеж и притежават значителен държавен дълг, който инвеститорите сега считат за по-рисков.
BNP Paribas, най-голямата банка в Европа, която инвеститорите често търгуват като заместител на френската икономика, спада с 8% тази година.
Силната конкуренция от китайските електромобили и политическите сътресения засегнаха производителите като Stellantis. Акциите на компанията, която стои зад марките Peugeot, Fiat и Jeep, са намалели с 41% в Париж тази година.
Тъй като САС 40 изпитва затруднения, френските компании проучват други капиталови пазари. Платеният телевизионен оператор Canal+ се листна на борсата в Лондон този месец, въпреки че акциите му са се сринали с близо 30% оттогава насам.
TotalEnergies твърди, че „сериозно проучва“ възможността за листване в САЩ, а бързоразвиващият се мениджър на активи Tikehau казва пред FT, че обмисля също поглежда към Щатите.
Борбата на Франция обаче е отражение и на предизвикателствата, пред които са изправени политиците на континента, сред които са стимулирането на растежа и надвисналата перспектива за глобална търговска война с мащабни мита след изборната победа на Тръмп.