Стотици остават в неизвестност 24 часа след като мощно земетресение удари отдалечен район на Тибет във вторник. Световните медии съобщават, че досега са били спасени повече от 400 души, но останалите е трябвало да преживеят нощта под развалините при температури от -18 градуса по Целзий. Над 30 000 жители са преместени, докато спасителите продължават да търсят оцелели,

По данни на държавната Китайска централна телевизия (CCTV) досега земетресението с магнитуд 7,1 по Рихтер е отнело живота на най-малко 126 души, а други 188 са ранени. Трусовете на дълбочина 10 км са усетени в Хималаите, в съседните Непал, Бутан и части от Северна Индия. Енергията, отприщена от тектоничното движение, срина къщи в отдалечени хималайски села, разтърси близкия тибетски свещен град и стресна посетителите на базовия лагер на връх Еверест. Над 3600 къщи са повредени.

Епицентърът на труса е в окръг Тингри, високо в Тибетското плато, на около 80 километра от най-високия връх в света. Той е бил усетен чак в Катманду, столицата на Непал.

„Беше много силно. Хората избягаха от къщите си. Можеше да се видят скъсани жици, висящи от стълбовете“, казва пред CNN Бишал Натх Упрети от Непалския център за управление на бедствия, неправителствена организация в Катманду.

Районът в близост до епицентъра е слабо населен, но малки села са сгушени в изолирани и често труднодостъпни хималайски долини. Според Синхуа около 6900 души живеят в 27 села в радиус от 20 км от него. Кадри в държавните медии показаха отломки от срутени къщи и натрошени стени, разпръснати из селата в подножието на планината, а спасители копаят през отломките с голи ръце, за да търсят оцелели. Видеоклипове в местните социални медии обрисуват картина на повредени покриви, витрини на магазини и отломки по улиците на окръг Лхатсе, на около 86 км от епицентъра.

Най-близкият голям град до него е свещеният Шигаце, който се намира на около 180 км. Той е дом на около 800 000 души и традиционно седалище на Панчен лама - вторият по ранг духовен водач в тибетския будизъм.

Първият - Далай Лама - който живее в самоналожено изгнание в Индия, коментира, че е „дълбоко натъжен“ от новината за земетресението.

„Поднасям молитвите си за тези, които са загубили живота си, и отправям пожелания за бързо възстановяване на всички, които са били ранени“, спорели той.

Метеорологичната администрация на Китай предупреди местните жители да се подслонят от студа и вятъра, тъй като през следващите два дни температурите ще паднат на места под -18 градуса по Целзий. Регионалното правителство на Шингаце е изпратило хиляди палатки, легла и палта в засегнатия район.

В изявление след земетресението китайският лидер Си Дзинпин призова длъжностните лица да положат всички усилия за издирване и спасяване на оцелели, да сведат до минимум жертвите, да настанят по подходящ начин засегнатите жители и да осигурят тяхната безопасност и топлина в зимния студ. Повече от 1600 войници от Народноосвободителната армия и воената полиция са изпратени да се включат в спасителните работи, заедно с дронове, хеликоптери и транспортни самолети.

Еверест и Непал са разтърсени

Във вторник местните власти затвориха базовия лагер за изкачване на Еверест, както и околния живописен район. Зимата не е активен сезон за най-високата планина в света, но някои китайски туристи все още посещават района заради спиращите дъха гледки към хималайските планини.

Ба Луо, служител в базовия лагер, обяснява, че е усетил трусове от земетресението, но не са нанесени щети на сградите. Близо 500 туристи са посетили лагера в понеделник, а около 30 са били в базата, когато е станало то. Всички те са били евакуирани.

В непалския окръг Солукхумбу, точно от другата страна на границата с китайския окръг, в който е епицентърът, трусовете върнаха спомените за опустошителното земетресение с магнитуд 7,8 по Рихтер, което през 2015 г. удари близо до Катманду, уби около 9000 души и рани хиляди.

„Трусовете бяха много силни, определено всички са паникьосани“, свидетелства Рупеш Вишвакарми, служител на местния район.

Непалската полиция съобщи, че в цялата страна са спасени 13 ранени. 10 къщи са повредени, а една е напълно разрушена.

До днес са регистрирани повече от 500 вторични труса, 27 от които с магнитуд 3,0 и повече, по данни на Китайския център за сеизмични мрежи.

Тибет е един от най-ограничените и политически чувствителни региони в Китай и достъпът на чуждестранни посетители до него остава строго контролиран. Пекин поддържа засилен контрол върху него, откакто Далай Лама избяга в Индия през 1959 г. след неуспешно въстание срещу китайското управление.