Кои са най-заплашените от изчезване професии и към кои интересът расте?
Според Световния икономически форум създаването на нови работни места и изместването на съществуващи такива ще засегне 22% от общия брой позиции днес
Работните места, които се очаква да намалеят най-много до 2030 г., са банковите служители, касиерите, пощенските служители и административните асистенти.
Това е заключението на доклада на Световния икономически форум „Бъдещето на работните места“, публикуван преди годишната среща на групата в Давос, Швейцария, по-късно този месец.
Като цяло организацията смята, че „създаването на нови работни места и изместването на съществуващи такива“ ще засегне 22% от общия брой позиции днес. Ще бъдат създадени 170 милиона работни места, което се равнява на 14% от настоящата заетост. Очаква се този ръст да бъде компенсиран от загубата на 92 млн. работни места, което ще доведе до нетен ръст от 78 млн. до 2030 г.
Докладът се основава на данни от повече от 1000 водещи световни работодатели, представляващи над 14 милиона работници в повече от 20 индустрии в 55 световни икономики. Данните разглеждат как макротенденциите влияят върху работните места и уменията и какви стратегии планират да приложат работодателите, за да отговорят на нововъзникващия пейзаж на пазара на труда през 2030 г.
Технологичният напредък, демографията, геополитическото напрежение, икономическата несигурност и зеленият преход са основните двигатели на тези промени и според доклада се очаква да преобразят индустриите и професиите в световен мащаб.
Fast Company обобщава някои от основните констатации:
Работни места в упадък
Очаква се най-голям спад в абсолютен брой да има при работниците в сферата на секретарските услуги, включително касиери, продавачи на билети, административни асистенти и изпълнителни секретари. Сред най-бързо намаляващите длъжности ще бъдат и пощенските служители, банковите касиери и работниците, които въвеждат данни.
Работни места, за които се очаква ръст
Най-голям ръст в абсолютни стойности се очаква при работните места на първа линия, сред които са: селскостопанските работници, разносвачите на доставки, строителните работници, продавачите и работниците в хранително-вкусовата промишленост. Професиите в сферата на грижите, като медицински сестри, социални работници, консултанти и помощници за лични грижи, също се очаква да нараснат значително през следващите пет години, наред с учителите.
Технически роли в ерата на изкуствения интелект
Ролите, свързани с технологиите, са най-бързо растящите като брой работни места в процентно отношение и включват: специалисти по големи данни, инженери по финансови технологии, специалисти по изкуствен интелект и машинно обучение, както и разработчици на софтуер и приложения. Работните позиции в областта на екологията и прехода към нов тип енергетика, включително специалисти по автономни и електрически превозни средства, инженери по околна среда и инженери по възобновяема енергия, също са сред най-бързо растящите длъжности.
Най-търсените умения от работодателите
В доклада се посочва също така, че най-търсените умения и области на растеж са в сферата на технологиите в рамките на изкуствения интелект, големите данни и киберсигурността.
41% от работодателите възнамеряват да съкращават персонал, тъй като изкуственият интелект автоматизира съществуващите задачи. Но човешките умения като критично и творческо мислене, включително устойчивост, гъвкавост и сръчност, остават силно търсени. Всъщност аналитичното мислене е най-търсеното основно умение сред работодателите, като 7 от 10 компании го определят като съществено.
Работниците могат да очакват, че през следващите 5 години средно 39% от съществуващите им умения ще бъдат трансформирани или ще остареят. Въпреки това „нестабилността на уменията“ се забавя спрямо 44% през 2023 г. Това вероятно се дължи на факта, че работниците „повишават квалификацията си“ или получават допълнително обучение.