Малукат: Древният ритуал от Бали, който превзема света чрез TikTok
Докато някои местни жители приветстват интереса на туристите към церемонията за пречистване, други са загрижени, че тяхната религия се превръща в уелнес тенденция
Величественият храм Менгенинг от 11-ти век е сгушен в долината на река Пакерисан близо до Убуд, Бали. Заради покритието си от мъх, обектът на световното наследство на ЮНЕСКО изглежда като част от околния пейзаж. Единственият звук, който нарушава тишината, е този на течащата вода, която се излива от древните чучури в дълбоките басейни на храма.
Времето на това място сякаш е спряло, изглежда много малко се е променило през вековете, пише BBC.
С изключение на опашките от туристи, които се извиват през басейните със светената вода. Облечени в традиционни саронги, хората търпеливо чакат реда си, за да потопят глави под ледената струя на светената вода, вярвайки, че ще пречистя телата, умовете и душите си.
Според вярванията на балийските индуисти, церемонията Malukat (или melukat) включва молитви, благословия от свещеник и обливане със светена вода, което помага за постигане на вътрешен мир. „Името на ритуала произлиза от санскритската дума ‘lukat’, която означава ‘освобождение от страдание’“, обяснява Марлоу Бандем, куратор на музея Saka в Бали, който почита балийската култура.
Платформата TikTok е отговорна за популяризирането на тази пречистваща церемония, като пътешественици споделят видеа от обреди в древни храмове или под свещени водопади. Интересът към ритуала стремглаво расте, а луксозни хотели в Бали активно участват в популяризирането му, за да направят преживяването на гостите си още по-незабравимо.
Например, хотел Intercontinental Bali Jimbaran отчита 15-кратно увеличение в броя на гостите, които искат да участват в Malukat церемония след пандемията.
В същото време, новооткритият Anantara Ubud предлага в своето уелнес меню духовна пречистваща церемония с участието на висш жрец.
Malukat се провежда с различни цели - за пречистване от нещастие, намаляване на болести, търсене на успех в бизнеса или подготовка на младоженци за сватба.
Ритуалите обикновено се извършват в благоприятни дни, като пълнолуние, новолуние или на балийския рожден ден на индивида, който се основава на уникалния им 210-дневен календар.
Местата за провеждане на церемонията варират - те се провеждат в семейни светилища, храмове, реки или океани, винаги в присъствието на жрец.
Свещената вода символизира същността на живота и е придружавана от дарове, мантри, звънене на камбани и осветяване с тамян, които пренасят молитвите към небесата. „Искрените намерения и чистото сърце са ключът към успеха на тези обреди“, подчертава Бандем.
Вдъхновението от платформите и лично преживяване
Американската създателка на съдържание Аманда Ролинс, която е известна в TikTok като americanfille и има 1.3 милиона последователи, открива Malukat благодарение на видео в платформата. Тя пътува до Убуд и плаща 1,950,000 IDR (около 97 британски лири) за провеждането на 90-минутна церемония.
„Изглеждаше ми интензивно и уникално. Беше ясно, че това преживяване ще бъде веднъж в живота“, споделя Ролинс.
Ролинс описва как в средата на джунглата е получила духовно четене от лечител, последвано от благословия със светена вода пред градински олтар. Лечителят я насърчава да извика, за да освободи негативната енергия. „Преживяването беше сурово и първично, но се почувствах по-лека, след като приключи“, разказва още тя.
„Не съм религиозна, но това беше като форма на терапия“, добавя Ролинс, като подчертава, че ритуалът е повлиял на нейното емоционално и духовно състояние.
Терапия или тенденция? Древният ритуал предизвиква дебат за автентичността на духовността
След 15 години работа в нефтената индустрия Андреа Елиът от Хюстън, Тексас, губи работата си и решава да се отдаде на своя „Яж, моли се и обичай“ момент.
Така тя се озовава по плажовете на Бали. Докато търси какво да прави по време на престоя си, попада на пречистваща церемония Malukat в хилядолетния храм Mengening, което веднага привлича вниманието ѝ.
„Не бях сигурна накъде върви животът ми и просто имах нужда от насока“, споделя тя пред BBC.
По време на церемонията Андреа, заедно с шестима други посетители, се потапя във водите на храма, облечена в охрен саронг. „Започнах да плача. Почувствах се освободена,“ разказва тя.
Според клиничния психолог д-р Мариан Трент ритуали като този предоставят на туристите структура за емоционално освобождаване, която често липсва в техните култури. „Церемонията може да символизира разграничаването на миналото и настоящето, което е особено ценно, когато се изправяме пред трудности,“ казва тя.
Като религиозен обред Малукат предизвиква опасения относно респекта към културата. Балийците са изправени пред предизвикателството да балансират между разпространението на ритуала и запазването на неговият дух и святост. „Исках да проявя максимално уважение" споделя по този повод Андреа. „Исках да бъда съпроводена и приета от местен жител, а не да изглежда сякаш не знам какво правя.“
Марлоу Бандем, кураторът на музея Saka, подчертава, че е важно церемонията да се провежда под ръководството на свещеник, за да се запази нейният духовен смисъл.
„Малукат не трябва да бъде грандиозен спектакъл. Ритуалът трябва да е искрен, уважителен и духовно заземен, оставяйки у участниците усещане за яснота, а не съмнение или разочарование“, казва той.