В епохата на изкуствения интелект уменията като лесно запаметявне на факти или знанието къде да ги намерим, вече не са толкова ценни, колкото задаването на точните въпроси, смята главният изпълнителен директор на OpenAI Сам Алтман.

„Има един вид способност, която все още ценим, но тя няма да е суровата интелектуална мощ в нейната най-силна степен“, обяснява технологичният лидер в подкаста ReThinking на организационния психолог Адам Грант от Wharton.

„Да разберем какви въпроси да зададем ще бъде по-важно, отколкото да намерим отговора.“, допълва Алтман.

Разбирането как да се задават провокиращи мисълта въпроси, особено когато се опитваме да разберем или да добавим по-широк контекст към дадена идея, вече е важно умение, съгласява се водещият на подкаста.

„Някога оценявахме колко знания и факти си събрал, което те правеше умен и уважаван. Сега е много по-ценно да бъдеш свързващо звено. Ако можеш да синтезираш и разпознаваш модели, имаш предимство.“, допълва Грант.

Наблюденията на Сам Алтман може да се тълкуват по следния начин: задавайте на други хора страхотни въпроси или създавайте въпроси за AI чатботове, така че те да ви дават необходимите отговори.

Той обаче не е единственият предприемач, проповядващ кариерната стойност на меките умения.

Любопитството, адаптивността и умствената гъвкавост са трите основни умения, от които младите се нуждаят, за да си намерят работа както днес, така и на бъдещия пазар на труда, заяви миналата година милиардерът инвеститор Марк Кюбан пред CNBC.

„Мога да се преструвам, че ще успея да предскажа накъде отива изкуственият интелект и точното му въздействие върху пазара на труда, но ще излъжа. Нямам представа. Знам обаче, че ще обръщам внимание, ще бъда гъвкав, ще бъда любопитен и ще мога да се адаптирам.“, допълни той.

Според публикация в блога на LinkedIn от миналата година, работодателите търсят най-вече адаптивност сред кандидатите за работа.

Изкуственият интелект в крайна сметка може да поеме повечето административни задачи на работните места, но няма да замени изцяло човешкия интелект, прогнозира Сам Алтман.

Вместо това хората ще трябва да помагат на технологията да усвои умения за критично мислене, за да подсилва аргументите и да предлага нови идеи.

„Със сигурност съм изпитвал най-голямо професионално удоволствие от това, че ми се е налагало творчески да разсъждавам върху даден проблем и да измислям отговор, който никой преди това не е съществувал. Това, което очаквам да се случи, е, че ще има нов начин, по който да работим по трудните проблеми.“, допълва създателят на ChatGPT.