ЕС преразглежда разследванията срещу технологичните гиганти
Според източници на Financial Times, новата администрация в Белия дом може да намали или промени обхвата на проверките от ЕК на водещите технологични компании
Властите в Брюксел може да предприемат преразглеждане на разследванията срещу технологични гиганти като Apple, Meta и Google, докато призивите към новоизбрания президент Доналд Тръмп да се намеси срещу прекалено ревностното правоприлагане от ЕС нарастват все повече.
Според двама източници на Financial Times, новата администрация в Белия дом може да намали или промени обхвата на проверките от Европейската комисия по всички проверки на водещите технологични компании, започнати от март миналата година съгласно регламентите за цифровите пазари.
„Това ще бъде съвсем нова игра с технологичните олигарси, които са близки до Тръмп и използват това, за да ни оказват натиск“, заяви високопоставен дипломат от ЕС.
Всички решения и потенциални глоби ще бъдат спрени, докато приключи преразглеждането, но техническата работа по случаите ще продължи, допълват източниците.
И докато някои от разследванията са в ранен етап, други са по-напреднали. Миналата година се очакваше да бъдат повдигнати обвинения срещу Google в рамките на разследване за предполагаемо облагодетелстване на магазина за приложения, припомня Financial Times.
Други двама служители на ЕС заявиха, че регулаторите в Брюксел очакват политическа насока, за да вземат окончателни решения по делата на Google, Apple и Meta.
Новината идва в момент, когато законодателите от ЕС призовават Комисията да устои на натиска от САЩ, докато лидерите от Силициевата долина приветстват завръщането на Тръмп като начало на ера с по-леки технологични регулации.
В петък Марк Зъкърбърг, главен изпълнителен директор на Meta, призова новоизбрания президент да попречи на Брюксел да налага глоби на американските технологични компании, като се оплака, че през последните 20 години регулаторите са ги принудили да платят „над 30 млрд. долара“ под формата на санкции.
Зъкърбърг, който наскоро обяви плановете си да премахне проверката на фактите във Facebook и Instagram - потенциално нарушавайки правилата на ЕС, подчерта, че е уверен, че бъдещата администрация на Тръмп желае да защитава американските интереси в чужбина.
ЕК заяви, че „остава напълно ангажирана с ефективното прилагане“ на своите правила. „Няма никакво забавяне при финализирането на откритите случаи на неспазване на правилата, и особено не поради някакви политически съображения“, заяви говорител на ЕС.
Текущите случаи „все още не са готови на техническо ниво“, добави той и обясни, че подобни разследвания отнемат време поради тяхната сложност, новост и „необходимостта да се гарантира, че решенията на комисията са правно издържани“.
Преди победата на Тръмп регулаторните органи на ЕС предприеха агресивни действия срещу най-големите технологични групи в света, като въведоха реформи, насочени към отваряне на пазарите и създаване на регулаторна рамка за големите технологии.
Съгласно Закона за дигиталните пазари, целящ да ограничи пазарните злоупотреби на големите платформи, през март миналата година Брюксел започна разследвания срещу Apple, Google и Meta.
Комисията също така е подложена на натиск да използва пълните правомощия на Закона за дигиталните услуги - набор от правила за контролиране на съдържанието онлайн, за да ограничи нарастващото влияние на технологичния милиардер Илон Мъск в Европа.
В допълнение, към сходното разследване на компанията майка на Google - Alphabet, ЕК проверява дали Apple е облагодетелствал собствения си магазин за приложения, както и използването на лични данни за реклами от компанията майка на Facebook - Meta.
Брюксел се консултира и с конкурентите на Apple относно предложенията на технологичния гигант да направи операционната си система iOS съвместима със свързани устройства.
Еврокомисарите в предишния състав на ЕК Маргрете Вестагер и Тиери Бретон заемаха твърда позиция срещу американските технологични компании, припомня FT.
Законодателите от ЕС призоваха регулаторите да запазят твърдостта си. Стефани Йон-Куртин, евродепутат, участвала в изготвянето на технологичните правила, заяви, че проверките на ЕС не могат да бъдат пожертвани, за да се избегнат дипломатически последици.
В писмо до Урсула фон дер Лайен, председател на ЕК, тя заяви, че законът „не може да бъде заложник“. „Моля, уверете ме, че Вашият кабинет и Вие самата подкрепяте изцяло ефективното му прилагане, без забавяне.“, допълва евродепутатът.